Piatok, 17. máj 2024

Päť dôvodov, prečo ísť na NHL do Prahy

Jakub Halák Jakub Halák 27.04.2022
FOTO:SITA/AP Photo/Mark Humphrey

Je to tu opäť!!! NHL bude na mieste, ktoré je dostupné pomerne rýchlo zo Slovenska. Praha, stovežatá, pohostí tentokrát Nashville Predators a San José Sharks.

Tu je 5 dôvodov prečo tam pôjdem ja.

Dôvod prvý: dokonalá hokejová atmosféra

O2 aréna je stále jednou z najmodernejších hál v Európe. Získala aj ocenenie stavba roka, hoci už v roku 2004. Kapacita stánku môže dosahovať aj 18-tisíc miest. Pre potreby NHL to však naposledy bolo iba okolo osemtisíc. Tentokrát však tie zápasy budú dva, 7. a 8. októbra 2022.

Atmosféra na najlepšom hokeji, aký sa na svete hrá, býva famózna. Obyčajne sa podarí prienik medzi európskym skandovaním a hnaním obľúbeného tímu vpred letmými výkrikmi amerických fanúšikov. Aspoň také niečo som zažil, keď som bol na Global series v O2 aréne ja.

Predpokladám, že domáca fanúšikovská základňa bude fandiť San José.   

Dôvod druhý: Všetky hviezdy oboch klubov

V Global series sa hviezdy nevynechávajú. Oba kluby prídu na jeseň do Európy v plnej sile.

To znamená, že za Nashville určite príde Juuse Saros, nový fínsky brankár, ktorý prevzal štafetu po prechádzajúcom fínskom brankárovi (Peeka Rinne). Alebo držiteľ historicky najúspešnejšej sezóny kanadského bodovania v drese Predators a ich švajčiarsky kapitán Roman Josi. Či Matt Duchene, kto ako prvý dokázal v jednej sezóne streliť 40 gólov za klub z Tennessee. Filip Forsberg, ktorý to dokázal ako druhý, ešte nie je istý, lebo musí podpísať zmluvu a zarobiť peniaze.

Na druhej strane si Sharks určite privezú výzorom štrbavého vikinga Bretta Burnsa a neštrbavého pôvodom polovikinga Erika Karlssona. Najväčším lákadlom pre domáce publikum bude ale Tomáš Hertl. Ten sa do O2 arény chodil ako malý pozerať na miestny klub, na Spartu. Určite sa bude chcieť pred domácim publikom predviesť.

Keď sa Tomáš Hertl predvádza, tak to vyzerá asi takto.

Dôvod tretí: Veľa legiend a veľa gólov

V pražskej hale sa okrem aktívnych hokejistov bude nachádzať mnoho ďalších legiend. Global series máva ako dobrú tradíciu lokálnych ambasadorov, ktorí v NHL veľa dokázali. Naposledy nimi boli Marián Hossa a Patrik Eliáš. Teraz by som tipoval Tomáša Vokouna alebo Mareka Židlického.

Chceme slovenskú legendu Predators. Hm? Aha, Citrón – Richard Lintner, alebo Janko Lašák. V San José sa Slovákom darilo ešte menej.

Kým na prelome tisícročí sa hralo extrémne defenzívne, teraz počet gólov stále rastie. V otváracích zápasoch sezóny majú ešte všetci elán. Mladým puškám sa podarí kemp a nechcú ísť hrať do nižších líg, starší nechcú zaostávať. Každý klub bude chcieť vyhrať a vyhrať poriadne.

Dá sa očakávať veľa gólov. A keby aj neprišli, o svoje miesto sa budú chcieť pobiť enforceri. Hráči, ktorí radi zhodia rukavice aby chránili najlepších hráčov svojho klubu.

Dôvod štvrtý: Milión drobných zážitkov

Ako som už spomínal vyššie, bol som na Global series v O2 aréne. Odniesol som si z celého výletu milión zážitkov a nie všetky súviseli s hokejom. Napríklad vo vlaku som cestoval v kupé s dvomi Maďarmi, ktorý cestovali do Prahy kúpiť si meč. Po ceste späť zasa s turistami spoza oceánu, pričom pani cele štyri hodiny štrikovala. Tiež si prisadol človek, ktorý od Pardubíc do Brna zjedol kilo a pol jabĺk. Chrumkanie nie je zlaté.

Na štadióne sa môže človek porozprávať s kopou fanúšikov spoza mora. Počas komerčnej prestávky ohlásili, že v hľadisku sedí Petr Nedvěd a záber na kocke našiel veľmi nadšenú legendu. Nehovoriac o fakte, že po zápase sme nastúpili na posledné metro do mesta, v ktorom bolo dosť tesno. Pán prúvodčí situáciu vyhodnotil celkom presne – začal vyhlasovať, nech sa ľudia potlačia, iné metro už nepôjde a kým sa nepotlačíme, nepôjde ďalej.

Všetko super až na fakt, že hovoril výhradne česky a rozumela mu tak pätina cestujúcich.  

Dôvod piaty: Praha je metropola pre každého

Som Bratislavčan. Narodil som sa a žijem tu celý život. Mesto mám rád. Ale musím povedať, že Praha je metropola, ktorá má atribúty európskeho veľkomesta. Pred a po zápase sa dav rozptýli do miestnych krčiem (miestni ich volajú hospoda) a NHL je cítiť všade. Minimálne podľa ľudí v dresoch.

Odporúčam preto spojiť návštevu zápasu s výletom do mesta na celý víkend. Okrem pamiatok nájdete veľa miest, ktoré stoja za návštevu. Pre každého niečo. Napríklad taký Evander Kane už určite ľutuje, že si dvere v drese Sharks svojim správaním zatvoril. Určite by rád okoštoval miestne kasína.

A keď chcete lístok na NHL Global series v Prahe ešte skôr, ako pôjde do predaja, určite kliknite tu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera