Piatok, 19. apríl 2024

Skončili sme, jasná správa…

Gabriel Vass Gabriel Vass 28.05.2019
SITA

Nekonečná sága v pondelok napísala poslednú kapitolu. Bude sponzor, nebude sponzor? Vyhlásení bolo už hádam viac ako kníh o Troch Pátračoch.

V pondelok sme sa dozvedeli, že sa hokejový Slovan vracia do domácej ligy. Komentáre zahltili internety. Na jednej strane belasé, fanúšikovia si zanadávali na majiteľov. Na druhej strane zvyšok Slovenska, ktorí sa schuti zabavil.

Sám patrím do prvej skupiny. Čo však ďalej? Pozrime sa na to čo bolo, čo je a čo bude…

Slovan na mape KHL

Belasí vstúpili do KHL v sezóne 2012/2013. Neprajníci po ohlásení vstupu riešili, že liga bez Slovana bude o-ničom. Netvrdím, že bola o ničom, ale určite sa trochu zmenila. Lenže najbližších sedem rokov to už nebol problém hlavného mesta.

Späť však do KHL. Nechcem to nazývať šťastím, ale pravdou je, že veľmi pomohol lockout v NHL. Okrem toho, že prišla kvalitná liga, ako bonus ponúkla na väčšinu sezóny aj hviezdy NHL.

Nová kultúra

Najväčšou zmenou však prešli diváci a kultúra na štadióne. Dlhé roky sme boli svedkom rivality na ľade, ktorá sa prenášala počas zápasov
do hľadiska. Hádzanie piva po Koncovi, vulgarizmy smerom k hosťom a opačne, občas človek letel zo sedem radov dolu po schodoch, topánky na ľade, atď. Lenže v KHL sa takéto netoleruje.

Striktné pravidlá vychovali aj tých najneprispôsobivejších. Samozrejme, občas si ruskí rozhodcovia zaslúžili aj viac ako pár pokrikov, nič vážne sa ale za sedem rokov nestalo. Dnes si nikto na Slovane nedovolí hodiť ani prázdny pohár na ľad, alebo vyvesiť hanlivý transparent. Sú za to obrovské pokuty.

Vízia bola len na začiatku

Slovan vstupoval do KHL s víziou vytvoriť kostru pre reprezentáciu. Spočiatku, kým boli lóve, sa to aj celkom darilo. V tíme boli Bližňák, Bartovič, Mikuš, Sersen, Švarný, Daňo, Janus, Miklík, Dravecký, Bakoš…

V prvej sezóne sa k nim pripojili aj Višna so Sekom a spravilo sa play-off. Lenže s pribúdajúcimi sezónami bolo čoraz ťažšie financovať účasť v nadnárodnej lige. Slovan v nej bol v trochu neférovej pozícii. Ruské kluby platil štát cez Gazprom a iné štátne podniky.

Dovolím si tvrdiť, že keby bol jeden silný generálny partner aj v Slovane, tak by z toho slovenský hokej výrazne profitoval.

Lenže aj Slováci časom zistili, že v Bratislave sa veľmi neplatí a skôr uprednostnili českú ligu. Klobúk dolu pred Mišom Sersenom a Ivom Švarným, že zostali až do konca.

V konečnom súčte pozitívna misia

Stále si však myslím, že misia Slovana v KHL bola v konečnom dôsledku pozitívna.

Odmyslime si finančné problémy a sklamanie mnohých dlhoročných fanúšikov, Bratislava sa výrazne zapísala na hokejovú mapu Európy. Predtým sme mali jedny MS, raz – ešte prvú – Ligu Majstrov v hokeji (2008) a Slovan vyhral Kontinentálny pohár (2004). Okrem toho nebola dôležitým hokejovým mestom z pohľadu Európy, ako napríklad Praha.

Príchodom KHL sa to zmenilo. Vzhladom na lockout prichádzali do Bratislavy hráči ako Dacjuk, Bryzgalov, Kovalčuk, Mozjakin, Ovečkin, Anisimov, Malkin, Gončar. Dovolím si tvrdiť, že hokej v hlavnom meste zaujal aj zvyšok Slovenska, a raz za čas si aj rodiny zo vzdialenejších regiónov urobili výlet na KHL.

V hľadisku sedeli často aj zahraniční diváci, najmä z Rakúska a Maďarska. Všetko bolo fajn, až kým nezačali finančné problémy.

Mesto vs. klub

Slovan má momentálne obrovské dlhy. Najväčším problémom je dlh voči mestu, ktorý je už vyše jeden milión eur. Ani podlžnosti voči hráčom nie sú vyriešené, s nimi sa aspoň dajú pripraviť splátkové kalendáre a jedného dňa doplatiť.

Problémom je aktuálne štadión. Nie, Slovanu nikto nikdy nepostavil štadión, platia si nemalý nájom. Teda, skôr neplatia, lebo nie je z čoho. Mesto sa síce vyhráža, že klub bez vyrovnania dlhov hrať nepustí, veľmi ale vyskakovať nemôže.

Povedzme si úprimne, mesto potrebuje Slovan v Nepelovi a Slovan potrebuje Nepelu. Stále má mierne navrch Slovan, lebo v Ružinove sa dá prežiť. Lenže Nepela bez Slovanu neprežije. Jeden Eros Ramazzotti a jeden Elán ročne štadión neuživí. Táto kapitola bude ešte zaujímavá.

Čo bude nasledovať?

Najbližšie mesiace budú náročné. O káder sa netreba báť, pár chalanov z poslednej sezóny ostane, niektorí už na viac ako extraligu nemajú. Internet je plný názorov, že Slovan by mal pekne-krásne začať od druhej ligy a chodiť na výjazdy do Levíc, Púchova alebo do Prievidze. Dobre, neprajníkov a zarytých hejterov nepresvedčím, ale dám dva dôvody pre ostatných:

Prvým je, že Slovan pri odchode do KHL podpísal nejaký zdrap papiera, že v prípade ak im ruská súťaž nevyjde, môže sa vrátiť do najvyššej domácej súťaže. Majú na to plné právo a ani o tom veľmi netreba debatovať.

Druhým dôvodom pre štart v extralige je čistá logika. Ak dáme bokom rivalitu a nenávisť, Slovan je pre slovenský hokej veľké plus. Pred odchodom do KHL bol spolu s Košicami a Trenčínom vlajkovou ľoďou ligy. Do repre chodili hráči ako Uram, Vaic, Sersen alebo Švarný.

Až po odchode do KHL povstala Bystrica a Nitra sa ešte viac upevnila. Načo by bolo dobré posunúť klub do druhej ligy? Za dva roky by boli hore a slovenský hokej by sa na dva roky pripravil o silný klub v extralige.

Predpokladám, že sa Slovan teraz viac zameria na mládež a to bude len dobré. Nemusíte mať Slovan radi, ale ak máte radi slovenský hokej, tak ich do druhej ligy nepošlete.

Vidím však ešte dva problémy

Ako do septembra vyriešia dlhy aby dostali licenciu? Vieme, že Martin a Skalica práve kvôli tomu skončili v lige. Neverím, že niekto vyplatí milión do konca leta. Je možné, že dostanú výnimku, alebo to urobia ako futbalové Košice. Skrachujú a založia novú firmu s mierne odlišným názvom. Uvidíme.

Druhá otázka ma ale trápi viac. Vráti sa opät sedlácke správanie na tribúny v Bratislave? Toto je okrem iného hodená rukavica aj pre zväz ako budúci riadiaci orgán ligy. Môže (konečne) zaviesť obrovské pokuty a postihy za nevhodné prejavy na tribúnach, podľa vzoru KHL.

Treba už konečne skultúrniť hokejové prostredie na Slovensku.

Slovan klesol na samé dno, ale jeho fanúšikovia za to nemôžu. Toto je naozaj veľmi široký problém.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera