Štvrtok, 23. máj 2024

Ruský hokejový cár má šedivé vlasy a v novej sezóne štatistiky ako mladý chalanko

Jakub Halák Jakub Halák 23.11.2021
Foto: SITA/Justin Tang/The Canadian Press via AP

V noci na pondelok hral tím z Washingtonu vo Washingtone a napriek tomu nehral doma. Prvýkrát sa totižto stretli Washington Capitals a Seattle Kraken. V zápase „prekvapivo“ skóroval Alexander Ovechkin.

Seattle sa stal 17. tímom proti ktorému kapitán Capitals skóroval hneď v prvom zápase. Borec má 36 rokov, šediny na spánkoch a štatistiky ako 25-ročný chalanko.

Keď som videl akú zmluvu podpísal napísal som toto: „Ďalšiu päťročnicu si podpisom zabezpečil Alexander Ovechkin. Odmenu dostal štedrú, 9.5 milióna ročne. Pri veku 35 rokov je to ale príliš veľa (mohlo byť aj 8). Špeciálne o dva roky sa z tejto zmluvy môže stať horúci zemiak v ústach. I keď pri Ovechkinovi nikto nevie, je to skôr pol na pol. Ovechkin má však šancu odohrať celú kariéru vo Washingtone, čo sa podarilo snáď len Michalovi Pivoňkovi.“ Horúci zemiak zatiaľ nepripomína. Svedčí o tom aj fakt, že je momentálne najproduktívnejší hráč v hre 5na5. Nie McDavid. Nie Draisaitl. Ale ruský veterán.

Preto som sa pokúsil zodpovedať na tri otázky, ktoré zaujímajú ohľadom ruského bombardéra asi najviac.

Je toto jeho najlepšia sezóna?

Doterajších 19 zápasov z pohľadu bodov hovorí jasnou rečou. Vo svojich doterajších 17-tich sezónach mal po rovnakom počte zápasov najviac 27 bodov v sezóne 2009/2010. Teraz ich má 30.

Zo sedemnástich sezón mal priemer aspoň jeden bod na zápas v desiatich prípadoch. Spolu zaznamenal v prvých 19 zápasoch svojich sezón 357 bodov. Priemerne dáva 21 bodov a najmenej mal 15 bodov. Dvakrát.  

Vydrží zdravie?

Alexander už má svoj – na útočníka NHL pokročilý – vek a zdravie by mohlo byť limitujúcim faktorom. TakUrčitee!

Za svoju doterajšiu kariéru vynechal presne 42 zápasov. 42 zápasov za 17 sezón. Koľkože to je na jednu sezónu? Menej ako tri.

Mimochodom rekordér Marleau vynechal za celú kariéru zápasov len tridsať. Ale späť k Ovechkinovi. Najviac vynechal šesť zápasov po sebe ešte v sezóne 2009/2010, pre zranenie spôsobené Jasonom Chimerom. Spolu ho zranenia vyradili na 24 zápasov.

Ďalších 18 zápasov vynechal z nasledujúcich dôvodov:

7 zápasov pre disciplinárne dôvody (tri suspendácie: 2009 Tim Gleason, 2010 Brian Campbell, 2012 Zbyňek Michálek)

4 zápasy pre porušenie COVID protokolu

3 zápasy pre vynechanie zápasu hviezd

2 zápasy pre rodinné dôvody (bol sa rozlúčiť s dedkom v Rusku)

1 zápas lebo zaspal na tréning (trest od Washingtonu)

1 zápas lebo zápas číslo 82 sa nehral o nič (aspoň Anaheim vyhral)

Kde by to mohlo skončiť?

Ovechkin mal vo svojej kariére zatiaľ štyri stobodové sezóny.

2005/2006 – 106 bodov

2007/2008 – 112 bodov

2008/2009 – 110 bodov

2009/2010 – 109 bodov.

Tento ročník podľa súčasného tempa zbierania bodov a plnej zápasovej záťaže vyzerá na 129-bodovú sezónu pre ruského cára. Podľa gólového priemerumá našliapnuté na 65 gólov. Takýto nástrel zaznamenal Alex naposledy v sezóne 2007/2008.

Šesťdesiatpäť gólov by po sezóne znamenalo tretie miesto v historickom poradí strelcov. Śesť gólov od Howa a 99 od Gretzkeho.

99 gólov od Gretzkeho, to by bolo pekne poetické. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera