Streda, 24. júl 2024

Red Wings sa darí. Steve Yzerman smeruje s Detroitom na vrchol

Jakub Halák Jakub Halák 09.12.2023
FOTO TASR/AP

Nastupil do úradu 19-tého apríla 2019. V časoch, keď bolo jasné, že generálny manažér Holland je totálne mimo realitu a vlak s konečnou stanicou Dno michiganského jazera sa už nedá zastaviť. Zmena v podobe Steva Yzermana na pozícii GM Detroitu bola niečo, čo sa čakalo oveľa skôr. Natrénoval si rolu v Tampe, evidentne kvôli obsadenej pozícií v Detroite práve Hollandom. A tak sa cesta návratu na pozície mohla začať.

Za štyri a pol roka si Steve Y. celkom pekne pretvoril klub do svojej podoby. Nasledovne.

Steve preberá trosky Hollandovej existencie

Holland v posledných rokoch svojej existencie zameral energiu viac na udržanie série účastí v play-off, ako na vytvorenie konkurencieschopného družstva. Preto Yzerman zdedil súpisku s menami ako Vanek, Nielsen, Glendening a Abdelkader. Treba vziať do úvahy fakt, že „stará garda“ Zetterberg, Datsyuk a Kronwall odišla alebo bola na odchode, pričom Larkin, Mantha a Bertuzzi sa nejavili ako adekvátne náhrady.

Holland síce podpisoval, ale neefektívne – dlhodobé a drahé kontrakty hráčom, ktorí nemali adekvátnu výkonnosť k ponúknutej sume peňazí. Vrcholom bol Abdelkader. Yzerman preto musel najprv počkať, kým sa mu uvoľnia peniaze na nastavenie správneho fungovania.

Steve draftuje

Myslím si, že Yzermanova vízia bola od počiatku postaviť družstvo na šikovnom centrovi a pridať perspektívneho obrancu. Šikovný center zrejme bol, je a bude Larkin, preto hneď prvá draftová voľba padla na Moritza Seidera. Dobrý draft, ale zaujíma viac, či bol jeho primárnym cieľom Bowen Byram, čo je krásna paralela na Stevov vlastný draft. On sám totiž nebol cieľom Detroitu keď ho draftovali, bol to Pat LaFontaine. Čo sa stalo potom ukážkovým vzorom pre vytváranie plánov B.

Ak by Seiderova kariéra dopadla rovnako, bude rád Moritz aj Steve. Z ďalších hráčov draftoval Raymonda, ktorý už je stabilnou súčasťou kádra. Ostatné voľby ešte na svoju šancu musia počkať, predsa len je ešte skoro na úplnú penetráciu do tímu. Momentálne je v prvom tíme päť hráčov draftovaných priamo Red Wings, pričom dvoch vybral Yzerman osobne. Časom by ich malo byť viac.

Steve podpisuje

Záujem postavať nový Detroit okolo Larkina potvrdil podpisom dlhej zmluvy. Larkin, aj keď nebude druhý Yzerman, dôveru zatiaľ spláca. Yzerman  tiež zaujímavo priťahuje hráčov z Michiganu plus blízkeho okolia (Illinois) a podpisuje s nimi zmluvy. Copp, DeBrincat, Compher, Fischer sú toho dôkazom. Compher a DeBrincat splácajú dôveru aj štatisticky.

Skladačku Yzerplánu doplňajú skúsenosti v podobe Chiarota, Petryho, Määtu, Perrona a Reimera. Takisto sa nebojí rozdať tzv. buď/alebo kontrakty. Gostisbehere je toho žijúcim príkladom, pričom dostal zrejme poslednú šancu na dobrú zmluvu. Najviac ma štve, ako veľmi ozbíjal Steve St. Louis – Fabbri aj Husso budú chýbať. Vo výsledku má Yzerman piaty najnižší cap hit v lige a napriek tomu dostatočne bodujúci tím.

Steve stavia pevnosť

A pod dostatočne bodujúci, tímom myslím momentálne Detroit na priečkach zaručujúcich predĺženie sezóny. V silnej divízii, kde hrajú Boston, Tampa, minulý finalista z Floridy, tradične ambiciózne Toronto, Buffalo s Ottawou, ktoré sú silné zatiaľ iba na papieri a Montreal do počtu, je to veľmi dobrý výsledok.

Steve ešte vymyslel aj husársky kúsok: podpísal Patricka Kanea, ktorý sa vracia do zostavy. Krok je jasný, boostovať produktivitu DeBrincata na maximum. Jediným úskalím podpisu legendy Chicaga je fakt, že po rovnakých operáciach hráčom klesala produktivita a kariéry išli exportne do … humien. Konkrétne Kesler už nehral vôbec, Backstrom menej ako 50 zápasov a Jovanovski ich dal niečo okolo 60. Dúfam, že Kane bude výnimka, nezaslúži si to.

Yzerman namieril Detroit na jasnú trajektóriu s cieľom získať predošlé pozície a možno vyhrať pohár. Pripojil sa k detroitskej tradícii, keď GM klubu je zároveň jeho bývalý hráč. Po Sidovi Abelovi, Alexovi Delvecchiovi a Tedovi Lindsayovi je tak štvrtým v poradí. Mohol by sa stať prvým z nich, ktorý dovedie Red Wings k poháru. Pri súčasnom tempe by mal mať šancu niekde v horizonte troch až piatich rokov. Musí však udržať súčasný trend a ďalej si poctivo robiť domáce úlohy.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera