Utorok, 27. február 2024

Pravidlá, dátumy a možnosti. Ktorí hokejisti budú prvými hráčmi Seattle Kraken?

Jakub Halák Jakub Halák 17.07.2021
FOTO TASR/AP

Chýbal som Vám? Aj vy mne. #takurčitee. Pred turnajom vo futbale som sa pre istotu zranil, ale budúci rok sa pridám. Keď budem mať natrénované.

Do NHL vstupuje nový tím a GM Ron Francis má pred sebou prvú veľkú skúšku – expanzný draft.

Pravidlá a dátumy

Draft sa uskutoční podľa rovnakých pravidiel ako posledný expanzný draft v roku 2017. Kraken si teda vyberá 30 hráčov, po jednom z každého klubu s výnimkou Vegas Golden Knights. Musí si vybrať minimálne 14 útočníkov, 9 obrancov a 3 brankárov. 20 z týchto hráčov musí mať platný kontrakt pre sezónu 21-22. Celkovo sa hodnota kontraktov vytiahnutých na drafte má pohybovať na úrovni 60-100 percent platového stropu.

Tímy môžu ochrániť 7 útočníkov, 3 obrancov a jedného brankára alebo 8 korčuliarov a jedného brankára zo svojich zostáv. Takisto ak majú hráči v zmluvách dohody o nevymeniteľnosti, musia byť predom zrušené. Taktiež novici v lige, ktorých kontrakty sú v prvom alebo druhom roku, sú chranení. Nezapočítavajú sa dokonca ani do limitu pre ochranu hráčov.

Pre hráčov, ktorí musia byť ponúknutí Seattlu platia nasledovné pravidlá:

  1. Minimálne dvaja útočníci, ktorí majú platný kontrakt aspoň do roku 21/22, odohrali v poslednej sezóne 40 alebo za posledné dve sezóny 70 zápasov
  2. Minimálne jeden obranca, ktorý má platný kontrakt aspoň do roku 21/22, odohral v poslednej sezóne 40 alebo za posledné dve sezóny 70 zápasov
  3. Minimálne jeden brankár, ktorý má platný kontrakt aspoň do roku 21/22 alebo bude obmedzeným voľným hráčom na konci sezóny. Ak však bude obmedzeným voľným agentom, musí dostať kvalifikačnú ponuku od súčasného klubu.
  4. Takisto každý hráč s potenciálnym zranením ohrozujúcim kariéru, musí ísť pred zaradením na listinu na preskúmanie ligou.

Všetko sa roztočí už 21. júla a určite sa bude na čo pozerať.

S týmto prehľadom mi pomohla oficiálna stránka NHL.com.

Kto by mohol prísť a má dlhodobú zmluvu

Ben Bishop – Ben uvoľnil no movement clause. Z Dallasu je teda voľný pre draft. Bishop ale celú predošlú sezónu vynechal kvôli zraneniu kolena. Tak aj Stars naložili so svojimi šancami na playoff. Mohol by byť podobným príbehom ako Marc-André Fleury vo Vegas.

Erik Johnson – Pre potreby draftu je k dispozícii aj Erik Johnson. Colorado sa rozhodlo ponúknuť túto perspektívu, ale hausboat by si tu kupovať nemal. Nefungovalo by to.

Jeff Skinner – Buffalo ponúklo svoj ofenzívny klenot. Verí mu natoľko, že očakáva nevyužitie tejto šance z pozície Krakenu. Výška zmluvy, by pre nový tím nemala byť až taký veľký problém. Tým je skôr fakt, že v prípade neúspechu, bude strašiť v skrini ešte šesť rokov. Každopádne talenty Šablí majú tendenciu spomenúť si, čo je to hokej, práve po odchode od Niagar. Či to Ron riskne pri Skinnerovi, nechám na ňom.

Výkupy z Minnesoty a Floridy

Zach Parise – Forward Minnesoty bol vykúpený zo zmluvy. Wild potrebujú priestor pre novú generáciu ako Kaprizov, Fiala a podobne. V inom klube by ešte mohol niečo ukázať, ale zmluva bude na rok a okolo milióna. Pre Kraken momentálne zbytočný podpis.

Ryan Sutter – Kolega Pariseho, by však bol lepšou voľbou. Napriek rovnako vysokému veku ako Zach (36 rokov) sa jedná o lepšiu voľbu. Obrancovia starnú trošku pomalšie. Tu by mohol ísť aj o 2-2,5 milióna a kľudne na dva roky.

Keith Yandle – Blesk z čistého neba bolo vykúpenie Yandla spod zmluvy na juhu. V Keithovi by Kraken našli spoľahlivého obrancu, ktorý môže stáť aj 3 milióny. Očakáva sa, že muž zo železobetónu odohrá minimálne ďalšie dve kompletné sezóny. Potom možno vynechá jeden zápas, vek na to bude mať.

Vačšie ryby

Vladimir Tarasenko – Vladimir chce preč z Blues. Celkom ma bude zaujímať, či ho pustia na draft alebo sa ho budú snažiť vymeniť potom. Údajne majú záujem Rangers (ako o všetko, na trhu, čo má pulz), šepká sa i o Islanders. Do Kraken by zapadnúť mohol.

Niekto z Toronta? – Či poskytnú javorové listy jednu zo štyroch svojich opôr, je skôr teoretická otázka. Keďže nedokážu prekročiť prah prvého kola playoff, budú zrejme poškuľovať po špecialistoch na túto časť sezóny. Nylander a Matthews ostanú určite. Tavares nemal práve najlepšiu sezónu. Po vypadnutí sa šepkalo aj o odchode Marnera, ale toto mi príde až moc pritiahnuté za vlasy. Najmä, keď si voľný trh vyskúša Hyman.

Tampa! – Momentálna situácia Tampy je: 11 útočníkov, 5 obrancov, 1 brankár podpísaní a 85 miliónov na cap hite. Čiže chýbajú minimálne 3 hráči a treba zhodiť 3,5 milióna. Ideál je Stamkos, ale mohli by ísť aj Palát, Gourde, Johnson, Cirelli a Killorn. Stamkos by mohol opustiť Tampu sám, v prípade nižšieho platového zaťaženia by zrejme museli ísť dvaja útočníci. Pustiť jedného z obrancov, mi príde príliš odvážne.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera