Utorok, 23. apríl 2024

Rekordéri sa vracajú do boja o titul po takmer tridsiatich rokoch. Toto je päť najzaujímavejších účastí Montrealu Canadiens vo finále Stanley Cupu

Jakub Halák Jakub Halák 26.06.2021
FOTO TASR/AP

Montreal Canadiens dokázal priam nemožné. Postúpil do finále Stanley Cupu po sezóne, v ktorej základnú časť tímu považujú viacerí za viac ako pochybnú, čo sa týka výkonnosti. Ako som spomínal už dávnejšie, v lige boli pred play-off až na 18. priečke.

No ale playoff je úplne iná súťaž a Montreal žije svoju rozprávku ďalej. Jednoznačne najväčšie prekvapenie tejto sezóny. Z pohľadu celkovej histórie NHL to však až také prekvapivé nie je. Klub s najväčšou zbierkou Stanley Cupov nebude hrať svoje prvé finále. Ani druhé. Ani tretie. Je to ich 34. finále. Z tých som si vybral päť, ktoré ma zaujali najviac. Sú v chronologickom poradí a vôbec mi nezáleží na tom, či Montreal vyhral alebo nie.

Rok 1956: Richardov sľub

Toto finále je zaujímavé z jednej podstatnej príčiny. Maurice Richard bol v roku 1955 legendou Habs a hlas frankofónnych Kanaďanov. Po tom, čo v sezóne 54/55 pleskol dve na tvár rozhodcovi, dostal dištanc do konca sezóny. O štyri dni po suspendácii zavítal el presidente Campbell na domáci zápas Canadiens, kde sa zhrotil dav, čo prerástlo do nepokojov v uliciach. Dav upokojil až samotný Maurice Richard, ktorý sa cez noc stal frankofónnym jánošíkom. Okrem iného sľúbil aj to, že prinesie Stanley Cup späť do Montrealu. No a rok na to, keďže dištanc mal aj na playoff, vo finále porazil Montreal Detroit 4:1 na zápasy. Skúsite uhádnuť, kto dal víťazný gól v poslednom zápase sezóny? Áno, Maurice Rocket Richard.

Inak zaujímavé, že v Montreale boli nepokoje aj teraz, keď postúpil do finále.

Rok 1967: Toronto vyhralo

Potom, čo si Montreal strihol v predošlom desaťročí 10 finále po sebe, sa rozhodol dať šancu aj iným klubom a medzi rokmi 61-70 tam bol iba päťkrát. Bolo to práve Toronto v roku 1967, ktoré narušilo Habs víťaznú sériu. Toronto, hrajúce s vekovým priemerom až 31 rokov, preplnené hviezdami ako Dave Keon, Terry Sawchuck a Tim Horton (áno, Tim Horton ako Horton´s Cafe) nakoniec vyhralo 4:2 na zápasy.

Možno to znie ako bežný piatok Montrealu a finále ničím zaujímavé, ale treba podotknúť tri hlavné veci:

  1. V roku 1967 bola svetová výstava Expo v Montreale a hrdí Canadiens, ako víťazi posledných dvoch ročníkov, si tam rezervovali stôl, aby ukázali svetu Stanley Cup.
  2. Ročník 1967 bol posledný pred začiatkom expanzií v NHL.
  3. Toronto vyhralo svoj zatiaľ posledný pohár a taktiež poslednýkrát zažilo finále NHL.   

Rok 1971: One Dryden Show

Montreal zažil vo svojej histórii veľa. Jeden z najzaujímavejších príbehov je ten o brankárovi z roku 1971. Jedného krásneho dňa sa im zranil veterán v bráne, Rogie Vachon a tak postavili 23-ročného absolventa Cornellovej univerzity Kena Drydena. V základnej časti vychytal šesť výhier zo šiestich zápasov, tak dostal šancu v playoff ako jednotka . No a tento mladík s titulom už do playoff žiadneho iného brankára nepustil (tiež som musel googliť, kto je vlastne dvojka v MTL v tejto sezóne). Habs vyhrali 4:3 nad Black Hawks (vtedy to ešte boli dve slová). Dryden vyhral Conn Smythe Trophy a o rok neskôr aj Caldera. Jediný v histórii, komu sa podarilo byť MVP playoff skôr, ako nováčikom roka.  

Rok 1986: Royova odysea

Od roku 1984 až po 1990 boli tímy z jednej provincie v Kanade extrémne silné. Tá provincia sa volá Alberta a jednalo sa o Edmonton Oilers a Calgary Flames. V Canadiens si krútil prvú sezónu francúzsky hovoriaci brankár menom Patrick Roy. A práve on priviedol Habs k ďalšiemu poháru. Vo finále porazili Flames, ktorí tam postúpili viac-menej náhodou. A Roy bral Conn Smythe Trophy.

Rok 1993: Spasenie technickou chybou

Zatiaľ posledné finále, ktoré Montreal hral, bolo v roku 1993. Bolo to proti nabitému kádru Los Angeles Kings, kde hrali majstri remesla ako Wayne Gretzky, Rob Blake, Luc Robitaille, Jari Kurri, Darryl Sydor a Alexei Zhitnik. Favoritmi boli Kings. Prvý zápas vyhrali a v druhom ešte pred koncom tretej tretiny viedli 2:1. A potom nastala zaujímavá situácia. Jacques Demers (tréner Canadiens) si vyžiadal premeranie hokejky jedného z hráčov. Marty McSorley mal hokejku zakrivenú nad limit, prišla presilovka a Habs vyrovnali. V predĺžení potom vyhrali, nasadli na koňa a roztrhali Kings v ďalších troch zápasoch. Pohár išiel do Kanady. A Roy bral Conn Smythe Trophy. By ma zaujímalo, či je Price pod tlakom po toľkých úspešných brankároch v červeno-bielom drese.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera