Nedeľa, 26. máj 2024

Rusko, Česko, alebo Kanada? Kto má najviac zlatých?

SITA/AP Photo

Dnes pokračuje tabuľkový seriál pred majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji v Košiciach a Bratislave. Že prečo tabuľkový? Nuž preto, lebo kolega Tomeček poskladal všetky umiestnenia národných reprezentácií na MS za posledných 25 rokov do excelu, ktorý by mu aj Richard Sulík závidel.

Dnes o medailách

Minule sme si zoradili tímy podľa priemerného umiestnenia na turnajoch MS. Dnes to bude – a to ste sa určite dovtípili už z titulku – o medailách. Ťažké placky si hokejisti vešajú na krk po ich poslednom zápase v turnaji a radujú sa, ako malí chlapci. Zlato, striebro, bronz.. hmmm, dal by som si. Dávajú si ale obyčajne iní.

V skutočnosti sa medaily týkajú obmedzenej skupiny vyvolených. Spomedzi 24 rôznych národov, ktoré sa uchádzajú o priazeň hokejových bohov, zažila skutočnú radosť len tretina. Presne ôsmi. Okrem najlepšej hokejovej šestky krajín už len Švajčiari. Aj tí za posledných 25 rokov len dvakrát.

KrajinaMedaily
SWE17
CAN13
FIN12
CZE11
RUS11
USA5
SVK4
SUI2

Švédi získali medailu v 68% prípadov, sú dlhodobo najúspešnejším tímom na MS. Majú možno trochu prekvapujúci náskok pred silnou štvoricou, ktorá väčšinou tvorí zostavu semifinále.

Američania majú o jeden kov viac ako Slováci, na rozdiel od nás ale získali tri medaily za posledných šesť rokov. O tri viac, ako my.

Nemci medailu z MS nemajú, len z vlaňajšej olympiády. Okrem nej jedno štvrté miesto, inak sa už nikto iný neprebil ani do semifinále. Nikdy, aspoň nie za posledných 25 rokov, odkedy je v hre samostatné Slovensko.

Zlatá horúčka

Skupina krajín, ktoré si mohli zakričať “Sme majstri sveta!” je ešte exkluzívnejšia. Je v nej nie deväť, ale len sedem hokejových republík. Vrátane našej.

KrajinaZlato
SWE5
CAN7
FIN2
CZE6
RUS4
USA0
SVK1
SUI0

Kanaďania sú lídrami so siedmimi titulmi. Majú ich rovnomerne rozdelené medzi tri dekády. Na konci minulého storočia získali dva, tri medzi rokmi 2000 a 2009 a ďalšie dva po roku 2010.

To Česi, v zlatej tabuľke tesne za nimi, zbierali najcennejší kov medzi rokmi 1996 a 2010. Zlatý hetrik 1999 – 2001 je dodnes unikátnym. Vyrovnať ho môžu v Bratislave Švédi, ktorí získali posledné dva tituly. Zakaždým po nájazdoch.

Pár zaujímavostí

Čo sa umiestnenia na MS týka, ponúka naša tabuľka aj pár ďalších zaujímavostí.

  • Američania za posledných 25 rokov nehrali ani jedno finále
  • Aj pred MS2019 sa o nich ale hovorí ako o kandidátoch na zlato
  • Najlepšie umiestnenie tých, čo nikdy nehrali v semifinále, je šieste miesto
  • Získali ho Bielorusi, Nóri aj Taliani
  • Najhoršie umiestnenia medailistov? Väčšinou 7. miesto (SWE, CAN, FIN, CZE)
  • Títo štyria nikdy nechýbali v najlepšej osmičke
  • Rusi boli raz jedenásti, USA 13. a Slováci na 14. mieste
  • Privreli sme okom nad rokom 1994, keď sme vyhrali skupinu C. Nad nami bolo v dvoch kategóriách až 20 krajín
  • Slovensko určite nebolo v tom roku 21. najlepšie na svete.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera