Nedeľa, 30. jún 2024

Predstavujeme ďalšie slovenské talenty: Zamrznutý slovenský Ovečkin, hviezda z pralesnej ligy a konečne pozitívny zjav z Detvy

Filip Strela Filip Strela 02.03.2021
FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Rok 2004 vyzýva slovenská hokejová komunita s podobnou nádejou ako Milan Krajniak 1710. Práve tento ročník môže priniesť koniec pliagy. Na rozdiel od pána ministra však myslíme iný zázrak – vzostup slovenského hokeja a boj o medaily.

„Nula-štvorky“ sa začínajú presadzovať aj v seniorskom hokeji a pýtajú si pozornosť novinárov, ale najmä internetových expertov a skautov. Prinášame vám rebríček siedmich najväčších talentov, okrem dvoch úplne najväčších (jedného doslova), o ktorých sa už popísalo veľa – Juraja Slafkovského a Šimona Nemca. Hráči sú zoradení v abecednom poradí.

ALEX ČIERNIK

Post: útočník

Klub: Södertälje

Súťaž: Švédsko U18/U20/Allsvenskan

Prvé zo známych priezvisk v zozname. Syn Ivana Čiernika strávil v slovenských mládežníckych súťažiach rovnaký počet sezón ako Connor McDavid so Sidneym Crosbym, ale našťastie má iba občianstvo otcovej rodnej krajiny.

Čiernik junior vyrastal v Nemecku, pričom v trinástich sa presunul do Švédska. Pred minulou sezónou sa presunul do Södertälje, kde si tesne po 16. narodeninách vybojoval miesto v juniorke. Deň pred Silvestrom dokonca debutoval v druhej najvyššej mužskej súťaži. V Allsvenskan, ktorú porovnávajú s našou extraligou, nastúpil ako najmladší Slovák v histórii. Očakáva sa, že vo Švédsku ešte zotrvá.

RASTISLAV ELIAŠ

Post: brankár

Klub: Slovensko U18 (predtým Košice)

Súťaž: Slovenská hokejová liga

Brankárska nádej, ktorá by (aspoň podľa úrovne hype-u) raz mala patriť k slovenskej špičke. Rodák z maďarskej Nyíregiházy bol vlani ako pätnásťročný jednotkou juniorky Košíc. Neviedol si vôbec zle, udržal si 91,8% úspešnosť zásahov. Po sezóne ho draftovali Green Bay Packers Gamblers z USHL, odkiaľ sa postupne plánuje presunúť na univerzitu.

Mladší brat Juraja Eliaša, ktorý si zahral na MS U20, je súčasťou projektu o kategóriu nižšie. Chytá v ňom ako jediná „nula-štvorka“. S bratom sú tiež mimoriadne častými účastníkmi súťaže Tvoje priezvisko znie skomolene, spolu s Martinom Vitálošom, Petrom Kundríkom či Marekom Korenčíkom.

PATRIK GABRIEL

Post: útočník

Klub: SaiPa Lappeenranta

Súťaž: Fínsko U18/U20

Nenápadný objav sezóny. Trnafský rodák odišiel pred sezónou na skúšku do fínskej SaiPy, ktorá mu vyšla a zaradil sa k najproduktívnejším hráčom dorasteneckého tímu. Dva zápasy odohral aj za juniorku, pripísal si jednu asistenciu. V tíme do 18 rokov má skoro bod na zápas (18z/17b).

Patrik Gabriel patrí do skupiny vychádzajúcich slovenských talentov s dvomi krstnými menami, ako napríklad Jozef Viliam Kmec či Daniel Alexander Jenčko. Na rozdiel od nich mu však chýba priezvisko. To sa nedá povedať o jeho hráčskej šikovnosti.

FILIP MEŠÁR

Post: útočník

Klub: Poprad

Súťaž: Tipos Extraliga

Mešár už zrejme patrí skôr do kategórie Nemec – Slafkovský, ale predsa len sme si ho v rebríčku ponechali. Šikovný útočník je počas celého ročníka súčasťou áčka Popradu. Už ako 15-ročný dostal príležitosť v prípravnom zápase, v šestnástich a sedemnástich hrá kompletnú extraligovú sezónu. Zahral si aj na šampionáte do 20 rokov.

Svoje kvality naplno ukázal proti slabšiemu súperovi, českému výberu do 18 rokov. Hráč z ligy, ktorú Česi radi dehonestujú a volajú pralesná, im v prvom zápase nasúkal hetrik a pridal aj asistenciu. Prihrávku na gól zaznamenal aj v druhom dueli. Bol jednoznačne najlepší hráč na ľade.

Môže sa stať, že raz vám pri ročníku 2004 netrkne ako prvý Šimon Nemec alebo Juraj Slafkovský, ale práve šikovný Podtatranec.

SERVÁC PETROVSKÝ

Post: útočník

Klub: Slovensko U18 (predtým Třinec)

Súťaž: Slovenská hokejová liga

Jediný Servác v hokejovom svete. Petrovský pôsobil od dvanástich rokoch v českom Třinci, keďže v rodnom Šariši nenašiel ideálne podmienky. Chýbali mu iba drobnosti, napríklad štadión.

Najproduktívnejší hráč projektu U18 je zosobnením meme „Aká krajina, taký… Alexander Ovečkin“. Petrovský je čistokrvný snajper s výborným citom pre góly. Ešte k nemu zohnať Pankráca a Bonifáca a budúcnosť slovenského hokeja bude zase o niečo svetlejšia.

Je tiež možné, že ho od budúcej sezóny uvidíme v kanadských juniorkách.

ADAM SÝKORA

Post: útočník

Klub: Levice

Súťaž: Slovenská hokejová liga

Sýkora strávil veľkú časť sezóny v extraligovej Nitre, momentálne je na hosťovaní v Leviciach. V najvyššej súťaži odohral 15 zápasov, pripísal si dve asistencie. V zostave sa objavoval najviac zo všetkých nitrianskych talentov, ktoré sa nevolajú Šimon Nemec. Jeho vstup je z mladých zatiaľ najvydarenejší. Má celkom dobrý pohyb, nebojí sa hrať,chválil energického útočníka tréner Antonín Stavjaňa pre MY Nitra.

Piešťanský rodák vekovo patrí do reprezentácie, ktorú vedie jeho otec Roman. Od začiatku ročníka je súčasťou staršieho tímu do 18 rokov. Predstavil sa v útoku s rebríčkovými susedmi Servácom Petrovským a Adamom Žlnkom, ktorý si sadol aj v projekte.

ADAM ŽLNKA

Post: útočník

Klub: Slovensko U18 (predtým Ässät Pori)

Súťaž: Slovenská hokejová liga

Detva je ako hokejové mestečko známa najmä extempore Róberta Ľuptáka, zároveň sa tam však narodil talentovaný Adam Žlnka. Predošlý a začiatok aktuálneho ročníka strávil vo fínskom Pori, Momentálne je súčasťou projektu reprezentácie do 18 rokov.

Žlnka je šikovné krídlo, ktoré vyniká najmä korčuľovaním, čo v našich končinách vôbec nie je bežné. Rovnako ako Servác Petrovský by mohol zamieriť do zámoria.

Zaslúžia si spomenúť: Ján Korec (brankár), Jozef Viliam Kmec, Marián Moško (obrancovia), Samuel Honzek, Peter Repčík, Alex Šotek (útočníci)

Bonus: Ak radi špekulujete, skladáte zostavy a zaujíma vás aspoň trochu mládežnícky hokej, prečítajte si nasledovné vlákno s názormi twitterových odborníkov a internetových skautov. V auguste by sa mal uskutočniť zrejme najprestížnejší dorastenecký turnaj Hlinka Gretzky Cup, pričom Slováci odohrajú svoje zápasy v Piešťanoch. Ak vás zaujíma prípadná slovenská zostava a chcete spoznať ďalšie mená z ročníka 2004, pozrite si odpovede a reakcie k tweetu. Prípadne sa tam pokojne zapojte do diskusie.

Ďalšie články o hokeji

Odoberať Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera