Nedeľa, 30. jún 2024

Prečo je dobré, že Ramsay so Šatanom pokračujú

SITA

Miroslav Šatan na tlačovej konferencii v Bratislave oznámil, že trénerom slovenskej hokejovej reprezentácie zostáva Craig Ramsay a generálnym manažérom on sám. Na najvyššej úrovni slovenského hokeja sa teda v novej sezóne nič nezmení.

A tak je to v poriadku.

Craig Ramsay

Craig Ramsay nastúpil na lavičku po trápení a 14. mieste na MS 2017 v Kolíne, kde sme sa reálne obávali o vypadnutie. V Dánsku o rok neskôr a ani na majstrovstvách sveta 2019 Slovensko zo skupiny nepostúpilo, naposledy národný hokejový tím hral štvrťfinále v roku 2013.

Po dvoch deviatych miestach dostal skúsený Kanaďan šancu do tretice na MS vo Švajčiarsku vrátiť reprezentáciu tam, kam pre fanúšikov vždy patrila. Do skupiny najlepších hokejových krajín sveta.

Hokej sa – ako každý šport – celkom určite hrá na výsledky. V prípade Ramsayho ale správne dostalo prednosť niečo iné. Profesionalizmus, ktorý nás učí a spôsob, akým vedie národný tím sa pozitívne prejavili aj na ľade.

Výkony Slovenska pod jeho vedením boli zlepšené, nádejné, po rokoch naši hokejisti hrali vyrovnané partie aj s najlepšími na svete. Rusov na ZOH 2018 dokonca jediní porazili, s Kanadou v Košiciach odohrali zápas, na ktorý tak skoro nezabudneme. Navyše je v reprezentácii evidentná generačná výmena a po dlhom čase atraktívny, moderný herný štýl.

Trajektória výkonnosti národného mužstva je jednoznačne od nástupu Craiga Ramsayho pozitívna. Na výsledky si treba ešte počkať, snáď už len necelý rok. Veľmi výstižne sa po Šatanovom oznámení vyjadril Boris Valábik. Len si to prečítajte s porozumením.

GM Miroslav Šatan

O čosi väčším prekvapením je zotrvanie Miroslava Šatana na pozícii generálneho manažéra národného mužstva. Nový prezident SZĽH tak posedí na dvoch stoličkách. Evidentne fungujúca spolupráca v tandeme s reprezentačným trénerom bude pokračovať.

Laická verejnosť skôr očakávala, že si prezident zväzu vyberie na pozíciu jedného z bývalých spoluhráčov. Spomínali sa Pálffy, Šatan povedal, že Peter Bondra, ktorý už GM pozíciu zastával, ponuku odmietol. Ak si staronový GM k sebe zoberie asistenta, bude to zrejme v rámci plánu vychovať nástupcu na manažérsku pozíciu.

Slovensko má pred sebou dva dôležité turnaje. Na MS vo Švajčiarsku potrebuje pokračovať v nastúpenom trende a po zlepšených výkonoch pridať aj dlho očakávaný výsledok – postup zo skupiny. V auguste potom na domácom ľade musí národný tím zvládnuť olympijskú kvalifikáciu. Zápasy s Bieloruskom a Rakúskom nebudú vôbec ľahké.

Tak, ako sa dom nestavia od strechy, sa aj slovenský hokej stavia na nohy od základov. Prezident zväzu Miroslav Šatan zjavne usúdil, že ešte nie sú také pevné, aby ich dramatická zmena na kľúčových pozíciách pri reprezentácii nemohla narušiť.

Ak sa nemýli – a Šatan sa v hokejových záležitostiach veľmi mýliť nezvykol – po treťom roku spoločnej roboty budú nové základy nášho hokeja ešte pevnejšie.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera