Piatok, 28. jún 2024

Prekonajú draft Gáboríka? Nakročili k tomu náramne

Štefan Cebro Štefan Cebro 04.08.2021
TASR - Lukáš Grinaj

Hokejová eufória z výkonov mládežníkov tu bola naposledy v 2015, kedy to tím okolo Denisa Godlu dotiahol na svetovom šampionáte do dvadsať rokov v Kanade k bronzu. Odvtedy toho veľa nebolo. Osemnástka ešte hrala nešťastný domáci turnaj v 2017, kde tím s Martinom Fehérvárym či Adamom Ružičkom vypadol v boji o semifinále s Rusmi po predĺžení. Terajšia osemnástka však prináša pre fanúšikov skvelý letný zážitok.

Tradične augustový Hlinkov memoriál skôr končil v minulosti hanbou, kde mladí Slováci vyzerali oproti súperom ako ľahké sústo. V 2013 dokonca dostali mladíci výprask 0:12 od Švédov v boji o siedme miesto a víťazstvá, či vyrovnanejšie zápasy prichádzali maximálne v súbojoch o konečné umiestnenie.

Tohtoročný výber, ktorý korčuľuje v Piešťanoch, je preto ako zjavenie. Toľko talentu nemali slovenské tímy za dve dekády. Juraja Slafkovského so Šimonom Nemcom ani netreba veľmi predstavovať. Sedemnásťroční hokejisti sa ukázali naplno na šampionáte do 20 rokov, ale najmä na seniorskom turnaji v Rige. Návrat medzi rovesníkov bol už lahôdkou. Teraz sú lídrami netradičnej slovenskej zostavy, ktorá sa sebavedomo nebojí hocikoho zo svetovej extratriedy.

Šestnásťročný megatalent

Odhodlanie mladého tímu bolo cítiť v Piešťanoch od prvého striedania. Darmo by ste hľadali v pamätiach, kedy Slováci vyhrávali po vyše troch minútach nad USA 3:0 a na začiatku druhej tretiny 4:0. Nakoniec to skončilo 5:2, ale keby to bolo 7:2, nikto by sa nemohol čudovať. Slovenskí hokejisti boli tak dominantní. Amerika síce nemá na Hlinka Gretzky Cupe to najlepšie, čo im daný ročník ponúka. Top talenty z centralizovaného projektu na Slovensko či Česko cez leto nejazdia, to však nemení nič na fakte, že podobná výhra sa počíta.

K tomu prišla demolácia Nemecka v druhom súboji. Súper síce začal nečakane gólom, ale tím Ivana Feneša ho už piatimi v prvej tretine vrátil na zem. Krásna tvrdá strela Slafkovského po Nemcovej prihrávke, či vykúpanie brankára po prieniku od Ondreja Molnára, alebo neskutočný turnaj Dalibora Dvorského sú momenty, ktoré zdôraznili slovenskú výhru 12:2!

Pristavme sa trochu pri poslednom menovanom. Na pozícii centra má náš hokej dlhodobý problém. Aj preto sa tvárime, že Michal Krištof môže zvládať na majstrovstvách sveta súboje s top centrami súperov. Žiaľ, lepších máme minimum, aj keď Marek Hrivík prežil úžasnú sezónu vo Švédskom Leksande.

Dvorský môže byť odpoveďou na všetky naše túžby. Neobrúsený diamant, ako radi pri podobných hokejistoch hovoria vyznávači klišé, nemá za sebou vo Švédsku či iných súťažiach toľko zápasov, aby mohol ohúriť, ale už dvadsať duelov v pätnástich rokoch v extraligovej Banskej Bystrici naznačilo veľa.

Mladík prekonal extraligový rekord Mariána Gáboríka v pozícii najmladšieho strelca a o dva roky môže prekonať aj jeho slovenský draftový rekord. Tak výrazný talent je. Začať Hlinkov memoriál hetrikom proti Amerike a potom pridať ďalší (celkovo sedembodový zápas) proti Nemcom, je niečo absolútne výnimočné. To sa nepodarilo ani Matvejovi Mičkovovi, ktorého považujú za najväčší talent draftu 2023.

Prišli o šampionát, medailu chcú teraz

Už teraz sa predbežne hovorí, že Dvorský je voľbou do elitnej päťky výberu do NHL. Gáborík drží slovenský rekord, keď po ňom siahla Minnesota Wild v 2000 z tretej priečky. Terajšie talenty sa mu môžu vyrovnať. Slafkovský sa v poslednom rebríčku magazínu The Athletic pre draft 2022 objavil na štvrtej priečke. V Piešťanoch začal troma gólmi a troma asistenciami.

Dvorský môže byť vďaka pozícii ešte vyššie. Predsa len centri sú stále braní ako najžhavejší artikel medzi útočníkmi. Desať bodov zvolenského rodáka je obrovská vec, ktorá nemá obdoby. Zoberte si len fakt, že mladíkovi stačili dva zápasy, aby prekonal slovenský rekord na Hlinka Gretzky Cupe. Doteraz mali po deväť bodov Martin Chromiak a Miloš Roman. Obaja pritom potrebovali na tento počet osem zápasov, čiže dva ročníky turnaja. Už dopredu sa nám krúti hlava, koľko bodov bude mať Dvorský po dvoch turnajoch.

Tento výber však nie je len Dvorský, Slafkovský, Šimon Nemec, Filip Mešár, či Ondrej Molnár. To sú všetko slovenské mená, ktoré by sa mali v najbližších dvoch výberoch draftu objaviť v prvom, druhom, prinajhoršom treťom kole. Okrem nich vo Fenešovej zostave korčuľujú ďalšie talenty, ktoré si zaslúžia pozornosť. Či brankár Rastislav Eliaš, útočník Peter Repčík, ktorý skvele stíha tempu Slafkovského, alebo šikovný Alex Čiernik, či strelec Servác Petrovský alebo obranca Maxim Štrbák.

Mladíci si dobre uvedomujú, že najmä pre ročník 2004, je piešťanskobřeclavský turnaj – teraz alebo nikdy. Kvôli nešťastnému vypadnutiu osemnástky spred dvoch rokov z elitnej kategórie svetového šampionátu si generácia okolo Slafkovského s Nemcom nikdy nezahrá medzi rovesníkmi o osemástkový titul majstra sveta. O to viac chce historickú medailu z memoriálu. Už po dvoch zápasoch naznačilo, že to nie je vôbec nereálny sen.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera