Občania Hokejovej republiky sa už môžu tešiť namiesto hokeja len na cestu do roboty. Nič moc.
Kým dáme dole návleky zo späťákov a vlajočky, operieme dresy a zmyjeme tetovačky, doprajme si štatistické porovnanie dvoch domácich turnajov.
MS 2011 vs MS 2019
Majstrovstvá sveta v hokeji sa v našej krajine hrali v novodobej histórii dvakrát. V roku 2011 a dnes. Dva slovenské tímy dosiahli veľmi podobný výsledok. Predčasný koniec aj rozlúčku legendy v zápase proti Dánsku.
Predsa ale nájdeme aj značné rozdiely. Doba pokročila, hokej je rýchlejší ako na PlayStation, no najmä slovenský tím sa zmenil úplne od základu. Žiadny Hossa na ľade, ani na lavičke. Predposledný člen silnej generácie Marián Gáborík predával počas turnaja tričká. Na dobrú vec, samozrejme.
Posledný – Laco Nagy – mával v poslednom zápase na rozlúčku.
Nájdi päť rozdielov
Kým stará partia odohrala svoj turnaj v Bratislave, nová odohrala zápasy v Košiciach. Stále na Slovensku, aj keď východnom. Oba tímy prehrali o gól s Nemeckom. Oba prehrali s Fínmi. Oba vyhrali v poslednom zápase s Dánmi. Tu sa porovnania končia.
Kým na tíme hviezd bola v roku 2011 položená ťažká deka, súčasná generácia predviedla gólový uragán.
Obrancovia vs útočníci
Marián Gáborík, Pavol Demitra, či Marián Hossa dali v Bratislave 2011 menej gólov ako najlepší obrancovia v tíme Craiga Ramsayho. Dohromady nastrieľalo sedem obrancov na MS 2019 rovnaký počet gólov, ako všetkých štrnásť útočníkov dokopy vo výbere Glana Hanlona. Štrnásť kusov.
Najproduktívnejší Martin Marinčin získal za tri góly a štyri asistencie sedem bodov. Bod na zápas. Siedmi obrancovia nazbierali v Košiciach viac kanadských bodov, ako najlepší siedmi útočníci v Bratislave v roku 2011.
Útočníci
Ak by sme mysleli, že útočníci sú na tom po MS v Steel Aréne horšie, mýlime sa. Richard Pánik nazbieral sedem bodov za 1+6. Druhý Tomáš Tatar šesť za 2+4. K päťgólovému Sukeľovi, by sa v 2011 nikto ani nepriblížil.
Laco Nagy, ktorý bol najlepším hráčom slovenského tímu vtedy pred ôsmimi rokmi, zaznamenal aj teraz v Košiciach rovnaký počet bodov, len v opačnom garde. Vtedy 3+2, dnes 2+3. Tomu sa hovorí dlhodobo vyrovnaná výkonnosť.
Lepšie ako naposledy
Slovenský tím strelil v základných skupinách 28 gólov, čo ho radí na piatu priečku na turnaji a druhú v košickej skupine A. Toľko nestrelili ani obidva výbery Zdena Cígera na MS 2016 a 2017 dohromady (27).
Devätnásť gólov, ktoré sme dostali, teraz nebudeme riešiť. Nie všetko je dokonalé, aj preto sa národný tím nedostal do štvrťfinále. Aspoň si ale môžeme pomastiť ego príjemnou štatistikou.
Videli sme na vlastné oči, že aj bez veľkých mien sa dnes dá hrať veľký hokej. Práca, ktorú začal Craig Ramsay, by mala pokračovať.
Komentáre