Pondelok, 15. apríl 2024

Sláva Ukrajine. Šesť hokejistov, ktorí svoju rodnú krajinu najviac preslávili v NHL

Jakub Halák Jakub Halák 25.02.2022
FOTO TASR - Radovan Stoklasa

To, čo sa v uplynulých dňoch deje s našim východným susedom je hrôza. Je to odsúdeniahodný čin a každý, kto tak neurobí je spoluvinník. Bez ohľadu na politickú orientáciu. Ja vyjadrujem svoj protest na úrovni môjho intelektu. Urobím to tým spôsobom, ktorý mi ide (dúfam). Napíšem článok. Venujem ho hokejistom narodeným na ukrajinskej pôde s peknými kariérami v zámorí. Myslím si, že minimálne toto tej krajine držím. Aj keď viem, že by potrebovali niečo iné.

Inak, nebol by svet lepším miestom, keby sa konflikty riešili tak ako na hokeji? V prípade nesúhlasu sa hráči strkajú, sekajú a aj bijú. Ale vždy si po šesťdesiatich minútach podajú ruky a tým sa potyčky končia. Ostane to na ľade. Je to všetko o rešpekte.  

Peter Bondra

Peter sa narodil v meste Luck (Lutsk) na Ukrajine vo vtedajšom Sovietskom zväze otcovi, ktorý bol Rusín a poľskej mame. Jeho otec vyrastal v Jakubovanoch, ale presťahoval sa na Ukrajinu vo veku 16 rokov. Peter sa sťahoval, keď mal tri. Do Popradu. Tam aj hokejovo vyrastal. V 18-tich hral za Košice, vo veku 22 rokov za Washington Capitals. Bondra bol pri príchode do USA stále občanom Sovietskeho zväzu, v roku 1993 získal slovenské občianstvo, aby mohol hrať na olympijskej kvalifikácii do Lillehameru 1994. Počas svojej bohatej kariéry bol považovaný za extrémne rýchleho s prudkou a presnou strelou. Dvakrát bol najlepší strelec NHL (vtedy sa trofej Mauricea Richarda neudeľovala), vždy s 52 gólmi. Raz zažil aj päťgólový zápas. Kariéru uzavrel ako 500-gólový strelec, čo je suverénne najviac od hráča narodeného na obilnici Európy.

Z jeho gólov sa mi páči asi najviac tento:

Asi všetci vedia prečo.

Dmitri Khristich

Dmitri sa narodil v Kyjeve v roku 1969. Jeho hokejová kariéra začala v miestnom tíme Sokol Kyjev a pokračovala tam až do ročníku 1990-1991, kedy počas sezóny odišiel do AHL i NHL. Ešte počas pôsobenia na Ukrajine, sa mu podarilo dostať do sovietskej reprezentácie. Že to musela byť cesta strastiplná a dlhá nie je pochýb, keďže v nastavení sovietskeho hokeja fungoval klub CSKA ako tréningové centrum reprezentácie. V každom prípade, v roku 1990 s repre získal zlato na MS.

Po odchode do zámoria začínal vo Washingtone práve s vyššie menovaným Bondrom. Dmitri zažil v NHL 12 sezón, mal aj 70-bodové. V podstate sa od neho dalo čakať okolo 50 bodov. Medzi jeho pôsobiská sa zaraďujú okrem Washingtonu aj Boston, LA a Toronto. Za Ukrajinu mal možnosť nastúpiť na MS trikrát a raz aj na olympiáde v Salt Lake City 2002.

Ruslan Fedotenko

Ruslan, narodený v Kyjeve, hokejovo vychovaný v Sokole Kyjev. V pätnástich sa presúva do Fínska, kde hráva v TPS U18, U20 aj nižších súťažiach. Ako nedraftovaný hráč sa presúva za more a na prelome milénií začína hrávať za Philadelphiu Flyers. V roku 2002 ho vytrejdovali do Tampy Bay. Tam zažil svoje najslávnejšie okamžiky. Neurobil nič viac a nič menej ako to, že v siedmom zápase finále Stanley Cupu strelil jediné dva góly Tampy a zabezpečil im výhru.

Po lockoute zaznamenal svoju najproduktívnejšiu sezónu s počtom 41 bodov. Potom striedal kluby, konkrétne New York Islanders, Pittsburgh Penguins (kde získal svoj druhý Stanley Cup), New York Rangers a Philadelphiu.

Bol tiež jeden a pol sezóny kapitánom Donbassu Doneck v KHL.  Na medzinárodnej úrovni reprezentoval výhradne Ukrajinu.

Alexei Zhitnik

Opäť jeden rodák z Kyjeva, odchovaný v Sokole. Alexei, ale na medzinárodnej úrovni reprezentoval Rusko. Tú možnosť mal a využil ju. Ešte pred vstupom do americkej ligy brázdil klziská rok v drese CSKA Moskva a v roku 1992 vyhral zlatú medailu na OH. V NHL začal v obrane LA Kings, kde sa mu podarila aj 50-bodová sezóna. Vtedy hrával v tíme sa Waynom Gretzkym. Nasledoval presun do Buffala, kde sa stáva piliérom obrany. Myslím, že aj vďaka nemu vtedy Sabres stáli za to. Po lockoute sa presúva do Islanders, neskôr do Flyers a zámorskú kariéru končí v drese Atlanty Thrashers. Potom ešte dva roky v Dyname Moskva, pričom posledný rok bol kapitánom.

Doteraz je hráčom narodeným na území Ukrajiny s najvyšším počtom zápasov v NHL a druhý v počte zápasov azbukou píšucich obrancov.

Oleg Tverdovsky

Oleg sa nenarodil v Kyjeve, ale v Donecku. Hokejovo však vyrastal v Rusku, v Moskve. Materským klubom sa mu stali Krídla Sovietov. Ako nádejný prospekt sa tento obranca prejavil na drafte 1994, kedy si ho Mighty Ducks of Anaheim (vtedy sa ešte tak volali) vytiahli z druhého miesta hneď za Edom Jovanovskim. Je tak historicky najvyššie draftovaným hráčom narodeným na území Ukrajiny.

Hneď druhú sezónu v lige sa sťahoval do Winnipegu, ktorý sa po jeho prvej sezóne sťahoval do Phoenixu. V roku 1999 sa vracia do Anaheimu, aby odišiel v roku 2002 do New Jersey. Vyhral tam Stanley Cup. Nasledovali 2 roky v Avangarde Omsk a návrat do NHL. Pospísala ho Carolina a opäť vyhráva Stanley Cup. Po sezóne bol vymeneý do LA Kings a to bola jeho derniéra v NHL.

Následne putoval do Ufy, do ruskej ligy. Po roku sa liga zmenila na KHL, v Ufe zostal a vyhral Gagarinov pohár 2011. Počas nasledujúcej sezóny sa sťahoval do Magnitogoska a tam zostal posledný rok svojej kariéry. Vždy reprezentoval zbornú.

Johnny Gottselig

Tak a teraz čerešnička na torte. Viete, kto bol prvým kapitánom tímu NHL narodeným v Európe, ktorý doviedol svoj tím k Stanley Cupu? Nicklas Lidstrom? Ale kďeže. Johnny Gottselig, ktorý sa narodil v roku 1906 v Odesse na Ukrajine. Samozrejme, v ten istý rok jeho rodina emigrovala do Kanady a Johnny vyrastal v Saskatchewane.

V NHL hral od roku 1928 do roku 1945 presne 16 sezón za Chicago Blackhawks a získal s nimi dvakrát Stanley Cup. V roku 1934 ako radový hráč a v roku 1938 ako kapitán. Poslednú sezónu ako aktívny hráč Chicago trénoval a na tomto poste ostal až do sezóny 1947-1948.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera