fbpx
streda, 3. marca 2021
Brent Burns San Jose Sharks NHL
SITA/AP Photo/Tony Avelar
HokejNHL

Peniaze, peníze, peňeži. Najhoršie kontrakty v NHL stoja za to

Vedeli ste, že tento rok nie je posledný, kedy Islanders vyplácajú 1,5 milióna dolárov Rickovi DiPietrovi? V roku 2006 podpísal nádejný americký brankár kontrakt svojho života. Pätnásť rokov, celková vyplatená suma 67 a pol milióna USD.

Manažment z Long Island nevyrovná nik

Po podpise odchytal DiPietro za sedem sezón presne 175 zápasov. To je presne 25 zápasov za sezónu a to se vyplatí. Potom došla Isles v roku 2013 trpezlivosť a brankára vyplatili. Zostalo už iba osem rokov vyplácať 1,5 mega ročne. Do sezóny 2028/29.

Parafrázovane, This has been the worst contract in the history of NHL, maybe ever.

Človek by čakal, že sa kluby NHL poučia, ale nasledujúci článok hovorí skôr o opaku. I keď treba povedať, že manažmentu z Long Islandu týchto časov sa nevyrovná už zrejme nik.

Brent Seabrook

Obranca, ktorý je jedným z hlavných strojcov úspechu Chicaga v rokoch predošlých. Tri Stanley Cupy za šesť rokov sú poriadna dávka, preto sa nemožno čudovať, že Chicago si chcelo služby elitného obrancu poistiť. Ale zmluva z roku 2016 na osem rokov v celkovej sume 55 milíonov pre obrancu vo veku 31 rokov je skôr za zásluhy.

Brent sa odvďačil jednou nadpriemernou sezónou, potom jeho produktivita postupne klesala. Pre zranenia, ktoré si vyžiadali tri operácie (rameno a dvakrát slabiny) odohral zatiaľ svoj posledný zápas 15. decembra 2020. Do konca kontraktu ostávajú štyri roky, ktoré budú Chicagu na obtiaž.

Karlsson, Burns a Vlasic

Traja obrancovia preto, lebo San José si postavilo jeden pekný domček z kariet, ktorý môže zhorieť ako fakľa. Tento dom ma celkovú hodnotu 26,5 milióna každý rok až do sezóny 2024/2025 (čiže najbližšie štyri roky), čo prestavuje tento rok 32,5 percent z horného limitu platového stropu. Čiže tretina platového stropu vyčerpaná a treba ešte 15 korčuliarov a dvoch brankárov.

Nehovoriac o tom, že Karlsson má 30, Vlasic 33 a Burns 35 rokov.

Poslednú sezónu nebol ani jeden z nich v hodnotení plus/mínus v kladných číslach. V prípade zranení alebo poklesu výkonnosti, čo vzhľadom na vek zrejme príde (a u Vlasica, čo sa týka bodov už začalo), búdú mať Sharks veľký problém. Nehovoriac o tom, že už platia ďalší vysoký plat (7 mega) Evanderovi Kaneovi, ktorého psychický stav a oddanosť hokeju je tiež na uváženie.

Milan Lucic

Neni týždňa!, neni týždňa!, čo by sa Milanov plat neobjavil v nejakom rebríčku najhorších kontraktov. Pritom do Edmontonu, kde podpísal v roku 2016 kontrakt na 42 miliónov počas siedmich rokov, prichádzal s ciachom obávaného power forwarda. Vybral si ho sám Connor McDavid. Zrejme na rozrážanie okolitého davu cestou k bráne súpera.

Čo môže za jeho úpadok je záhadou, ale postupne sa prepadal z elitného útoku až do tretej-štvrtej formácie, čomu zodpovedal aj jeho bodový prídel. Až to Edmonton prestalo baviť a zrealizoval výmenu dvoch nechcených a drahých s Calgary (za Jamesa Neala). V Calgary to Lucicovi tiež nesype, a preto tím netrpezlivo čaká, kým sa tento drahý sen skončí. Ostávajú tri roky a nedivil by som sa keby sa to skončilo skôr.

Jeff Skinner

Do NHL vletel v roku 2010 ako príklep od MacInnisa a v prvej sezóne získal Calder Trophy. Nasledovali slušné sezóny s miernymi výpadkami. Presun do Buffala v roku 2018 znamenal prvú 40-gólovú sezónu a tretí krát 63-bodovú sezónu. Samozrejme, že po sezóne čakala na Jeffa zmluva s kráľovským platom. Osem rokov, 72 miliónov.

Ako je ale v Buffale v posledných rokoch zvykom, jedna dobrá individuálna sezóna play-off nerobí. Minulý rok zaostal Skinner za svojími očakávaniami a jeden jeho gól stál klub 642 857 dolárov. Tento rok zatiaľ nebodoval a hrá v štvrtom útoku. Myslím si, že čoskoro bude vymenený, ale s platom 9 mega za sezónu mu bude ťažké nájsť nový klub. Druhou alternatívou je vyplatenie zmluvy.

Sergej Bobrovski  

Majster sveta a dvojnásobný víťaz Vezina Trophy zmenil pôsobisko po sezóne 2019. Ako brankár s vyrovnanou výkonnosťou a najvyšším počtom shotoutov v poslednej sezóne v celej lige si to namieril na Floridu.

Panteri robili prestavbu a hľadali oporu medzi tri žrde. Preto dostal ruský harcovník lukratívnu zmluvu na sedem rokov s priemerom na sezónu vo výške 10 miliónov USD. Potom kúpil Vatranovi burger, víno a Rolexky, aby mu pustil dres číslo 72. Následne odchytal štatisticky najhoršiu sezónu.

Zostáva veriť, že najbližších šesť rokov nebude kupovať dary, ale začne robiť to, za čo je naozaj platený.   

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra, a.s.. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.