Piatok, 17. máj 2024

Píše sa história, no draft sa ešte neskončil. Teletext bude možno do pár rokov znova modrý

Jakub Halák Jakub Halák 08.07.2022
Foto: SITA/Ryan Remiorz/The Canadian Press via AP

Tento deň sa navždy zapíše do análov slovenskej hokejovej histórie. Konal sa draft NHL, ktorý prepísal kroniky a pridal novú národnosť do kolonky draftová jednotka. Národnosť slovenskú. Nemci môžu handry fajčiť. Aj Rakúšania.

Rebríčky sú pekné, posledné slovo má klub

Rebríčky hovorili niečo takéto: jednotka a dvojka budú Wright a Slafkovský. Poradie sa menilo v závislosti od experta. Nasledoval Cooley na čísle 3. Potom mal prísť na rad Nemec. Rebríčky sú super, väčšinou sa ľudia zhodnú na poradí, presvedčia sa, že majú pravdu a potom prídu prekvapenia.

Prvý ide Montreal, bľaboce čosi po francúzsky a hovorí Juraj Slafkovský. Jedno zdvihnuté obočie Shanea Wrighta. Druhé ide New Jersey a vyslovuje meno Šimon Nemec. Dve zdvihnuté obočia Shanea Wrighta. Tretí ide univerzitný tím z Arizony a vyberajú si amerického hošíka Logana Cooleyho. Shane Wright má zdvihnuté aj uši a vlasy. Na ťahu je Ron Francis zo Seattlu a dvoma slovami privázda Wrighta do nirvány (kto to pochopil?).

Takto sa točia tímy až príde človek v obleku, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Dávid Pastrňák, spustí po francúzsky ludelablablabla Slovaki Filip Mešár. Toľká radosť vo mne.

Suma sumárum traja Slováci v prvom kole draftu. Gáborík pokorený. Dvakrát. Naposledy išli na drafte dvaja cudzinci z rovnakej krajiny mimo Kanady Ovechkin a Malkin v roku 2004. Okrem tohto prípadu sa nestalo. Dodnes. 

Nohami ostať na zemi

Prebudenie je to nádherné. Je podstatné ísť vysoko na drafte. Znamenať to však nemusí absolútne nič. Je to ako maturita. Samé jednotky nezaručujú úspešnú kariéru. Netreba poľaviť v práci a treba makať ešte viac.

Montreal vytiahol hneď dvoch našich. V skratke – Vincent Lecavalier s Martinom St. Louisom sa nebáli riskovať a dali šancu Slafkovskému, ktorý pôsobí ako hotový produkt. Šanca, že začne sezónu v NHL je obrovská. Je pripravený. Prvé ľavé krídlo zatiaľ v klube nie je, ale to sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Najmä, keď chytí svoju olympíjsku fazónu. Mešár zrejme začne v nižších súťažiach, ale kľudne môže počas sezóny naskočiť do prvého družstva. Z pohľadu slovenskej reprezentácie je veľmi dôležité, že by mohol hrávať centra. Treba dávať pozor na tlak v Montreale. Hokejové mesto má vždy iba najvyššie ambície. A tunajšie média to vedia.

Výhodou pre Juraja a Filipa môže byť tréner, ktorý sa musel veľmi prebíjať za svojou kariérou a neraz ho zradila vlastná krajina (v roku 2010 išiel do Vancouveru namiesto neho drevený Kunitz).

Od New Jersey som čakal, že vymenia draft. Predsalen potrebujú aj nejakých skúsených hráčov. Predsa majú prospektov na rozdávanie Hughes, Hischier, Bratt, Sharangovich (Share-n-go), Mercer, Bastian, Boqvist, Smith. Ale ok. Zrejme rozkaz znel jasně: „Vyberte Slováka!“. Šimon sa vyjadril, že chce nastúpiť už v budúcej sezóne. Možno by som pár zápasov počkal a pozrel si skôr jeho adaptáciu na zámorsky štýl hokeja. I keď s Hamiltonom si ho viem prestaviť ako pár. 

Ešte nekončíme

Stalo sa to prvýkrat, že by v prvom kole boli vybratí traja Slováci. Som hrdý, som pyšný. Stále to však bolo iba prvé kolo draftu. Ešte zrejme príde rad na Adama Sýkoru. Ďalší pán na holenie by mohol byť Servác Petrovský.

Som zvedavý, či päť bude konečný počet.

Budúcnosť s peknými predstavami

Keď si predstavím, že budúcu sezónu by mohli hrať ligu viac ako desiati Slováci, hreje ma pri srdci. K stáliciam ako Černák, Tatar a Feherváry pribudnú určite ďalší. Plný prechod do prvého tímu by mohli zažiť Ružička s Chromiakom a Studeničom. Napodobniť ich môže Kňažko. Dosť si sľubujem od Regendu a Kelemena. Budú v tímoch, kde by to mohlo ísť.

Uvidí sa, či Chára so Sekerom povedali svoje posledné slovo. Pri Chárovi neviem, keď sa zaprie, dá ešte 20 sezón. Buček skôr nie ako áno, ale nechám sa prekvapiť. Ak prirátame Slafkovského a Nemca, mohli by sme sa baviť o dvojcifernom počte.

V horizonte dvoch, troch rokov by tých hráčov mohlo byť 15. Zaujíma ma Mešárov progres a hlavne Dvorský. Center, ktorý podľa niektorých môže byť druhý Demitra (aj viac, ak sa to dá).

I want modrý teletext again!    

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera