Streda, 17. júl 2024

Pozor, tento slovenský čierny kôň na Hlinka Gretzky Cupe kope!

TASR - Lukáš Grinaj

Viete, čo majú spoločné Sidney Crosby, Jonathan Toews, Jevgenij Malkin a Steven Stamkos? Okrem toho, že sú superhviezdy svetového hokeja, všetci sa v minulosti premávali po ľade v Piešťanoch.

Práve v tomto meste sa zvykne konať Hlinka Gretzky Cup, ktorý je považovaný za neoficiálne MS 18-ročných a vždy ponúka prehliadku budúcich hviezd svetového hokeja. Slovenská reprezentácia v pondelok vstúpila do turnaja pravou nohou, keď porazila USA 5:2.

Pozor, tento čierny kôň kope!

Tohtoročný Hlinka Gretzky Cup je určený pre hráčov narodených v roku 2004 a neskôr. Nie je žiadnym tajomstvom, že práve ročník 2004 sa zo slovenského pohľadu javí ako najsilnejší za posledných 20 rokov. Šimon Nemec a Juraj Slafkovský majú za sebou MS seniorov, navyše skauti im obidvom tipujú miesto v prvej desiatke NHL draftu 2022. Čo znie priam neuveriteľne, keďže Slovensko nemalo nikdy v NHL drafte vybraných dvoch hráčov v prvej desiatke.

Pred vstupom do turnaja náš výber síce v prípravnom zápase podľahol Rusku vysoko 3:9, no to najmä zásluhou fatálnych zlyhaní v obrane. Napriek tomu naši hráči v tomto zápase potvrdili vysokú individuálnu kvalitu, súpera prestrieľali a hlavne počas 2. tretiny dokázali točiť Rusov v ich obrannej tretine. Vzhľadom na kvalitu ročníka 2004 je náš výber považovaný za čierneho koňa turnaja, čo potvrdil hneď v úvodnom zápase proti USA.

Úvod ako z ríše snov

Vyhrávať za 192 sekúnd proti Američanom 3:0? Znie to ako sen, no v pondelok večer to bola v Piešťanoch realita. Naši vybehli na súpera a prvej presilovky sa dočkali po 11-tich sekundách. V 41. sekunde zápasu Peter Repčík pohotovo dorazil strelu Juraja Slafkovského a šli sme do vedenia 1:0.

V 106. sekunde zápasu dopravil puk za brankára Szyszku Dalibor Dvorský a v 192. sekunde sa po krásnej individuálnej akcii presadil Juraj Slafkovský.

Keď je presilovka naozaj presilovkou

Šimon Nemec, Dalibor Dvorský, Filip Mešár, Peter Repčík a Juraj Slafkovský. Táto pätica hráčov disponuje obrovskou kvalitou a vyčnieva nad rovesníkmi. Iba silné individuality však na nebezpečnú presilovkovú lajnu nestačia, tu je potrebné mať aj silného trénera, ktorý určí na presilovku správny systém a s hráčmi ju nacvičí.

Tréner Feneš to zvládol na jednotku, naše najsilnejšie presilovkové komando využilo proti USA až 3 zo 4 presilových hier. Počas presilovky sa v 44. minúte blysol krásnym individuálnym prienikom Filip Mešár, následne posunul puk na Petra Repčíka, ktorý ho okamžite smeroval na Dalibora Dvorského. Ten strelou z prvej zamieril presne a skompletizoval hetrik.

Za nášho najlepšieho hráča bol podľa očakávaní vyhlásený autor hetriku, Dalibor Dvorský. Jeho počin je pozoruhodnejší o to viac, že je najmladší hráč v našom výbere a celkovo tretí najmladší hráč na turnaji.

Vyzdvihnúť si určite zaslúži aj výkon brankára Rastislava Eliaša, ktorý spoluhráčov v kľúčových momentoch zápasu neraz podržal. 

Historická výhra

Naša reprezentácia proti USA dokázala v histórii Hlinka Gretzky Cup trikrát bodovať, no v pondelok ju po výsledku 5:2 po prvýkrát dokázala poraziť.

Možno ste sa stretli s názormi, že náš súper poslal na tento turnaj svoje ,,Béčko“. Je pravda, že výber Spojených štátov priviedol hráčov, ktorí pôsobia mimo projektu NTDP a tým pádom sa nedá považovať za ich úplne najsilnejší výber, napriek tomu má vysokú kvalitu a väčšina hráčov z tohto výberu prejde najbližším draftom, čiže spochybňovanie našej výhry nie je na mieste.

Vždy im niekto chýbal, napriek tomu sme takto skvele proti nim nezvykli zahrať.

Šanca na semifinále

Pre naše mužstvo je tento turnaj v podstate vrchol sezóny, nakoľko na MS A-kategórie kvôli nepriaznivým okolnostiam budeme naďalej chýbať. O to dôležitejšie je spraviť na ňom úspech a ukázať hokejovému svetu, že slovenský ročník 2004 je výnimočný. Víťazný vstup do turnaja nám dáva veľkú šancu na semifinále, keďže na postup by nám malo stačiť poraziť niekoho z dvojice – Nemecko / Švédsko.

Už dnes večer sa naši môžu priblížiť k splneniu tohto cieľa, držte im palce. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera