Sobota, 25. máj 2024

Slovenské hetriky v KHL: Čistá symfónia Čajkovského, pomsta Chorvátom a Demitrov Jaroslavľ bez čiapok

Filip Strela Filip Strela 01.02.2021
FOTO TASR – Martin Baumann

Obranca Dinama Moskva Michal Čajkovský v piatok šokoval unikátnym zápisom. V zápase KHL strelil čistý hetrik počas 10 a pol minúty. Dvadsaťosemročný Bratislavčan je prvý slovenský obranca, ktorý zažil v  zrejme najlepšej európskej hokejovej súťaži trojgólový zápas.

Ponúkame prehľad všetkých Slovákov s (minimálne) hetrikom.

MICHAL ČAJKOVSKÝ

Klub: Dinamo Moskva

Sezóna: 2020/21

Zápasy: Dinamo – HC Soči 4:0 (29. januára 2021)

Čistý hetrik je u obrancu unikátny zápas. Čajkovský otvoril skóre po devätnástich sekundách druhej tretiny, ďalší o štyri minúty a uzavrel ho v čase 30:45. Tretí gól pritom neuznali hneď, keďže trafil kameru v bránke. „Hneď som vedel, že puk skončil v bránke, aj keď sa odrazil von. Rozhodcovia si to nevšimli, ale ja som hneď zdvíhal ruky nad hlavu,“ hovoril po zápase Čajkovský.

Dôrazný obranca s menom svetoznámeho skladateľa venoval hetrik synovi. „Dnes je presne mesiac, odkedy sa narodil. Keď bude v súťaži prestávka, pôjdem domov a konečne ho uvidím. Dám mu aj puk z tohto zápasu,“ hovoril pre web súťaže.

Mohutný zadák pôsobí v Diname tretiu sezónu. Pod vedením rázneho Vladimira Krikunova sa mu darí, hoci ho kouč predtým kritizoval a tvrdil, že vpredu iba prekáža. „Povedal som mu, aby hral jednoducho, nič nevymýšľal a keď už má puk, nech len strieľa,“ uviedol Krikunov. Po 49 zápasoch má bratislavský rodák na konte 23 bodov (11+12).

LADISLAV NAGY

Klub: Slovan Bratislava

Sezóna: 2014/15

Zápasy: Slovan – Medveščak Záhreb 5:2 (5. septembra 2014), Medveščak – Slovan 1:3 (26. septembra 2014).

Dvakrát za tri týždne. Populárny „Maďar“ vletel do prvej sezóny v Slovane výborne, po ôsmich zápasoch mal na konte desať gólov. Šesť z nich dal v dvoch hetrikových zápasoch. V oboch prípadoch zostrelil chorvátsky Medveščak.

Prvý hetrik zaznamenal v otváracom zápase sezóny. Naplno sa v ňom predviedli ruskí rozhodcovia a ich pískanie, keďže udelili 27 menších trestov a jeden osobný. „Sami ste videli, že pískajú všetko. Keď budeme hrať proti silnejším mužstvám, musíme sa vyvarovať vylúčení,“ hovoril vtedy Nagy, ktorý dal všetky góly v nerovnovážnom stave. Postupne skóroval v presilovke, v oslabení a v závere pečatil výhru do prázdnej bránky. Vypredaný Štadión Ondreja Nepelu skandoval jeho meno. Nepredstaviteľné v dnešných časoch.

O tri týždne ho namotivoval súperov zákrok. Ladislav Nagy otvoril skóre v 5. min. Kanadsko-americkí Chorváti vyrovnali, ale v 49. min prišli o obrancu Hutchinsona. Zasiahol Nagya lakťom do tváre a slovenský útočník narazil do brvna Janusovej bránky. So zakrvavenou tvárou odišiel na striedačku. Tam mu ju ošetrili a Nagy naskočil do päťminútovej presilovky, v ktorej skóroval. Hetrik spečatil klasicky – zásahom do prázdnej bránky. Dokonale zavŕšil odplatu za škaredý zákrok.

Premiérový ročník Nagyovi vyšiel, stal sa najlepším strelcom (23 gólov) aj najproduktívnejším hráčom (41 bodov) Slovana. Po menej vydarenej druhej sezóne sa vrátil do Košíc, kariéru ukončil na domácich MS 2019.

ŠTEFAN RUŽIČKA

Kluby: Spartak Moskva, Avangard Omsk

Sezóny: 2008/09, 2013/14

Zápasy: Spartak – Metallurg Novokuzneck 6:4 (18. novembra 2008), Omsk – Jugra Chanty-Mansijsk 8:2 (18. marca 2014)

Dnes 35-ročný Ružička už štyri roky hokej nehrá. Zo všetkých hráčov v rebríčku sa naňho spomína najmenej, v KHL však prežil slušnú kariéru. Drží aj rekord. Stal sa prvým hráčom v histórii súťaže, ktorý strelil štyri góly.

Proti Novokuznecku (6:4) pridal aj asistenciu. „V ten večer som jednoducho lietal na ľade. Štyri góly sa mi predtým v žiadnej súťaži nepodarili dosiahnuť,“ tvrdil podľa Sport Express. Každý pritom padol v inej hernej činnosti. Ružička sa presadil v rovnovážnom stave, v presilovke, z trestného strieľania a do prázdnej bránky. K legendárnemu výkonu Maria Lemieuxa mu chýbal len gól v oslabení, hoci o tom sám nevedel. „Skutočne? Nič som o tom nepočul. Inak by som poprosil trénera Říhu, aby ma poslal na ľad aj v oslabení,“ povedal podľa ruského média.

Ďalší hetrik prišiel o päť a pol roka neskôr. Ružička už v drese Omsku pomohol k demolácii Jugry 8:2. Išlo o jeho poslednú sezónu v Rusku. Do kontinentálnej súťaže sa vrátil na jedenásť zápasov v Slovane. Ako 30-ročný prvýkrát ukončil kariéru, nakoniec sa ešte vrátil do českej Sparty Praha. Jeho angažmán však skončil neslávne. V poslednom zápase sa ohnal po Lukášovi Vantuchovi z Liberca hokejkou, akoby to bola dlhšia sekera. Dostal sedemzápasový dištanc a Sparta s ním ukončila zmluvu.

TOMÁŠ ZÁBORSKÝ

Klub: Avangard Omsk

Sezóny: 2012/13

Zápasy: Omsk – Jugra Chanty-Mansijsk 5:2 (29. októbra 2012)

Ružičkovský zápis 4+1 napodobnil o štyri roky aj ďalší krajan. Tomáš Záborský spustil šiltovkový dážď proti Jugre. „Vôbec som na to nemyslel, ale keď sa na ľade objavili čiapky, bolo to cool,“ hovoril Záborský pre klubový web.

Streliť viac než tri góly pre neho nebolo nič nové. „Na profesionálnej úrovni som nedal štyri góly ani raz. V mládežníckom viac, aj päť a šesť na zápas, a dosť často,“ dodal krídelník.

Trenčiansky rodák v KHL nikdy nedosiahol klasický hetrik, po štvorgólovom dueli už strelil maximálne dva. Z nadnárodnej súťaže odišiel po dvoch sezónach do Fínska, kde s výnimkou roku v SHL (švédskej) pôsobí dodnes. Utíchla aj kauza Záborský vs. reprezentácia.

PAVOL DEMITRA

Klub: Lokomotiv Jaroslavľ

Sezóna: 2010/11

Zápasy: Metallurg Magnitogorsk – Jaroslavľ 2:4 (15. januára 2011), Jaroslavľ – Amur Chabarovsk 4:2 (19. januára 2011).

Dva hetriky za tri týždne sú obdivuhodné. Čo potom dva za päť dní? Legendárny Pavol Demitra to dokázal vo svojej prvej, a žiaľ poslednej sezóne v KHL. Najprv zostrelil bohatý Magnitogorsk tromi gólmi a asistenciou. V ďalšom zápase strelil tri góly Chabarovsku.

Demitra bol v tom čase len piaty útočník v histórii súťaže, ktorý dal v jednej sezóne dva hetriky. „Ak bude pokračovať takýmto tempom, Jaroslavľ zostane bez čiapok,“ žartovali priaznivci Lokomotivu. Ďalší hetrik už nepridal, ale získal cenu pre najlepšieho útočníka za mesiac január a sezónu ukončil ako piaty najproduktívnejší hráč súťaže. Ďalšie sezóny už tridsaťosmička žiaľ nepridala. Jeho život vyhasol 7. septembra 2011 pri leteckom nešťastí.

Najpamätnejší gól Pavla Demitru na ZOH 2010 vo Vancouvri

Ďalšie články o hokeji

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera