Streda, 17. júl 2024

Pittsburgh Penguins hrajú od decembra ako vymenení. Nečudo, veď sa vrátil Crosby

Jakub Halák Jakub Halák 10.01.2022
Foto: SITA/AP Photo/Gene J. Puskar

Pittsburgh a Crosby. Spojenie, ktoré k sebe patrí ako párok a rožok. Penguins si ho vytiahli z prvého miesta na drafte 2005 ako generačný talent. K adaptácii mu pomohol iný generačný talent vybraný Pittsbughom a jeden z majiteľov klubu, Mario Lemieux.

Sidney odvtedy vyhral všetko, čo mohol. Majstrovstvá sveta, svetový pohár, olympiádu a Stanley Cup priniesol do Pittsburghu trikrát. O jeden viac, ako Mario. Navyše zaznamenal v každej sezóne vyše kanadského bodu na zápas. A to je 16 sezón, pričom sedemnásta vyzerá tiež úspešne. To, že má vplyv na hru Pittsburghu je jasné. V tejto sezóne je to „vďaka“ jeho zraneniu pekne badateľné.

Začiatok sezóny plný zranení

Pittsburgh v prvých dvoch pätinách sezóny kvárili zranenia. Čo nedokázali tie, doplnil COVID-19. Preto 34 zápasov (plnú zápasovú záťaž) odohrali iba traja hráči. Evan Rodrigues, Danton Heinen a John Marino, čo pri všetkej úcte k nim, nie sú vyslovene rozdieloví hráči.

Tridsať a viac zápasov odohralo síce 12 hráčov, z troch najväčších hviezd, však iba Kris Letang. Malkin ešte nenastúpil. Sezónu tak začal Pittsburgh v oklieštenej zostave. Okrem Malkina samozrejme chýbal aj Crosby.

Návrat kapitána

Crosby sa vrátil po zranení zápästia, ktorého diskomfort sa s ním tiahol sedem rokov, 30. októbra 2021. Stihol jeden zápas proti New Jersey Devils a hneď sa u neho začali prejavovať príznaky COVIDu. Za návrat sa teda dá považovať až 14. november 2021 pri prehre s Washingtonom.

Pittsburgh sa v čase jeho návratu nachádzal na mieste číslo 23 v lige. Bilancia bola 5-4-4. Úspešnosť presiloviek na úrovni 9,1 percenta. Najhorší v celej lige. Ale oslabenia boli tretie najlepšie. V rámci divízie boli dokonca predposlední.

Potom sa vrátil kapitán. 

Päť týždňov

Prvé dva zápasy Penguins prehrali, nasledovala séria štyroch výhier, tri prehry a potom sa to stalo. Štvrtého decembra vyhrali nad Vancouverom 4:1 a odštartovali tak sériu desiatich výhier po sebe. Prehrali až o päť týždňov, desaťzápasovú šnúru prelomil až Dallas. Päťzápasové voľno im dopriala Covidová prestávka. Či by to niečo zmenilo, je otázne, mali totižto hrať s Bostonom a Torontom.

Čo však zostáva faktom, je, že od príchodu Crosbyho je Pittsburgh tretí najlepší v lige. Na prvú Tampu stráca tri body, ale má o tri zápasy menej. V presilovkách mu patrí 9. miesto, v oslabeniach je druhý. To je zlepšenie v špeciálnych situáciách. Zaujímavé tiež je, že Pittsburgh dáva o 0,3 gólu viac na zápas pri priemerne nižšom počte striel (0,4). Tiež dostáva skoro o gól menej a umožňuje menej striel súperom.

Sidney sa po návrate rozbiehal pomalšie. Počas svojich prvých ôsmich zápasov zaznamenal iba tri body. V nasledujúcich štrnástich ale získal až 22. Počas dlhej víťaznej série ich bolo 16.

Crosby aktuálne boduje na úrovni Connora McDavida, napriek veku 34 rokov. Pittsburgh nepovedal ešte posledné slovo. Som zvedavý, čo sa stane, keď sa vráti aj Malkin.

Bude vôbec boj o play-off na východe?

Pittsburgh sa (aj) vďaka Crosbymu dostal z 23. miesta na momentálne 9. v  NHL. Východná konferencia je však tento rok nabitá, v nej to znamená až siedme miesto. Na nepostupové miesta má náskok 10 bodov. Všetko nasvedčuje tomu, že boj o play-off tento rok bude napínavý do posledného zápasu zrejme iba na západe.

Boston na ôsmom mieste na Východe má síce náskok iba len troch bodov, ale štyri zápasy k dobru na deviaty Detroit.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera