fbpx
streda, 27. januára 2021
Tomáš Tatar
SITA/AP Photo
Hokej

Posledné fleky. Boj o playoff NHL vrcholí

Hokejový život za Atlantikom sa dostáva do cieľovej rovinky. Väčšina klubov už svoj osud v podstate pozná. Ostáva však viac-menej sedem tímov, ktoré potrebujú zabrať, ak chcú hrať viac ako 82 zápasov v tejto sezóne. O zostave pre playoff NHL sa rozhodne v najbližších dňoch, najneskôr však budúcu nedeľu. Základná časť sezóny Národnej Hokejovej Ligy sa skončí 7. apríla.

Ak si spomínate na môj nedávny článok o šanciach jednotlivých tímov, počty v princípe sedia. Na Západe som tipoval, že ôsmy po základnej časti získa približne 88 bodov, na Východe asi 94. To všetko v čase, keď mal každý za sebou zhruba 65 zápasov. Čo sa ale zmenilo?

Západná konferencia

K dnešnému dňu je isté, že sezónu si predĺžia v Calgary, San José a Winnipegu. Šanca, že vyhráte Jackpot je oveľa pravdepodobnejšia, ako keby ste si vsadili, že Nashville, St. Louis a Vegas nepostúpia do play-off. V týchto troch mestách sa nerozhoduje o tom či, ale kedy.

Do Bratislavy a Košíc sa môžu pomaličky chystať hráči LA Kings, Anaheimu, Vancouveru, a s najväčšou pravdepodobnosťou aj chlapi z Chicaga a Edmontonu.

Ostáva teda štvorica, ktorá si to rozdá o dva fleky: Dallas, Colorado, Arizona a Minnesota.

Štyria kandidáti, miesta sú len dve

Najlepšie sú na tom Dallas Stars. Majú na nepostupovú Arizonu náskok troch bodov a zápas k dobru. Dôležité je aj to, že zo štvorice majú najvyšší počet víťazstiev, 39, čo je jedno z kritérií pri rovnosti bodov. Aj zvyšných šesť zápasov im celkom praje. Majú pred sebou trip na západné pobrežie Kanady. Postupne sa stretnú s prvým Calgary a tragickými Oilers a Canucks. Doma privítajú podpriemernú Philadelphiu, následne idú do pravdepodobne do už vtedy nepostupového Chicaga a doma si to na záver rozdajú s Minnesotou.

Další páni na holenie sú hráči Colorado Avalanche. Začiatok sezóny ako z rozprávky, potom to ale išlo dolu vodou. Budú mať ešte čo robiť, aby play-off stihli. Majú rovnaký počet bodov ako Arizona, zápas k dobru ale najmenej víťazstiev, 34. Čaká ich ešte šestica zápasov: Doma s Vegas a Arizonou. Vonku v St. Louis, potom doma s Edmontonom a Winnipegom. Na posledný zápas idú k silným Sharks, ktorí však už asi budú šetriť hráčov na boje o Stanley Cup.

Čo s Pánikovou Arizona Coyotes? Majú síce 37 víťaztiev, ale pred sebou už len päť zápasov. Karty si napriek tomu držia vo vlastných rukách. Najbližšie dva zápasy s konkurenciou podľa všetkého rozhodnú. Hrajú v Colorade a doma s Minnesotou. Ostatné zápasy až tak veľmi nehrajú rolu. Doma s LA, vonku vo Vegas a doma s Winnipegom.

Posledným tímom do partie je Minnesota Wild. Z posledných 10 zápasov vyhrali len tri. Dosť málo na tím, bojujúci o každý bod. Manko dvoch bodov a k tomu o zápas viac ako Colorado. Taká je ich štartovacia pozícia. Vonku Vegas a Arizona. Doma Winnipeg a Boston. Ak budú ešte nažive, posledný zápas s už vtedy postupujúcim Dallasom by mali vyhrať. Ale bude im to stačiť?

Náš ortieľ: Postúpi Dallas a veľmi tesne Minnesota.

Východná konferencia

Tampa, tá už od novembra vie, že bude v play-off. Boston chytil po Novom roku ohromnú formu. Washington a Toronto s takými súpiskami nič iné ako postup nemôžu chcieť. Pittsburgh sa odlepil od zóny ohrozenia. Islanders trochu poľavili ale aj tí už sú v suchu.

Opačná strana tabuľky je jasná viacmenej celú sezónu. Ottawa, Detroit a New Jersey hrajú B-čkovú ligu. Buffalo si zase raz pokazilo nádejnú sezónu. Rangers sú sklamaním a od Floridy s Philadelphiou sa akosi aj očakáva, že v play-off pre nich miesto nebude. Ostávajú teda dva fleky a tri tímy. Carolina, Montreal a Columbus.

Trojica na dve miestenky

Bodovo najlepšie je na tom Carolina Hurricanes. Majú zápas dobru, ale nie práve najľahší žreb. Doma s Washingtonom a Philadelphiou, vonku so silnými Pittsburgom a Torontom. Doma s New Jersey a vonku odveta s Philadelphiou. Hop alebo trop.

Montreal má síce dva body náskok na Columbus, ale o zápas navyše a extrémne silný žreb. Tatarovci si budú musieť poriadne silno zaviazať korčule. Zápas pravdy na nich čaká v Columbuse. A potom silná séria: Winnipeg vonku, doma s Tampou, následne vonku Washington a doma Toronto. Nevidím to ružovo.

Columbus si môže potichúčky uchmatnúť miestečko v play-off. Dôležitý bude prvý zápas doma s Montrealom. Ak ho nevyhrajú, Adios. Potom vonku s postupujúcim Nashvillom a slabučkým Buffalom. Doma s Bostonom a vonku by mali zvládnuť Rangers aj tragickú Ottawu.

Náš tip: Postúpi Carolina a Columbus.

Zatiaľ nám predikcie pre NHL vychádzajú. Hneď po základnej časti sa potom môžeme chystať na tradičný TakUrčitee Pavúk Challenge.