Piatok, 24. máj 2024

Prečo je na hokejových majstrovstvách chaos ako nikdy predtým? Príčin je niekoľko

SITA/AP Photo/Roman Koksarov

Hokejisti Švédska prehrali s Dánskom, ktoré v ďalšom zápase vystrelilo na švajčiarsku bránku iba štyrikrát. Tri korunky podľahli aj Bielorusku, ktoré potrápilo Česko, aby následne prehralo s outsiderom z Veľkej Británie. Kanada bola po troch zápasoch bez bodu. Kazachstan prekazil neporaziteľnosť Nemcov, zdolal majstrov sveta a má namierené po prvýkrát v histórii do štvrťfinále.

Nehovoriac o tom, že Slovensko zdolalo silné Rusko a v power rankingu IIHF mu patrí prvá priečka. Aj také sú tohtoročné majstrovstvá sveta v Lotyšsku. Nič podobné história nepamätá.

Vznikol chaos

MOŽNÉ JE VŠETKO. VZNIKOL TU CHAOS,“ objavilo sa na účte Twitter odkaz veľkými písmenami od Medzinárodnej hokejovej federácie.

Už roky sa hovorí, že hokejová špička sa rozšírila a na majstrovstvách sveta nepoznať slabého súpera. Tento ročník to platí doslovne. Bláznivé výsledky na šampionáte zamotali obe skupiny a istotu postupu nemá nikto. Podceňované tímy útočia na predné priečky, kým favoriti v úvode zaváhali a musia naháňať každý bod.

Doba covidová

V Rige chýbajú desiatky borcov z NHL. Dlhoročný vzostupný trend hráčov z najlepšej ligy podčiarkol minulý šampionát na Slovensku, kedy sa na turnaj dostavilo vyše 120 hokejistov z NHL. V Lotyšsku je ich približne o päťdesiat menej. Zostavy Kanady, USA alebo Švédska nevzbudzujú taký rešpekt, ako v minulých rokoch.

Hviezdy NHL nelákala po mesiacoch izolácie vidina ďalšej samoty, obmedzeného sociálneho života a prázdnych lotyšských štadiónov. Radšej ostali doma a šance dostali mladí hráči, ktorí dostali možnosť predviesť svoje schopnosti. Aj Slovensko vyslalo na šampionát najmladší tím v histórii. Tu však nehľadajme spojitosť so širokou škálou hokejistov v NHL.

Nie je outsider ako outsider

Lídrov B- skupiny, Nemcov, nemožno pokladať za outsiderov. Nemci na Slovensku obsadili výbornú šiestu pozíciu a prekvapili na olympijských hrách v Pjongčangu, kde takmer brali zlato vo finále s Ruskom na turnaji bez hviezd najlepšej hokejovej ligy.

Švajčiari získali za posledných osem rokov dva strieborné kovy a mnohí ich aj teraz pasujú za držiteľov jednej z medailí. Bolo by neúctivé označovať za fackovacích panákov krajiny z bývalého Sovietskeho zväzu. Lotyši, Kazaši aj Bielorusi majú KHL vlastný tím v KHL, v ktorom koncentrujú reprezentačné jadro. K tomu pridávajú pár naturalizovaných cudzincov.

Veľa Dánov nastupuje vo švédskej alebo nemeckej lige, z ktorej putujú na draft NHL. V roku 2003 sa Dánsko prebojovalo po 54 rokoch do elitnej kategórie, v ktorej zotrvávajú dodnes. Najlepším miestom je ôsma pozícia v rokoch 2010 a 2016.

Systém turnaja

Prekvapivé výsledky nie sú na majstrovstvách sveta ničím výnimočným. Pre boje o medaily to zatiaľ nemusí absolútne nič znamenať. Nahráva tomu systém turnaja, v ktorom sa šestnástka tímov od roku 2012 delí do dvoch osemčlenných skupín. Favorit si môže pri ceste za postupom do štvrťfinále vybrať pár výpadkov. Aj v Rige stále môžu do vyraďovacej časti postúpiť všetci favoriti.

Celý turnaj je postavený na prvom zápase playoff, pre niektoré mužstvá je to hranica medzi úspechom a neúspechom. Pre iných je cieľom doň vkĺznuť.

Na bláznivých výsledkoch zarábajú stávkové kancelárie. Vyše 90 percent tipérov po úvodných zaváhaniach Kanady a Švédska trhalo svoje tikety. Senzácii začalo pribúdať. Koľko ich ešte bude?

Viac článkov o MS 2021 nájdete TU

KOMPLETNÝ PROGRAM MS V HOKEJI 2021

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera