Štvrtok, 28. marec 2024

Slovenský klub bitkárov? Chára najstarším hráčom s trestom za bitku, Černák skóroval hetrik Gordieho Howa

SITA/AP Photo/Charles Rex Arbogast

Hokejisti Tampy Bay si v noci na stredu zaistili miestenku v play off zámorskej NHL. V drese Lightning zažiaril slovenský obranca Erik Černák, ktorý sa na výhre obhajcu Stanleyho pohára na ľade Chicaga 7:4 podieľal gólom a asistenciou.

Okrem toho sa v druhej tretine pobil s Connorom Murphym a dosiahol hetrik Gordieho Howea.

Druhý Howov hetrik v sezóne

Slovenský obranca bleskovo zavelil do útoku, úvodný gól strelil už po 28. sekundách hry. Černák zachytil prihrávku Rileyho Stillmana, rýchlo sa dostal do úniku, ktorý pretavil na otvárací gól stretnutia. V druhej tretine sa pobil s Connorom Murphym. V pästnom súboji mal slovenský obranca jasne navrch a zakrátko svojho súpera zložil na ľad. Černák s Murphym majú spoločnú históriu v profilige, 7. marca nedohral slovenský hokejista zápas po tvrdej zrážke práve s týmto hráčom, ktorý vtedy za svoj zákrok dostal trest do konca zápasu. V poslednej minúte stretnutia asistoval na gól Alexa Killorna.

Černák odohral jeden z najlepších zápasov v sezóne, jeho výkon vyzdvihol aj tréner “bleskov” Jon Cooper. “Černák prežíva fantastickú sezónu. Stále sa zlepšuje, získava čoraz väčší cit pre hru, vie čo môže a čo nie. Je veľký, silný, výborne korčuľuje a má to v hlave dobre usporiadané. Vie, že tvrdá práca prináša dobré veci a jemu sa tie dobré veci aj dejú. Som na neho hrdý, že sa vypracoval na takúto úroveň,” chválil slovenského obrancu tréner Lightning pre klubový web.

V 39 zápasoch základnej časti nazbieral 23-ročný zadák pätnásť kanadských bodov (4+11) a už len jeden ho delí od vyrovnania svojho maxima spred dvoch sezón. Okrem kvalitnej defenzívy sa stáva čoraz nebezpečnejší aj na druhej strane klziska. “Má stále viac a viac sebavedomia, bolo to vidieť pri jeho góle. Nebojí sa vojsť do pásma, podržať puk, rozohrať, dobre vystreliť. Hrá skvele a som za neho šťastný. Je našou veľkou oporou,” chválil Slováka ruský obranca Tampy Michail Sergačov.

Černák dosiahol v tejto sezóne už druhý hetrik Gordieho Howea, predtým sa mu to podarilo 9. marca proti Detroitu. Na ľade strávil 21 minút a 12 sekúnd, okrem gólu a asistencie mal aj plusový bod, raz vystrelil a rozdal štyri hity. Po zrážke s ním si zlomil zápästie Adam Boqvist a sezóna sa pre neho skončila. Tampa figuruje po tretej výhre za sebou na tretej priečke Centrálnej divízie o bod za Floridou, tri stráca na vedúcu Carolinu.

Úvodný gól Erika Černáka

Bitka slovenského obrancu s Connorom Murphym

Chára bitkou vytvoril nový rekord NHL

K výhre Washigtonu nad New Yorkom Islanders výrazne prispel brankár Vítek Vaněček, ktorý za svoj chrbát nepustil ani jednu strelu. Capitals gólom Spronga v úvode zápasu vyhrali druhý zápas bez zraneného Alexandra Ovečkina.

Slovenský obranca Zdeno Chára strávil na ľade 19:15 minút a rozdal tri bodyčeky. Po tom ako súper tvrdo atakoval spoluhráča sa neváhal pustiť do bitky. Útočník Islanders Matt Martin si ani neškrtol, zatiaľ čo Chára rozdal niekoľko rán. Vo veku 44 rokov a 40 dní sa stal najstarším hráčom histórie NHL, ktorý dostal 5-minútový trest za bitku.

Výsledky NHL:
Columbus – Detroit 1:0 pp a sn, New Jersey – Philadelphia 6:4, New York Rangers – Buffalo 3:1, Pittsburgh – Boston 1:3, Washington – New York Islanders 1:0, Chicago – Tampa Bay 4:7 /za hostí ČERNÁK 1+1/, Nashville – Florida 4:7, Dallas – Carolina 1:5

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.