Pondelok, 22. apríl 2024

Sedem viet o zápasoch číslo 7

Siedmy zápas je hra kto z koho. Vyhrať môže hocikto. Treba byť pripravený na všetko, aj na multitasking s obuškom v zadku. Odkedy sa hráva prvé kolo playoff NHL v počte ôsmich dvojíc na štyri víťazné zápasy, bolo päť a viac siedmych zápasov v jeden rok iba raz. V roku 1992 to bolo dokonca šesť 7-zápasových sérii v prvom kole.

Dnes zhodnotíme päť napätých zápasov víkendu v NHL.

Boston Bruins – Carolina Hurricanes

V sérii platilo do zápasu číslo 7 staré obohrané „Môj dom, môj hrad“. Posledný zápas v Raleigh rozlúskol túto hádanku. O tom aký bol dôležitý pre oba tímy svedčí aj fakt, že DeAngelo po tvrdom hite od Smitha bránil Trochekovi v šarvátke a následnom vylúčení. Anti Raanta v bránke Hurricanes svojich podržal (čítate Romana a Katarína?) a kde nestačil, mal tyčky. Hrdinom prvej línie sa stal trojbodový Max Domi, dal dva góly. Carolina v podstate nepustila vedenie z rúk a Pastrňákov gól na 3:2 20 sekúnd pred koncom bol už iba korekciou výsledku.

Mne sa potvrdilo, že tím v zostave s Taylorom Hallom, nikdy nevyhrá Stanley Cup.

Tampa Bay Lightning – Toronto Maple Leafs

Toronto Maple Leafs išlo do zápasu číslo 7 s tým, že ho nevyhrali rovnako dlho ako sériu playoff – 18 rokov. Potvrdenie, že ide o všetko prišlo už v prvej minúte, keď Mitch Marner neváhal naraziť na zadný mantinel o 15 cm a 31 kg robustnejšieho Victora Hedmana. Kým Marner a Tavares svoje šance v prvej tretine nepremenili, Nick Paul tú prvú pretavil vo svoj prvý gól v playoff v kariére. Tavares v druhej tretine vyrovnal, avšak pre faul Holla (pochybné rozhodnutie) ho neunzali. Riellyho gól potom platil, aby domácich opäť schladil Nick Paul. V tretej tretine si vedenie skúsená Tampa podržala.

Fanúšikovia Toronta sa po zápase začali biť aj medzi sebou. Good idea Maple Leafs.

Los Angeles Kings – Edmonton Oilers

Los Angeles prichádzalo do zápasu s cieľom nepremrhať veľkú šancu na prekvapenie a Oilers s cieľom „znova to neposrať“. Ako sa dalo čakať, prvá tretina bola pomerne opatrná a bez gólov, či vylúčení (v celom zápase bolo iba jedno). Mike Smith konečne podržal domácich pri šanci Kempeho a Kanea podľa mňa mimo zápasov držia v klietke, lebo hrá zrejme svoj najlepší hokej v živote. V druhej tretine Edmonton vystrelil až 25-krát, pričom odmenou mu bol vedúci gól Ceciho a minimálne tri gólové šance. Od začiatku tretej tretiny čarovali brankári, najmä Quick. Až teda do momentu necelé štyri minúty pred koncom, kedy sa McDavid rozhodol, že ten puk skončí v site aj keby mal štyrikrát vystreliť.

Posledná veta je k výkonu McDavida. Takto si predstavujem, že hrá kapitán v zápase číslo sedem, ktorý ide vyhrať.

Pittsburgh Penguins – New York Rangers

Penguins vstupujú do zápasu rovnakej v pozícii ako bolo Toronto minulý rok. Bolo to 3:1 a zrazu 3:3, avšak na ich obranu, dva zápasy nehral Crosby. Prvý gól strelil Kreider, v presilovke vyrovnal Heinen, pričom gól bol potvrdzovaný videom. V tretine číslo 2 išli do vedenia Pens, potom vyrovnal Miller a nakoniec Pittsburgh viedol 3:2 vďaka Rodriguesovi. Hlavne gól Guenzela na 2:1 bol tesný a exkluzívny. Tretiu tretinu musel New York vyhrať, čo sa zásluhou Zibanejada podarilo. V predĺžení sa potom poďakoval McGinnovi za vylúčenie Panarin a bolo po zápase.

Rangers sa stavu 1:3 nezľakli a aj s nožom na krku poslali Crosbyovcov na prázdniny a majstrovstá sveta vo Fínsku.

Dallas Stars – Calgary Flames

Oba tímy prišli na zápas číslo sedem ako vyrovnaní súperi. O tom nesvedčil iba stav série, ale dokonca aj celkové skóre, ktoré bolo po šiestich zápasoch 12:12. Prvú tretinu vyhral Dallas, gólom Jamieho Benna (zasa kapitán). Druhú tretinu skórovali Toffoli za domácich, Namestnikov za najväčší americký štát a Tkachuk za Calgary. Remíza po dvoch tretinách, tretia bezgólová, celkové skóre 14:14. Nemohlo nasledovať iné vyvrcholenie, ako predĺženie, ktoré rozhodol Johny Hockey.

Calgary postúpilo, ale naše srdcia si získal výkonom v poslednom zápase brankár Dallasu Oettinger.