Piatok, 12. apríl 2024

Nie je to žiadna náhoda. Vysvetlíme, prečo sú New York Islanders tak ďaleko v playoff o Stanley Cup

Jakub Halák Jakub Halák 12.06.2021
SITA/AP Photo/Frank Franklin II

Pred sezónou som považoval práve Mass Mutual East za najsilnejšiu divíziu preskladanej NHL. NY Islanders sú tím, ktorý sa kvalifikoval do playoff z posledného možného miesta v nej. Teoreticky teda mali byť prvým možným kandidátom na vypadnutie. Teoreticky.

Ale borci z Long Islandu vyradili najprv Pittsburgh a potom aj Boston Bruins. V posledných rokoch dokazujú, že ich úspech nie je náhodný. Je za ním viacero faktorov.

Odchod Tavaresa

V roku 2009 si Islanders vyberali z prvého miesta. Talentovaný John Tavares rýchlo začal dokazovať, že môže byť key franchise player a dal tak zabudnúť na fiasko z roku 2000 menom Rick DiPietro. Po štyroch rokoch v lige sa stal zaslúžene kapitánom, dotiahol Islanders dvakrát po sebe do playoff a dokonca s nimi vyhral sériu po 13-tich rokoch. A potom prišiel rok 2018 a Tavares podpísal dlhodobú zmluvu s Torontom.

Fanúšikovia mu to nikdy nezabudli, zomrel pre nich v podstate za jednu noc.

Príchod Lamoriella

Čo však vyzeralo pre Islanders ako absolútna nočná mora sa s odstupom času zdá ako to najlepšie, čo sa im mohlo stať. Totiž, ešte predtým než Tavares odišiel, stal sa prezidentom hokejových operácii Lou Lamoriello. Aká náhoda, človek, čo draftoval v Toronte Marnera a Matthewsa. Predtým vybudoval New Jersey Devils a vyhral s ním tri Stanleyho poháre. Lou sa jednoducho vyzná vo svojej práci a robí ju dobre.

Prvé kroky, ktoré urobil po príchode do Islanders boli:

  1. vyhodenie trenéra Douga Weighta
  2. vyhodenie generálneho manažéra Gartha Snowa
  3. vymenovanie Loua Lamoriella za generálneho manažéra

Potom, čo sa stal generálnym manažérom a odišiel Tavares, mal Lamoriello volné ruky. Začal od trénera a podpísal Barryho Trotza, ktorý rok predtým získal Stanley Cup s Washingtonom. Nemohol si vybrať lepšie.  

Konštantná svedomitá práca

Prvé leto podpisoval Lou veľmi zaujímavé mená. Zmluvu dostali Komarov, Hickey, Filppula, Kuhnhackl, Toews, Pulock, Sbisa, Nelson, Gionta. Šancu dostal aj Robin Lehner, ktorý sa zdal byť po rokoch v Buffale odpísaný. Skrátka Islanders bez Tavaresa a poskladaní bez výrazne veľkých mien nevyzerali pred sezónou, že budú mútiť vodu.

Nakoniec skončili po sezóne na postupových priečkach a v prvom kole playoff vytrestali Penguins 4:0. Potom síce nasledovali štyri prehry s Carolinou, ale dojem z výbornej sezóny ostal. Dostali najmenej gólov z celej NHL a Lehner dokázal, že Buffalo je diera dier.

Mikrosúboje Islanders vs. Tavares a Trotz vs. Capitals v počte vyhratých sérii playoff 1:0.

Kolektív a disciplína

Po prekvapivej sezóne odišiel Lehner, ale podpísaní boli Varlamov, Lee, Ho-Sang, Beauvillier, Brassard. Lamoriello nerobil výraznejšie trejdy. Vo februári získal Pageaua z Ottawy, čo mal byť boost pre playoff. Islanders predvádzali naďalej defenzívny štýl založený na disciplíne a kolektívnom výkone. Každý chvíľku, ťahá pílku či už sa volá Bailey, Beauvillier, Barzal, Nelson, Lee alebo Cizikas.

Do play-off sa museli prebojovať cez kvalifikačné kolo, čo sa im samozrejme podarilo. Potom porazili Trotzov bývalý Washington, nabudenú Philadelphiu a zuby si vylámali až na Tampe, budúcom víťazovi. Možnosť rozobrať Tavaresovo Toronto na drobné im nebola dopriata, lebo sa jedná o Toronto.

Séria Islanders vs. Tavares a Trotz vs. Capitals sa tak natiahla na 3:0 (a to nepočítame kvalifikáciu).

Cieľ je jasný

Prvá sezóna mohla byť náhoda, druhá sezóna šťastie. Lenže Islanders v tretej sezóne po sebe postúpili do playoff a ich tripy v súťaži o Stanley Cup majú čoraz dlhšie trvanie. Základ tímu zostáva rovnaký a iba pribúdajú mená, ktoré vhodne dopĺňajú káder. Napríklad Greene, Palmieri a Zajac. A treba povedať, že za smiešnu protihodnotu.

Systém, ktorý nainštalovali Trotz a Lamoriello, funguje. Je založený na disciplíne. Netreba hovoriť, že Palmieri sa musel po príchode oholiť. Lou okrem hipsterov nemá rád problémové typy. Z klubu sa porúčal svojský Ho-Sang, ale to sa čakalo. Veď kto príčetný si v dnešnej NHL vyberie dres s číslom 66.

Verdikt

Islanders to majú znova dobre rozbehnuté a veľmi by ma potešilo, keby v repete posledného konferečného finále Tampu vyradili. Hráči z Long Island v New Yorku sa nevzdajú ani keby to vyhrali celé. V playoff ich chodia podporiť americkí futbalisti newyorských Jets a aj na nich je vidieť, aká je aktuálne v Nassau Coliseum zábava. Starý zimák dosluhuje, tohtoročná sezóna je posledná pred otvorením nového domova. Bolo by úžasné, keby sa lúčila finálovými zápasmi o Stanley Cup.

P.S.: Jaj, skoro som zabudol. Mikrosúboj Islanders vs. Tavares a Trotz vs. Capitals v počte vyhratých sérii playoff je momentálne 6:0.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera