Štvrtok, 23. máj 2024

Potrebná, povinná, po troch príliš dlhých rokoch. Zlatá jazda späť k najlepším sa mladíkom podarila

FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Tri, dva, jedna… Na časomiere došiel čas, zápas sa definitívne skončil. Slovenská striedačka explodovala radosťou a za pár minút sa na krku slovenských hokejistov leskli zlaté medaile. Nie, nejedná sa o prepis spomienok z MS 2002 v Göteborgu, ale opis diania v nedeľu v Piešťanoch. Často skloňovaný ročník 2004 to zvládol a vrátil reprezentáciu do 18 rokov tam, kam patrí. Medzi elitu.

Tri nekonečné roky čakania

Keď v roku 2019 ročník 2001 vypadol z najvyššej kategórie MS 18-ročných, asi by nikomu ani v najdivokejších snoch nenapadlo, že späť postúpime až v roku 2022. Korona však všetko zmenila a jej vplyvom prišli ročníky 2002 a 2003 o MS, nakoľko IIHF šampionáty nižších divízii dva roky po sebe nemilosrdne zrušila.

Ročník 2004 potvrdil svoju výnimočnosť, keď na letnom Hlinka Gretzky Cup v konkurencii tímov svetovej špičky vybojoval striebro. Pokúsiť sa zopakovať tento kúsok medzi elitou na MS mu nebolo dopriate, pripadla naň totiž z roka na rok presúvaná úloha – vyhrať MS I. divízie.

Slafkovský a ďalší chýbajúci

Keďže MS nižšej divízie sa konajú skôr ako tie ,,áčkové“, je pri nich väčšia pravdepodobnosť absencií. Museli sme sa tak zaobísť bez viacerých kľúčových hráčov. Z dôvodu klubových povinností chýbali Juraj Slafkovský, Servác Petrovský, Viliam Kmec, Adam Sýkora a Šimon Nemec. Poslední dvaja menovaní po dohode SZĽH s HK Nitra pomohli aspoň v jednom zápase, konkrétne proti Nórsku. Z dôvodu zranenia chýbali Filip Mešár a Adam Žlnka.

Naše esá v rukáve

Hoci tréner Feneš nemal k dispozícii viacero opôr, stále mal na čom stavať. Útok v zložení Ondrej Molnár – Dalibor Dvorský – Alex Čiernik strelil na HGC Nemcom 6 gólov a neraz točil v pásme aj Američanov, Švédov či Fínov. Samuel Honzek a Martin Mišiak strávili sezónu medzi mužmi, kde boli platnými hráčmi. Cenné skúsenosti s mužským hokejom mali aj ďalší. Káder mal svoju kvalitu a nič iné ako postup nepripadalo do úvahy.

Body sme nikomu nedarovali

Slovenskí hokejisti prešli turnajom bez straty bodu a vrátili SR 18 späť medzi elitu. Bodaj by sme z nej už nikdy nevypadli! Hoci sa vzhľadom na výkony v príprave proti Česku, individuálnu vyspelosť a skúsenosti niektorých našich hráčov určite čakala väčšia dominancia, tímový cieľ sa podarilo splniť a to je z reprezentačného pohľadu najdôležitejšie.

Súperi zápasy s nami brali ako prestíž, svoj vrchol turnaja. Boli mimoriadne motivovaní a usilovne vzdorovali. Zrejme počuli, že v Piešťanoch bolo približne 80 skautov NHL, čo je rekord tejto divízie.

Ďalšia zlatá generácia?

Už dávno nemal slovenský fanúšik možnosť vidieť našich hokejistov so zlatom na krku. Zaplnené piešťanské tribúny si mohli tento pohľad vychutnať. Teraz to bolo síce ,,len“ z I. divízie, no generácia týchto hráčov dlhodobo potvrdzuje, že je naša najlepšia od čias legendárnej zlatej generácie zo začiatku tisícročia.

Držme chalanom palce, aby bol toto iba začiatok a siahli si počas reprezentačnej kariéry na cenné kovy aj na vrcholovom podujatí. Nech v budúcnosti môžeme počas MS zažívať ďalšie nezabudnuteľné momenty.

Pamätné momenty

Ak ste zápasy našich chlapcov pozorne sledovali v teple domova alebo dokonca priamo na štadióne, dajte nám v komentároch vedieť, aké momenty sú pre vás najpamätnejšie. Pre nás určite Čiernikove ruky, one timer Dvorského, Repčíkove tutovky či nitrianska výpomoc.

Výnimočný moment nastal po výhre proti Dánsku, keď na štadióne vypadla technika a tak hymnu odspievali fanúšikovia.

Tréner Feneš sa zas presvedčil, že oblievačka môže byť aj na Veľkonočnú nedeľu:

Úplne najoriginálnejšiu spomienku bude mať tento kameraman:

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera