Štvrtok, 23. máj 2024

Po štvrťstoročí opäť v Košiciach. Na mape veľkých stajní je znova okresný žrebčín z Prešova

Mišo Hudák Mišo Hudák 09.10.2021
Foto: TASR - Milan Kapusta

“Velká pardubická sú dostihové preteky (steeplechase cross-country), ktoré sa konajú každoročne druhú októbrovú nedeľu na dostihovisku v Pardubiciach. Ide o najťažšie dostihy na kontinentálnej časti Európy.” (wikipedia.org)

Znova po štvrťstoročí

Tak sme sa dočkali! Po takmer štvrťstoročí sa môžeme v regulárnom ligovom kolobehu stretať s našimi susedmi, Nemesis, antagonistami, bratmi, Equestriou, Košice Sever Sever, koľkokoľvek máte času, toľko synoným sa dá priradiť k tretiemu najväčšiemu mestu Slovenskej republiky – Prešovu.

Je to akoby ste celé detstvo hrali hokej na ihrisku pod blokom s kamarátmi a súrodencami, odohrali tisíce zápasov od úsvitu do súmraku a potom by polovica detí musela ísť niekam preč. Napríklad do detského domova. 

Ale teraz sú už dospelí a môžu si robiť čo chcú, tak sa zídu znova pred tým istým blokom a začnú si dávať na budku ako vtedy, dávno. Akurát, že tie isté bloky prešli výraznou premenou, už v nich nie je zima a nesmrdí v nich čpavok.

Predstavte si tvary košického aj prešovského štadióna. Nie sú to žiadne kvádre, ide o stavby originálneho rukopisu a najmä objekt zimného štadióna v Prešove z roku 1967 od autorského kolektívu Jozef Chovanec, Jozefom Poštulka Jaroslav Čejka, Július Gajdár je jedným v vrcholov inžinierstva v tejto krajine.   

“Dominantnú nosnú konštrukciu haly tvoria dva výrazovo jednoznačné a esteticky pôsobiace predpäté železobetónové parabolické oblúky s rozponom 78 m x 92 m, na ktorých je zavesená progresívna (visutá) lanová konštrukcia strešného plášťa v tvare hyperbolického paraboloidu. Dva oproti sebe naklonené železobetónové oblúky sú ukotvené na spoločnom základne styčníkového pylónu. V rámci Slovenska ide o unikátny systém, ktorý je uložený na subtílnom a elegantnom železobetónovom skelete, ktorý je vyplnený zasklením.” (Zdroj: Korzár)  

Prvé stretnutie po toľkej dobe sa však udialo v meste, teda v Košiciach. 

Napriek tomu, že covidová situácia trvá už relatívne dlhú dobu, domáci klub nedokázal využiť tento čas na zostavenie dôstojného systému pre nákup vstupeniek online. Mnohokrokový, zbytočne prekomplikovaný systém potvrdzovania registrácií a nákupov bez toho aby sa užívateľ dostal k platbe aj po opakovaných pokusoch je v rozpore s odporúčaniami pohodlného nákupu z domu. Frustráciu upokojí až osobný nákup na mieste a zisk lístka vytlačeného na papieri formátu A4.

Nasleduje záznam o športovej časti podujatia. 

VSŽ vs ZPA Prešov 2:1

Vežet v protiklade s domácim prípravným zápasom proti ZPA absolutne kombinačne aj individuálne dominovali. S drobným hluchým miestom v prevažnej časti druhej tretiny mali veľa momentov dlhodobého tlaku aj pri plnom stave na ľade. Pri signalizovanom vylúčení v závere druhej časti dokázali získanú presilovku odsúvať dobrú minútu, minútu a pol. 

Vežet presilovky mali systém! Trpezlivé hľadanie dobrej pozície dodržiavali špeciálne formácie takmer počas celého zápasu. Väčšina zakončení prichádzala po dobrej príprave.

Prevahu Vežet objektívne dokumentuje aj nepomer striel 43:22. ZPA mohli odísť domov spokojne aj s takou tou veľkou modrou ikeovou taškou, plnou pukov po inkasovaných góloch ale Nikita Bespalov absolútne ovládol a ukradol celý zápas pre seba. Primárne kvôli jeho šialenej forme mohli prešovskí po stiahnutí zápas na rozdiel gólu šesť minút pred koncom uvažovať o predĺžení. To bola zaujímavá zmena príbehu zápasu – Vežet hrajú 55 minút na víťazstvo 7:0 a potom sú v strese, že pôjdu do nastaveného času.

Pôvodne som odčítal názov nového sponzora hostí ako Griotte.

  1. Pripravíme si 5 litrovú fľašu. Višne dobre umyjeme. Na spodok fľaše nasypeme trochu višní a na ne nasypeme trochu cukru. Takto vrstvíme až kým sa nám neminú višne a cukor. Na konci vlejeme do fľaše rum. Fľašu zatvoríme a necháme stáť na tmavom mieste šesť až osem týždňov.
  2. Po ôsmych týždňoch fľašu otvoríme a višne vyberieme. Griotku zriedime litrom vodky, pomiešame a podávame chladené. (Zdroj: Dobruchut.sk)

Až po istej chvíli som identifikoval názov sponzora správne.

  1. Očistené a umyté konské mäso pokrájame na pruhy dlhé 8-10 cm a hrubé 2-3 cm, riadne osušíme, nasolíme, nakoreníme koreninami, premiešame aj s masťou a prikryté odložíme na chladné miesto na 2 dni odpočinúť.
  1. Po dvoch dňoch plníme mäso na tesno do salámových čriev tak, aby sa tam nenachádzal žiaden vzduch. Naplnené salámy varíme vo vode teplej 85 stupňov 2 hodiny. Vyberieme a necháme oschnúť.
  1. Nasledujúci deň zaúdime studeným dymom do dosiahnutia svetločervenej farby. Hotové salámy skladňujeme na suchom, chladnom a dobre vetranom mieste. (Zdroj: Varecha.sk)

Návrat k oranžovo čiernej

Úplný návrat k oranžovo čiernej Vežet skutočnej a jedinej kombinácii sa mal udiať pred mnohými rokmi. Nevadí, udial sa teraz. Nezabudnime však, že pod formálnou prezentáciou a reprezentáciou má byť aj adekvátny obsah.

Súčasná podoba organizácie Vežet sa už prezentovala ako komunitný klub aj ako žoldniersky klub, ale skutočný košický hokej bol výrazným a víťazným nie kvôli správnemu zladeniu farieb, ale kvôli rozsiahlej miestnej a regionálnej spolupráci, ktorá mala veľa poschodí a všetky poschodia boli v jednej budove. Dnes má hokej v meste podobu fragmentovanej klanovej štruktúry a tlačí prirodzených partnerov na spoločnú prácu do pozície protivníkov. 

Dakedy boli krčmy na Nerudovej počas gameday plné a nepriechodné, lebo zápas bol sviatkom, lebo v zápase nastúpili najlepší možní hráči z domova aj širokého okolia. Aj širokého okolia, ktoré má dnes samostatné zastúpenie v podobe piatich klubov Východnej konferencie.

Wannabe chuligáni

Domáci ultras podobne ako domáci hráči mali zápas 55 minút pod kontrolou. Ak kvôli tridsaťročnej empírii rátate s tým, že väčšia časť stabilnej skupiny hlasných povzbudzovačov tiahne k viac k radikálnym svetonázorom a v akutálnom čase silnej spoločenskej polarizácie očakávate niečo ako stretnutie antivax lobby, tak vás musí prekvapiť roztomilý chorál na melódiu antifašistickej ľavicovej hymny Bella ciao.

Ako prvé mi napadlo úplné zlyhanie vzdelávacieho systému, v ktorom už takmer nikto nevie nič a apropriácia symobolov úplne opačnej kultúry je absolútne v poriadku, ale zahnal som túto myšlienku s tým, že ľudia môžu byť aj slušní a slušne podporovať svoju klub.

O jeden sektor vedľa ultras-hardcore-umiernených-milých-wannabe-chuligánov sedeli dvaja otcovia s piatimi malými synmi, ktorí držali palce nášmu historickému nepriateľovi a vášeň s ktorou si deti trhali vlasy a gestikulovali, keď ich koňské idoly zlyhávali, podporovali vyššie rozpísanú nádej.

Pozrite sa pod strechu predtým, ako budete vykrikovať

Samozrejme, zápas sa končil, celý zápas tlmené nedôstojné vulgárne správanie, ktoré nepatrí na privítací rituál strateného súrodenca, a nie je aplikovateľné ani na dramaticky veľkú väčšinu iných momentov sa vyvalilo z dospievajúcich detí a mladých dospelých. Celý oranžovo čierny tím kľačal pred svojimi priaznivcami a musel počkať dokiaľ sa títo najväčší priaznivci nevyryhajú na tím súpera. Až po tomto vyryhaní sa prišiel priestor pre glorifikáciu vlastnej organizácie. 

Poprosím kohokoľvek zo sektoru A11, aby si pre každým zápasom pozrel päť veľkých vlajok s veľkými číslami veľkých Vežet hráčov. Číslo 5 patrí Igorovi Libovi, bez veľkých debát najväčšiemu hráčovi všetkých sto rokov, ktoré teraz máme spoločne oslavovať. 

Igor Liba sa narodil v Prešove. Už dlhodobo ťahá hokejový klub v Čani, ktorý v tejto sezóne postavil družstvo v tretej najvyšej súťaží pod názvov HK Košice. Možno to nebude ani tak ďaleko od prítomnosti, keď Východnú konferenciu doplní druhý košický klub.

Premyslite si dovtedy, čo na koho budete vykrikovať.

V tejto sezóne nazývame družstvá najvyššej národnej hokejovej súťaže najkrajšími menami z ich bohatej histórie. Tu je ich abecedný prehľad:

Dukla Trenčín

CHZJD Bratislava

Iskra Smrečina Banská Bystrica

Lokomotíva Bane Železničiar Geológ Stavbár Spišská Nová Ves

Lokomotíva Bučina Zvolen

Newcastle United

Plastika Nitra

Poprad-Tatry

Sokol Partizán Liptovský Mikuláš

VSŽ Košice

VTJ Michalovce

ZPA Prešov

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera