Streda, 17. júl 2024

Romane, Romane! Dosiahne švajčiarsky obranca na bájnu bodovú hranicu pre obrancov?

Jakub Halák Jakub Halák 14.04.2022
Foto: SITA/AP Photo/Jeffrey T. Barnes

Roman Josi. Roman Josi, vodca znovuzrodeného Nashvillu. Roman Josi, organizátor sebavedomých Predators. Roman Josi, nečakaný (?) vládca bodovania obrancov. Roman Josi, len kúsok od historického zápisu.

Poďme ale pekne od začiatku.

Začiatky

Do NHL si tohto sympatického (pozri vyslovene pussymagnet fotku) 187cm-vysokého obrancu vybrali v Nashville v drafte 2008 z 38. miesta. Pre zaujímavosť bol až 16. draftovaný obranca, dokonca druhý švajčiarsky (Luca Sbisa). Pred ním išli napríklad Doughty, Pietrangelo, Karlsson, Carlson, aj Voynov.

Nashville v sezóne po Josiho drafte staval obranu na Hamhuisovi, Weberovi a Suterovi. Prvý opustil flotilu Hamhuis, práve v čase, kedy Josi prechádzal do zámoria, teda pred sezónou 2010/11. Roman prvú zámorskú sezónu odohral v Milwaukee Admirals, farmárskom družstve Preds, kde pozbieral 40 bodov v 69 zápasoch.

Rok na to už odohral v NHL peknú porciu zápasov. Konkrétne 52. Dá sa povedať, že sa natrvalo usadil v základnej zostave Nashvillu. Dôležitý krok ale bolo treba v ďalšej sezóne musí potvrdiť. Sezóna bola ale skrátená lockoutom v 2012/13. Josi sa rozohral v SC Bern, kde hokejovo vyrástol. Následne odkorčuľoval plnú sezónu NHL, pričom Nashville už nemal v kádri Ryana Sutera. Josi sa teda stal druhým najvyťažovanejším obrancom, hneď po Shea Weberovi.

Ak toto považoval za vrchol sezóny, musel byť veľmi prekvapený. Odbehol si totiž na MS, kde získal striebornú medailu (prvú od roku 1935 v Švajčiarskej histórií) a stal sa MVP celého turnaja.

Spoľahlivosť

V ďalších ročníkoch bolo možné považovať Josiho za spoľahlivého. Za tri sezóny vynechal spolu 12 zápasov a dostával takmer rovnakú porciu času na ľade ako Weber. V ročníku 2015/16 sa už stal asistentom kapitána a získal 61 bodov, čo bolo 2. miesto v celom tíme, a štvrté medzi obrancami v celej NHL.

Pred sezónou 2016/17 opustil Nashville po šokujúcej výmene Shea Weber, do klubu prišiel P. K. Subban. V tom čase sa výmena zdala ako win-win, teraz je jasné, že ju vyhral Montreal. Roman najprv získal opäť striebornú medailu, tentokrát v hybridnom tíme Európy na Svetovom pohári.

Josi sa stal najvyťažovanejší obranca Preds, takisto ovládol produktivitu obrancov, čo pri vtedajšej forme Subbana naznačilo dostatočne ofenzívnu kvalitu Švajčiara. Klub zažil v playoff najúspešnejšiu sezónu a dostal sa až do finále. Čo sa týka líderských pozícii, po odchode Webera sa stal kapitánom Mike Fisher, Josi ostal asistentom.   

Zaslúžená pocta

Pocty sa dostalo Josimu pred sezónou 2017/18. Stal sa kapitánom klubu NHL. Ako druhý Švajčiar v histórií. Svoj tím opäť dostal do playoff v pozícií najvyťažovanejšieho hráča. Opäť ide na majstrovstvá sveta a opäť končí strieborný. Jemu je snáď súdené byť druhý a prehrať každé finále.

V ročníku 2018/19 získava James Norris Trophy ako prvý Švajčiar, pričom v sezóne získal takmer bod na zápas.   

Sezóna snov

Aktuálna sezóne je aj tak o niečom inom. Predators sú veľmi silní a Josi trhá klubové rekordy v produktivite. Už stihol prekonať Paula Kariyu v počte asistencií za sezónu (54) a Paula Kariyu v počte bodov za sezónu (87). Ešte raz, Roman Josi je obranca!

Vedie produktivitu obrancov celej ligy a blíži sa k magickej stovke bodov v sezóne. To sa podarilo 14-krát, ale iba piatim obrancom. Bobby Orr, Paul Coffey, Al MacInnis, Brian Leetch a Denis Potvin. Všetko členovia Siene slávy s vyradenými číslami.

Pokiaľ bude pokračovať v nastolenom trende bodov na zápas, dosiahne presne 100 bodov. Nestalo sa to 30 rokov. Na záver sa natíska otázka: Dokáže Roman Josi dosiahnuť na túto métu?

Odpovedám česko-španielsky: „JoSi“.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera