Štvrtok, 25. júl 2024

Slovenský líder produktivity hovorí, že najlepším rozhodnutím bolo odísť do Švédska. Na šampionáte ťaží z chémie so spoluhráčmi

SITA/AP Photo/Oksana Dzadan

Najlepším slovenským strelcom na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Lotyšsku je Peter Cehlárik. V šiestich dueloch zaznamenal štyri góly a pridal päť asistencii. Spolu s útočníkmi Kanady, Adamom Henriqueom a Connorom Brownom vedú tabuľku produktivity. „Veľmi si to tu užívam,“ povedal pre IIHF Peter Cehlárik. „Myslím, že ako tím sa zlepšujeme. Atmosféra v mužstve je výborná a myslím, že môžeme byť úspešní,“ doplnil.

Dva rozdielne šampionáty

Pre Petra Cehlárika je to druhý šampionát. Prvýkrát okúsil reprezentačný dres na majstrovstvách sveta v Rusku 2016, ale odvtedy sa veci zmenili. „Mal som dvadsať rokov bol som skôr hráčom navyše. Do hry som naskočil, keď som mohol, bolo to iné,“ zaspomínal rodák zo Žiliny.

V Rusku sa predstavil v piatich zápasoch a strelil jeden gól. Po piatich rokoch je z neho nebezpečný hráč na čele kanadského bodovania. „Som presvedčený, že som lepší hráč ako pred piatimi rokmi a môžem doviesť tím k víťazstvu. Som hrdý na to, že som tu a môžem hrať za svoju krajinu. Tentokrát si to užívam trochu viac.

Švédsko- najlepšie rozhodnutie

Cehlárik v juniorských rokoch odohral päť sezón vo Švédsku, kde postúpil z úrovne U18 do najvyššej SHL ligy v tíme Lulea HF. „Mal som 16 rokov a dve možnosti – ísť do zámoria alebo do Švédska. Vybral som si Švédsko ako dobré miesto na rast, nielen ako hráč, ale aj ako človek. Všetci hráči a tréneri, s ktorými som spolupracoval, zo mňa urobili hráča a človeka, akým som teraz. Tieto roky- 16, 17, 18 sa neskutočne počítajú do vášho rozvoja a je to najlepšie rozhodnutie, aké som vtedy mohol urobiť,“ hodnotí spätne.

Boston Bruins draftoval slovenského útočníka v roku 2013 v treťom kole. Po majstrovstvách sveta v Rusku odišiel do zámoria. V prvej sezóne nazrel do prvého tímu, keď nastúpil v  jedenástich zápasoch. Celkovo v najvyššej hokejovej súťaži odohral štyri sezóny. Väčšinu strávil na farme v Providence Bruins. V lete 2020, kedy vo svete panovala veľká neistota sa dostal na rázcestie.

Hľadali sme aké sú moje možnosti v Európe. Minulé leto to bol akýsi šialený trh s voľnými hráčmi. Veľa tímov a líg zápasilo s Covidom, takže chvíľu trvalo, kým som zistil, kde budem hrať. Skončil som vo švédskom Leksande a myslím, že to bolo pre mňa správne rozhodnutie. Mám veľa času na ľade a dokázal som sa vypracovať na lídra tímu,“ hovorí najlepší strelec švédskeho celku.

Chémia s Hrivíkom

Peter Cehlárik v 46 zápasoch zaznamenal 20 gólov a 20 asistencii, čo ho zaradilo na tretieho najúspešnejšieho hráča v mužstve. Najviac bodov (51) v tíme a celej lige zaznamenal jeho krajan Marek Hrivík. Slovenských hokejistov zabrzdilo vo štvrťfinále Örebro. „Je s ním celkom ľahké hrať,“ povedal o svojom krídle center Hrivík. „Vie, ako hrám, takže sme po celý rok mali medzi sebou chémiu. Je strelec, takže sa mu snažím prihrávať, aby mohol skórovať. To je moja práca. Túto sezónu vo Švédsku to šlo dobre a samozrejme sa to snažíme preniesť aj na svetový šampionát.

O štyri roky starší Hrivík odišiel do zámoria v juniorskom veku. V NHL odohral 24 zápasov za New York Rangers a Calgary Flames, väčšinu svojho severoamerického pôsobenia strávil v AHL. Posledné tri sezóny odohral v Európe- najskôr v KHL s Víťazom Podolsk a dve sezóny vo švédskom Leksande.

Úderná prvá formácia

Vo formácii s Cehlárikom a Hrivíkom je na pravom krídle Róbert Lantoši, tímový kolega z Providence v sezóne 2019/2020. „S Marekom som odohral celú sezónu vo Švédsku a s Róbertom pred dvoma rokmi. Veľmi dobre nám to teraz vychádza,“ okomentoval svoju nebezpečnú formáciu Cehlárik.

S výkonom prvej útočnej trojice je spokojný aj tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsay. „Je skutočným lídrom. Je skvelý v tom, že sa snaží hrať tak, ako chceme, aby hral celý náš tím. Ostatní hráči k nemu prihliadajú. V zápasoch blokuje strely, bojuje, skóruje, všetko, o čo sme ho požiadali,“ pochválil svojho zverenca kanadský kouč.

Slovenskí hokejisti majú na programe posledný zápas v A-skupine. V utorok 1.6.o 15:15 sa vo federálnom derby stretnú s Českom. K postupu do štvrťfinále stačí zverencom Crajga Ramsayho uhrať bod.  

Viac článkov o MS 2021 nájdete TU

KOMPLETNÝ PROGRAM MS V HOKEJI 2021

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera