fbpx
nedeľa, 7. marca 2021
Tipos extraliga mladí hokejisti
TASR - Radovan Stoklasa
HokejTipos Extraliga

Slovenská NHL: Mladíci to roztočili

Keby mi takto pred rokom niekto povedal, že tretí najvyšší výber Edmontonu Oilers v drafte NHL príde dva mesiace po drafte hrať do Liptovského Mikuláša, neveril by som. Keby mi niekto povedal, že horúci kandidát na draftovú jednotku a zároveň najlepší kanadský obranca vo svojom ročníku príde svoj talent rozvíjať do Nových Zámkov, takisto by som neveril. Ešte pred rokom bolo niečo také väčšie sci-fi ako kasové trháky z indického Bollywoodu. Korona však všetko zmenila.

Liga mladých talentov

Nebudeme si klamať, naša liga nebola v posledných rokoch pre skautov veľmi zaujímavá. Veď priamo z nej bol do NHL naposledy draftovaný Slovák ešte v roku 2015, keď boli z tímu Košíc vybraní Erik Černák a Radovan Bondra. Aktuálne v nej môžeme vidieť množstvo talentovaných hráčov s veľkým potenciálom a to skautov láka podobne ako zákazníkov Lidla respirátory v zľave.

Aj uplynulý týždeň dali mladíci o sebe vedieť. Dalibor Dvorský sa stal vo veku 15 rokov, 7 mesiacov a 7 dní druhým najmladším budujúcim hráčov v histórii ligy. 16-ročný Šimon Nemec zaznamenal druhý multibodový zápas v kariére, 17-ročný Filip Mešár predĺžil svoju bodovú šnúru na štyri zápasy a 18-ročný Martin Chromiak strelil hetrik, ku ktorému pridal asistenciu.

Okrem toho sa nitriansky brankár Matej Marinov stal 8. najmladším brankárom v histórii ligy, keď dostal vo veku 17 rokov, 7 mesiacov a 6 dní šancu nazbierať skúsenosti v stretnutí proti Zvolenu. A určite sa nenudil, letelo na neho 37 striel súpera.

Chválospevy na extraligu

Z mladíkov zaujal aj kandidát na draftovú jednotku Brandt Clarke, ktorý vo svojom deviatom ligovom zápase strelil svoj prvý gól.

Je priam neuveriteľné, že taký hráč si vybral pre svoj hokejový rast práve našu ligu. Pre zámorské médiá sa vyjadril, že po príchode na Slovensko bol šokovaný z rýchlosti hry a sily hráčov. Hodnotí ju ako dobrú ligu s množstvom talentu, ktorá je určite iná ako OHL.

Zrejme by s ním súhlasil aj Šimon Nemec, ktorý po MS juniorov zhodnotil, že ho mužská extraliga na svetový šampionát výborne pripravila.

Pohľad nielen do tabuľky

Na ligovom vrchole aktuálne sa tlačia hráči HK Poprad a HKM Zvolen. V prospech Popradčanov hrá lepšie skóre, no v prospech Zvolenčanov zápas k dobru. Úspešný týždeň má za sebou Banská Bystrica, ktorá bodovala naplno a v tabuľke vytlačila DVTK Miškovec z postupového 10. miesta do predkola playoff.

Darilo sa aj Duklám, michalovská posledné dva zápasy nedostala gól a tá trenčianska neprehrala už štyri zápasy, čo je závidia najmä v Nových Zámkoch. Tým k výhram nepomohla ani výmena trénera. Ťažko povedať, či je horšie to, že nevyhrali už päť zápasov alebo to, že z posledných 15 zápasov vydolovali len šesť bodov.

Zaujímavosť týždňa – Dvorského zápis

Keď 15-ročný Zvolenčan oblečie bystrický dres dejú sa veľké veci. Jeho predchádzajúce pôsobenie naznačovalo, že má na naše pomery mimoriadny talent. V minulých sezónach na severe Európy prevyšoval nielen svojich rovesníkov, ale aj starších Švédov. Bystrický tréner Tuukka Poikonen sa o ňom vyjadril, že keby nemal na sebe košík nikto nespozná, že má iba 15 rokov.

S trénerom sa dá len súhlasiť, na svoj vek hrá mimoriadne kvalitne a v piatok bol za svoje výkony odmenený prvým kanadským bodom, čím sa stal druhým najmladším bodujúcim hráčom v histórii ligy. Navyše, ak počas tejto sezóny strelí gól, zlomí rekord Mariána Gáboríka, ktorý je aktuálne najmladším ligovým strelcom, keď skóroval vo veku 16 rokov a 27 dní. Podarí sa mu to celkom určite už čoskoro.

Hráč týždňa – Martin Chromiak

Trenčiansky útočník draftovaný Los Angeles Kings sa v nedeľu postaral o skutočne výnimočný moment. Strelil hetrik, čo sa mu podarilo vo veku 18 rokov, 5 mesiacov a 4 dni. Pritom hral vo štvrtej formácii s časom na ľade 10:32.

Za posledných 20 rokov bol najmladším strelcom hetriku Mário Lunter, ktorý to dokázal vo veku 19 rokov, 7 mesiacov a 1 deň. Absolútny ligový rekord drží Marián Gáborík, ktorý to dokázal vo veku 17 rokov, 7 mesiacov a 12 dní.

Moment týždňa – Neposlušný ľad

Hovorí sa, že domáce publikum dokáže byť šiestym hráčom. Po piatku by sa malo niečo hovoriť taktiež o domácom ľade. Ten v Mikuláši totiž nebol dosť klzký a Liptákom za nerozhodného stavu sabotoval rozohrávku, vďaka čomu mohol trenčiansky útočník Janne Kettunen pohodlne streliť vo vlastnom oslabení gól, ktorý bol v konečnom zúčtovaní víťazný.

To je na dnes všetko. Či, či, či, či, či, či sme ešte na niečo zabudli? Vlastne áno, zabudli sme pripomenúť, že budúci utorok si budete môcť znova prečítať zhrnutie toho najlepšieho zo slovenskej NHL.