Piatok, 24. máj 2024

Šanca je vždy, kľúčový bude prvý gól. Čaká nás mimoriadne vzácny zápas

SITA/AP Photo/Roman Koksarov

Keď Slovensko naposledy hralo vo štvrťfinále Majstrovstiev sveta, Jaromír Jágr obliekal dres Boston Bruins, najväčšou hviezdou extraligy bol Žigmund Pálffy, Slovan mal za sebou prvú sezónu v KHL a Juraj Slafkovský so Šimonom Nemcom mali deväť rokov.

Ako vidíte, dnes ide o mimoriadne vzácny moment, ktorý si treba vychutnať bez ohľadu na výsledok zápasu.

Čakanie, ktoré nemá konca

Výber USA patrí každý rok k favoritom turnaja. O to prekvapivejšie vyznieva fakt, že majstrovský titul naposledy získali v roku 1960, čo znamená, že ich fanúšikovia čakajú na zlato z MS ešte o 42 rokov dlhšie ako my. Tento rok začali šampionát prehrou, z ktorej sa skvele otriasli. Zvyšných šesť zápasov vyhrali a spolu s nimi aj základnú skupinu.

Proti nám budú jednoznačným favoritom, no patria medzi reprezentácie, na ktoré vieme zahrať. Naposledy sme sa s nimi stretli na MS v roku 2019 v Košiciach, kde sme ich zdolali 4:1. Samozrejme, teraz sa proti sebe postavia úplne odlišné zostavy.

Prvý gól alebo debakel?

Zdá sa, že najväčšou zbraňou USA je kvalitná defenzíva. Za celý turnaj inkasovali len osem gólov, najmenej spomedzi všetkých tímov. Taktiež dominujú v úspešnosti ubránených oslabení, kde nášmu výberu patrí až 15. miesto tesne pred Talianskom. V presilovkách však majú podobnú úspešnosť ako my, takže zostáva veriť, že si ju na Slovákoch nevylepšia.

Je veľmi pravdepodobné, že z nášho pohľadu bude dosť rozhodujúce to, kto strelí prvý gól. V našich siedmich zápasoch základnej skupiny sme ho nestrelili len dvakrát, avšak v oboch prípadoch sme sa následne ,,opustili“ a dostali minimálne sedem gólov.

Zrejme to súvisí s tým, že máme veľmi mladý tím, navyše hráči v podvedomí vedia, že sa trápime v koncovke a tým pádom iba ťažko môžeme duel otočiť, čo ich potom vedie k frustrácii a strate koncentrácie.

Cehlárik hviezdou šampionátu

Peter Cehlárik je s 10 bodmi momentálne najproduktívnejší hráč MS. Spolu s Marekom Hrivíkom a Róbertom Lantošim vytvorili nebezpečný útok, ktorý je výrazne lepší ako ostatné, ktoré máme k dispozícii. Chalani majú výrazný podiel na tom, že sme vo štvrťfinále. Také dominantné trio sme v reprezentácii dávno nemali.

Proti USA môžeme očakávať, že sa súper sústredí na ubránenie ich útoku. Možno preto tréneri prekvapia a premiešajú zostavu, uvidíme. Snáď na našich nevydarený zápas s Českom nezanechá žiadne stopy, podobne ako na nich nezanechala stopy vysoká prehra so Švajčiarskom. Dôležité bude, aby slovenskí hrali čo najaktívnejšie v rámci systému, ktorý s nimi natrénoval tréner Ramsay.

Hudáček alebo Húska?

Vzhľadom na zranenie Branislava Konráda pôjde do brány niekto z dua Hudáček – Húska. Vedeniu reprezentácie nie je čo závidieť, bude náročné vybrať jedného z nich. Július Hudáček ukázal veľký prehľad, pokoj a skúsenosti, je vo väčšom tempe, má ale problém hľadať si puky, keď mu pred bránou súper cloní, čo by mohol byť proti Američanom problém.

Adam Húska podal v porovnaní s Hudáčkom menej presvedčivé výkony, na druhej strane chytá v USA, je zvyknutý na zámorský štýl. Je odolnejší proti cloneniu, dokáže vykryť viac priestoru, no v porovnaní s Júliusom je pomalší pri presunoch a má slabšiu hru s hokejkou. Ťažko povedať, kto by bol lepšia voľba.

Brankár bude v tomto zápase kľúčový, preto treba dúfať, že tréneri budú mať pri jeho výbere šťastnú ruku.

S jedlom rastie chuť

Doba sa mení, kedysi bola našim cieľom pred MS medaila, teraz je to štvrťfinále. Keď sa pred šampionátom písalo, že na MS posielame najmladší tím v histórii, postup očakával málokto. O to viac potešil a možno hráčom pomohlo, že na nich nebol vyvíjaný prehnaný tlak.

Štvrťfinále hráme prvýkrát od roku 2013, preto si treba dnešný zápas vychutnať. Najmä keď nevieme, kedy si podobný zahráme najbližšie. Ako sa hovorí, s jedlom rastie chuť, preto netreba strácať nádej na semifinále. Možno nás Američania po debakloch od Švajčiarska a Česka podcenia. Tento tím viackrát ukázal, že hokej hrať vie a MS v Rige sú plné bláznivých výsledkov. Stať sa môže čokoľvek. Držte našim palce!

Fun fact: Slovensko za posledných osem rokov ani raz nevypadlo vo štvrťfinále, zatiaľ čo Američania v ňom za toto obdobie vypadli až trikrát. 

Viac článkov o MS 2021 nájdete TU

KOMPLETNÝ PROGRAM MS V HOKEJI 2021

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera