Štvrtok, 23. máj 2024

Rodinné prípady: V klube 500 asistencií pribudol ďalší syn slávneho otca

Jakub Halák Jakub Halák 22.12.2021
Foto: SITA/Larry MacDougal/The Canadian Press via AP

Je obrovská škoda, čo sa udialo v NHL. Korona opäť prudko zasiahla v Severnej Amerike a v súčinnosti s karanténnymi opatreniami v Čínskej Ľudovej Republike – tri až päť týždňov karantény v prípade pozitívneho testu na ZOH – sa rozhodlo vedenie ligy s odobrením hráčskej asociácie nepustiť svojich hráčov na olympiádu.

Hokej utrpí, takisto diváci. Viac k tomu dodávať netreba.

Na druhej strane v priebehu týždňa sa v zápasoch NHL podarilo niečo veľmi zaujímavé. Paul Stastny zaknihoval päťstú asistenciu v kariére. V historických tabuľkách sa mu to podarilo ako 156. v poradí. Nič exkluzívne. Ale, keď sa človek do toho rebríčka zahľadí poriadne a dokáže si ho v exceli zoradiť podľa abecedy, zistí jednu zaujímavú vec. Okrem faktu, že 500 asistencií dokázal nazbierať Rick Tocchet, je tam presne šesť priezvisk, ktoré sa opakujú.

Práve na tie som sa zameral v článku.

Aký otec, taký syn

Pokiaľ sa bavíme o rovnakých priezviskách v klube 500 asistencií, najčastejším spojením je otec a syn. Toto sa opakuje v 50 % prípadov, teda presne trikrát. Všetky tri dvojice sú viac-menej notoricky známe.

Prvých v abecednom poradí máme Howeovcov. Otec Gordie a syn Mark. Otec je synonymom hokeja v Severnej Amerike a historický najstarší hráč, ktorý hral v NHL, vo veku 52 rokov. Cez 800 gólov a vyše 1000 asistencií hovorí samo za seba. K hokeju priviedol aj svojich synov, pričom viac sa darilo Markovi. Ten v NHL odohral „iba“ (v porovnaní s otcom) 16 sezón, ale dokázal zapísať viac ako 500 asistencií. Ako obranca.

Druhí v poradí sú Hullovci. B&B, teda Bobby a Brett sú nielen borci s 500 asistenciami, ale aj jediní rodinní príslušníci, ktorí dali obaja po 600 gólov. Bobby dlhodobo zarezával v Chicagu Blackhawks, kde je legendou dodnes. Potom nasledoval presun do WHA, kde ako prvý hráč histórie dostal od Winnipegu Jets milión dolárov za rok. WHA bol až do jej neslávneho konca a potom si okrúžil ešte jednu sezónu v NHL. Striedavo vo Winnipegu a Hartforde.

Syn Brett mal nástup do NHL oveľa ťažší. Začínal v Calgary, často mu vyčítali zlé korčuľovanie a slabú fyzickú hru. Dobrú mal v podstate iba strelu. A po najhlúpejšom trejde v histórií Calgary (a to vytrejdovali Adama Foxa spolu s Dougiem Hamiltonom) zistil, že nič iné ani nebude potrebovať. Rodina bombardérov.

Fun fact: Hull dohrával kariéru v drese Phoenix Coyotes, kam sa presunula pôvodná organizácia Winnipeg Jets a chcel si na počesť otca obliekať jeho číslo 9. To mu však nebolo umožnené lebo Jets toto číslo vyradili.

Tretí sú samozrejme Šťastní. Trošku ma prekvapilo, že sú tam iba dve mená. Anton, ani Marián však na métu 500 prihrávok nedosiahli. Peter samozrejme áno, veď je druhý v počte bodov za najplodnejšiu dekádu v NHL, hneď za Waynom Gretzkym. Na to, aby sa stal takouto legendou musel iba ujsť z rodnej krajiny a stráviť mimo nej väčšinu svojho života. Paul si preskákal po vzore otca nový Quebec, St. Louis a potom sa vybral svojou cestou cez Winnipeg, Vegas späť do Winnipegu. Kariéra menej jagavá ako otcova, ale veľmi plodná.

Ty vieš, kto je môj brat?

V klube 500 A nemôžu chýbať známe bratské dvojice. Severské bratské dvojice. Prvou z nich je Saku a Mikko Koivu. Jeden legenda Anaheimu a druhý legenda Columbusu. Jaj, počíta sa podľa toho, kde boli kapitánmi. Takže Saku, ktorý zabil rakovinu, bol kapitánom Montrealu Canadiens a Mikko bol kapitánom Minnesoty. Vyše 500 asistencií pre oboch je požehnanie.

Druhou severskou dvojicou sú dokonca dvojičky. Nie Tweensky, Sedínsky. Doteraz celkom nerozumiem ako podarilo vopchať Brianovi Burkovi dve draftové voľby Vancouveru medzi dve najväčšie draftové blamáže českého hokeja, ale gratulujem mu. Medzi dvojičkami vraj funguje určitá prirodzená chémia. Kto tomu neverí, nech si pozrie highlighty Daniela a Henrika. Je to prirodzené ako segedín s knedľou.  

Strýko a synovec

Prichádzame do kategórie strýko a synovec. Bavíme sa o hokejovej rodine, ktorá má svoje renomé. Tu sa však rozprávame o jediných dvoch obrancoch s rodinnými väzbami a 500 asistenciami. Gary Suter brázdil klziská vo farbách Chicaga, Calgary a San José, jeho synovec dáva prednosť Nashvillu, Minnesote a Dallasu. Možno teda povedať, že Suterovcom sa darí na Západe veľmi dobre.

Kto mi v zozname chýba, lebo je to pomerne známa rodina, sú Staalovci. A podľa toho, čo som pozeral dvaja z nich sa do rebríčka ani nedostanú.    

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera