Sobota, 18. máj 2024

Pre fajnšmekrov: Kto postúpi do playoff NHL?

Gabriel Vass Gabriel Vass 12.02.2019
SITA/AP Photo

Sezóna v kanadsko-americkej NHL je v plnom prúde. O chvíľu nás čaká trading deadline a potom už len priamy ťah na bránku a honba za miestenkami do play-off.

S kým treba rátať do pavúka

Pozrime sa teda na šance jednotlivých tímov na postup do boja o Stanley Cup. Hneď na začiatku avizujeme, že v článku bude veľa štatistiky a všetky výsledné čísla sú len v hypotetickej rovine. Skutočnosť však môže byť úplne iná. Presne ako s preferenciami pred voľbami.

Sme vo fáze, kedy majú tímy odohraných v priemere 56 zápasov, čiže dve tretiny (68%) sezóny sú za nami. Otázkou teda je, koľko bodov je potrebných na dosiahnutie play-off?

Zobral som si údaje za posledných desať plných sezón (12/13 bol lock-out). Každý, kto pozorne sleduje NHL si asi všimol, že Východná konferencia je o čosi silnejšia, čo sa bodov týka. V nasledujúcej tabuľke sú body, ktoré získali tímy na 8. mieste a teda minimum, ktoré bolo treba v danom roku na dosiahnutie postupu do play-off.

Za posledných 10 rokov sa iba trikrát stalo, že 8. tím na Západe bol silnejší ako 8. tím Východu. Priemerný minimálny počet bodov (za posledných 10 a 5 rokov) potrebných na play-off je nasledovný:

Takže sa pohybujeme okolo 93-bodovej hranice. Toto je ale priemer, niekedy máme aj slabšie sezóny. V nich majú tímy okolo 7. 8. 9. miesta o trochu menej bodov, aj tie ale stačia na postup do play-off. A práve takú sezónu momentálne zažívame. Aktuálne sa týka hlavne Západu.

Príklad: Minesotta

Ako čítať túto komplikovanú tabuľku? Pozrime sa na prípad Minnesoty. Keďže oni sú na 8. mieste tabuľky, všetky hypotézy sa budú odvíjať práve od nich.

Minnesota odohrala zatiaľ 55 zápasov a získala 59 bodov. Majú teda úspešnosť 54%, čiže získali o niečo viac ako polovicu všetkých možných bodov. Zostáva im odohrať ešte 27 zápasov a hrajú o maximálne 54 bodov. Ak sa budeme riadiť tým, že budú zbierať body rovnakým tempom ako doteraz, odhadujem, že ich konečný počet bodov po základnej časti bude 88. To znamená, že momentálne im do play-off chýba 29 bodov.

Čo z toho ale vyplýva? Že ak mojim obľúbeným tímom nie je Minnesota, ale napr. Los Angeles, na postup do play-off a potrebných 88 bodov musia získať ešte 37 bodov z 52 možných. Kopitarovci sa budú musieť poriadne snažiť, keďže to znamená, že musia získať 71% všetkých zostávajúcich bodov. Doteraz však ich úspešnosť bola len 46%. Zatiaľ to u nich veľmi na play-off nevyzerá.

Detto na východe

Rovnaký princíp platí aj pre Východnú konferenciu. Tam zatiaľ tempo ôsmeho miesta určuje Pittsburgh. Odhadujem, že po 82 zápasoch budú mať 94 bodov. Napríklad taká Tampa je už celkom v suchu. Na play-off im hypoteticky chýba len 10 bodov, a stačí ak vyhrajú každý piaty zo zostávajúcich zápasov.

Jarošova Ottawa, dnes posledná, musí získať rovnaký počet bodov ako získali doteraz. Háčik je v tom, že odohrali 55 zápasov a už im ostáva len 27. Tešíme sa na Christiána a možno aj Mariána v máji v Košiciach.

Verím, že nemáte z toho mišung a článok bude námetom na konšpiračné rozhovory so známymi z hokejového prostredia.

Na záver ešte obrázok od profíkov z Ameriky, ktorí sa tým zaoberajú na plný úväzok. Sú na ňom zobrazené šance tímov na postup do playoff, konferenčné finále aj samotný Stanley Cup. 

Zdroj: moneypuck.com

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera