Nedeľa, 26. máj 2024

Spomienkové leto s NHL: Colorado Rockies

Juraj Kurek Juraj Kurek 20.08.2019
Foto sportslogos.net

Keď do Googlu zadáte heslo Colorado Rockies, prvým výsledkom bude pravdepodobne skóre zápasu s podozrivo vysokým počtom tretín. Pozornému divákovi neujde, že to v skutočnosti nie sú tretiny, ale inningy, a že sa vlastne nejedná o hokej, ale o bejzbal.

A naozaj, Colorado Rockies je tím MLB. Pred 40 rokmi to ale bolo inak. Bejzbalisti po hokejistoch prevzali názov inšpirovaný pohorím Rocky Mountains, logo si už, žiaľbohu (chvalabohu?), riešili po vlastnej osi.

Kdo to k sakru je?

V predchádzajúcich piatich dieloch sme sa venovali tímom, ktoré zanikli buď pomerne nedávno, alebo si za dlhé pôsobenie v lige vytvorili širokú fanúšikovskú základňu, vďaka čomu povedomie o nich pretrváva dodnes. Pomaly sa však dostávame k tímom, ktoré už nikoho nezaujímajú a popravde, vlastne nikdy nikoho nezaujímali. Colorado Rockies sú prvým z nich.

Zároveň sú prvým tímom z nášho zoznamu, ktorý sa na mape NHL objavil vďaka presťahovaniu z iného mesta, v tomto prípade z Kansas City (o ňom niekedy nabudúce). Stalo sa tak počas divokých sedemdesiatych rokov, kedy malo mnoho frančíz veľké problémy a tímy sa sťahovali len taký fukot.

Rockies odohrali svoju prvú sezónu v ročníku 1976/77, ich domovom bola McNichols Sports Arena v Denveri. V lige strávili napokon len šesť sezón a neukázali v nich dokopy nič. Do playoff sa dostali raz, konkrétne vo svojej druhej sezóne.

V tom čase postupovalo do vyraďovačky 12 tímov (z 18) a Rockies sa tam dostali len vďaka tomu, že postup mali garantované prvé dva tímy z každej divízie a oni boli zhodou okolností účastníkmi ďaleko najslabšej Smythovej divízie.

V akomsi predkole playoff vypadli s Philadelphiou 0:2 na zápasy. Sú tak tímom s historicky najnižším počtom zápasov v playoff (spomedzi tímov ktoré sa tam dostali, samozrejme).

To, že sa v slabučkej divízii dostali do playoff len raz za šesť rokov veľa napovedá o ich konkurencieschopnosti. Všetky ich sezóny boli katastrofálne, maximom bolo 22 víťazstiev a 59 bodov z 80 zápasov. Naopak, čo sa trénerov týka, boli produktívni nadmieru, keď ich za ten krátky čas vymenili až sedem.

Don Cherry

Trochu vzrušenia do tragického tímu priniesol v sezóne 1979/80 kontroverzný Don Cherry, dnes obľúbený najmä v Caroline. Svojou extravaganciou lákal hokejom nepoškvrnené publikum na štadión, hádal sa so všetkými naokolo, vrátane hráčov (brankár Hardy Aastroem si od neho vyslúžil prezývku „švédske sito“), no na výsledky to nemalo bohvieaký vplyv.

Lúčil sa ale v pozitívnom duchu, keď v poslednom zápase sezóny Colorado rozdrvilo Pittsburgh 5:0. Už od tej ďalšej začal pracovať ako komentátor/analytik/nasierač všetkých naokolo pre CBC a v televízii zostal dodnes.

Ešte pár štatistík

Podobne často ako tréneri, sa v Colorade striedali aj majitelia. Spájalo ich jedno – chuť dostať klub čo najďalej od Colorada. Podarilo sa to až Johnovi McMullenovi, majiteľovi bejzbalových Houston Astros, ktorý v roku 1982 stvoril New Jersey Devils. Tí klasicky krátko po presťahovaní (síce „až“ v dvanástej sezóne) získali Stanley Cup.

Najprdouktívnejším hráčom Rockies je Wilf Paiement s 254 bodmi v 257 zápasoch. Jediným hráčom v HHOF, ktorý kedy na seba navliekol dres Rockies, je kanadský krídelník Lanny McDonald. Dá sa však očakávať, že keď sa raz Joel Queneville vybodne na trénerstvo, pribudne druhý.

Colorado však bez NHL nezostalo dlho, keď sa už o 13 rokov po odchode Rockies na rovnaký štadión nasťahovali Avalanche. Im sa, narozdiel od ich prechodcov, darí celkom slušne.

Nabudúce: Atlanta Flames

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera