Pondelok, 22. apríl 2024

Seattle Kraken v prvom zápase zaplatili prískočné a prehrali. Môže výsledok v premiére ovplyvniť úspech nováčika?

Jakub Halák Jakub Halák 17.10.2021
FOTO: SITA/AP Photo/Mark Humphrey

Prvý zápas nového klubu v súťaži je vždy dôležitý. Je úplne jedno či sa jedná o prvý zápas sezóny, prvý zápas doma, prvý zápas v play-off alebo úplne prvý zápas v histórii franšízy. Nikto nechce prehrať, nikto nechce nedať gól.

Hráči Seattle Kraken odohrali svoj prvý zápas v NHL a prehrali. Zaplatili v ňom prískočné, keď víťazný gól Vegas Golden Knights jeho autor Chandler Stephenson tak trochu do bránky prikopol.

Môže však prvý zápas predznamenať, či tím postúpi do play-off vo svojej prvej sezóne? Nič iné iba prvý zápas. Trošku som sa pohrabal v štatistikách a pozrel sa na to.

Metodika

Dáta, ktoré som použil zahŕňajú prvé zápasy franšíz od rozšírenia ligy na 12 klubov. To znamená, že prvé zápasy original six tímov nie sú v štatistike. Taktiež rátam iba prvý zápas organizácie. Takže pokiaľ sa tímy presunuli, ráta sa prvý zápas pôvodného tímu.

Príklad: Dallas Stars bol pôvodne Minnesota North Stars, preto sa ráta ako prvý zápas remíza 2:2 z roku 1967. Oakland Seals ako klub presunutý do Clevelandu a neskôr pohltený Minnesotou sa do štatistík ráta. Celkovo sa tak hodnotilo 26 zápasov.

Výsledky mohli byť výhra, prehra alebo remíza. V NHL sa predlžuje až od roku 1983.

Fun fact: jediný tím, ktorý hral predĺženie vo svojom prvom zápase bola Florida Panthers.

Celková šanca na postup

Keď vstupuje mužstvo do NHL nepoškvrnené ako slza z Kristovho ľavého oka, má šancu postúpiť do play-off v prvej sezóne na úrovni 27 percent. Ak sa však vzorka upraví a odrátame rok 1967, kedy mali nové tímy vlastnú divíziu a postupovali štyri zo šiestich nových, šanca klesne na 15 percent.

Je tiež zaujímavé, že pokiaľ sa liga rozširuje v jeden rok o viac ako dve mužstvá, vždy niekto postúpi (2 z 2 prípadov). V opačnom prípade je to 10 percent, keďže jediný klub, ktorému sa to podarilo bolo Vegas.

„Samotár v Seattli“ tak zrejme „opustí Las Vegas“ ako jediných na tomto zozname.

Šanca na základe výsledku

Prvý zápas vyhralo dokopy sedem klubov – Kings, Oaklad Seals, Sabres, Atlanta Flames (teraz Calgary), Senators, Lightning a Vegas. Postúpili iba dvaja. Šanca niekde na úrovni 28.5 percenta. Bez Kings (lebo rok 1967) je to 20 percent. Mimochodom taká je pravdepodobnosť, že si po každom použití záchodu umyjete ruky.

Čo sa týka remíz, je vzorka príliš malá. Boli iba tri.

Pri prehre v prvom zápase sa podarilo postúpiť iba Edmontonu, Philadephii a Hartfordu. To hovorí o pravdepodobnosti 18.75 percenta. Bez Flyers (lebo 1967) sa bavíme o 14-percentnej šanci. Rovnakú šancu mal Ivo Nersovnal vo voľbách, kým nevytopil podchod na Trnavskom mýte.

Môžeme povedať, že na základe výsledku prvého zápasu je v prípade výhry vyššia šanca na postup do playoff. Opäť nejaké pozitívne správy pre Rona Francisa.

Stále je to ale iba analýza, môže dokazovať aj úplne hovno. #slobodka

Kraken už stihli odohrať zápasy tri, všetky vonku a majú na konte prvé tri body. V každom zápase uhrali iný výsledok. Po prehre v premiére vyhrali v druhom zápase v Nashville a tretí prehrali v Columbuse po predĺžení.

Prvé góly za franšízu

Pri príležitosti zostavovania dnešného prehľadu som mal možnosť vidieť aj to, kto dal prvé góly za organizácie. A musím povedať, že Ryan Donato ako prvý strelec Seattlu medzi nich dokonale zapadol.

Z tých 26 strelcov gólov, čo sú presne dvaja v sieni slávy. Andy Bathgate (Pittsburgh) a Kevin Lowe (Edmonton). Jediná ďalšia veľká hokejová osobnosť, ktorá dala prvý gól bol Marián Gáborík v Minnesote. V ostatných prípadoch išlo o viac-menej šedý priemer hráčov.

Iba dvaja strelci prvých gólov sa neskôr stali kapitánmi družstiev, v ktorých tento gól dali. Okrem vyššie spomínaného Gáboríka to bol ešte Scott Melanby (Florida Panthers).

Fun fact: Prvý gól Tampy Bay dal Chris Kontos, ktorý dal tiež v prvom zápase hattrick. Ako jediný v histórii.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera