Piatok, 24. máj 2024

Prípad Kotkaniemi a iné ponuky, ktoré sa neodmietajú

Jakub Halák Jakub Halák 05.09.2021
SITA/Photo/John Locher

Dnes sa budeme baviť o offer sheets.

Offer Sheet je ponuka na hráča iného klubu, ktorému sa skončila zmluva a má status obmedzeného voľného hráča (práva na hráča patria stále klubu). Keď iný klub urobí ponuku na určitú čiastku na novej, pôvodný klub musí ponuku dorovnať. V prípade, že klub nedorovná ponuku, hráč sa stáva členom nového klubu, ktorý ho takto získal. Podľa výšky platu sa následne ráta kompenzácia za stratu práv na hráča. Vyjadruje sa v budúcich draftových voľbách.

Teoretický príklad: Hráč Vancouveru Canucks Elias Pettersson je momentálne obmedzeným voľným hráčom. Buffalo Sabres, ktoré má dostatok voľných peňazí mu ponúkne 10 miliónov ako offer sheet. Ak mu Vancouver nedorovná plat, Petterson ide do Buffala. Hráč ale ponuku musí akceptovať. A teraz k reálnym veciam.

Predohra

Aby sme vysvetlili aktuálnu kauzu Kotkaniemi, treba zájsť trochu do minulosti. Tam sa totiž šachová partia medzi Montrealom a Carolinou začala. Písal sa 1. júl 2019, keď GM Canadiens Marc Bergevin poslal offer sheet Sebastianovi Ahovi. Znela na päť rokov, v celkovej sume 42,72 milióna. 8,45 milióna ročne pre Aha bolo dorovnaných zo strany súčasného zamestnávateľa, Caroliny. Tu sa situácia upokojila na dva roky, až…  

Odveta

..až Carolina toto leto vyšla s bombou. Nie nadarmo sa hovorí, že akou zbraňou bojuješ, takou umieraš. Hurricanes urobili to isté, čo Montreal dva roky dozadu. Samozrejme sa nejednalo o rovnakého hráča, ale fínsku národnosť trafili. Kotkaniemi (pre koktavých Jesperi), hráč Habs, dostal ponuku na jeden rok za 6,1 milióna. Čo je však horšie, Montreal je už teraz cca. 2,3 milióna nad platovým stropom.

Ponuka na dorovnanie ponuky pre Jesperiho neprišla. V noci na nedeľu Canadiens ohlásili, že Fína púšťajú.

Well played Canes, i keď budete musieť tiež teraz trocha šetriť.

Ostatné zaujímavé ponuky

Naposledy sa takto spolu handrkovali St. Louis a Vancouver. V roku 2008. Najprv Vancouver ponúkol Backesovi tri roky za 7,5 milióna – dorovnané STL. A o sedem dní ponúkli Blues Bernierovi jeden rok za 2,5 milióna – dorovnané VAN. Skutočne neskutočná dráma. #oxymoron

Posledná nedorovnaná ponuka bola v roku 2007. Dustin Penner dostal ponuku od Edmontonu na päť rokov v celkovej hodnote 21,5 milióna. Kevin Lowe veľmi dobre vedel, že Brian Burke si nemôže dovoliť zaplatiť takú vysokú sumu pre hráča jeho kalibru, pokiaľ si chce udržať v Anaheime Getzlafa, Ryana a Perryho. A tak sa Penner sťahoval, a Anaheim dostal tri drafty, ktoré nestáli za nič. Následne Burke obvinil Lowa, že zbytočne prepláca mladých hráčov. Lowe kontroval slovami, že Burke je „Moron“ a „Media Junkie“ (mediálna prostitútka?). Všetko sa snažil urovnať komisár Bettman a zvolal telekonferenciu na urovnanie sporov medzi manažérmi. Bettman tiež upozornil Burka, že prenajímať si stodolu na plánovanú bitku medzi nim a Lowom, nie je úplne šťastný nápad. Áno, Brian to takto plánoval.

Ponuky na podobný prestup dostali pred érou platového stropu aj Sergey Fedorov (1998) od Caroliny Hurricanes, Joe Sakic (1997) od New York Rangers, Petr Nedvěd (1994) od St. Louis Blues (ten sa aj sťahoval) a Teemu Selanne od (1992) Calgary Flames.

Scott Stevens story

V roku 1990 však prišla jedna veľmi zaujímavá sága. Blues poslali offer sheet na Scotta Stevensa do Washingtonu Capitals (áno, on tam hrával). Caps ponuku nedorovnali a dostali ako kompenzáciu päť výberov v prvom kole draftu. O rok poslali Blues ponuku do New Jersey za Brendana Shanahana, scenár sa zopakoval a kompenzácia boli opäť prvé výbery v drafte. Lenže Blues ich nemali, lebo ich rok predtým dali Washingtonu. Tak Blues ponúkli Curtisa Josepha (v roku 1991 nemal Brodeur odohratý ani jeden zápas v NHL) a Roda Brind´Amoura a dva výbery v drafte. Diabli chceli iba Stevensa. Arbitráž rozhodla, že Stevens ide do Devils a Shanahan do Blues.

Aby nebol všetkým dňom koniec, Blues poslali offer sheet do Devils ešte raz. V roku 1994 chceli – prekvapujúco – Scotta Stevensa. Stevens je tak jediný hráč, ktorý dostal offer sheet dvakrát a dvakrát od toho istého klubu. A ako to dopadlo? Devils dorovnali ponuku, Blues dostali pokutu 1,425 milióna plus museli darovať prvé kolo draftu New Jersey za manipuláciu.

Scott Stevens bral v budúcej sezóne prvý Stanley Cup.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera