Sobota, 20. apríl 2024

Spravodajstvo bez stresu: Pasovačka so severanmi

Gabriel Vass Gabriel Vass 12.05.2019
SITA

Vyhrali sme nad USA a národ mohol oslavovať. Pred nami však bola kapitola číslo dva. Ďalší stresujúci zápas proti favoritovi.

Ďalší súper: Fínsko

Fíni prišli na Slovensku s neznámym kádrom. Nejeden fanúšik si po prečítaní nominácie povedal, že máme o jedného ťažkého súpera menej. Dvaja podpriemerní hráči z NHL a zvyšok bandy z Európy. A potom tu je ešte nejaký sopliak so smiešnym menom, pripomínajúcim známu zdrobneninu. Lenže kto si v piatok poobede zapol prvý duel turnaja proti Kanade, nenachádzal slová.

Vieme, že Fíni sú najlepší korčuliari na svete ale to čo Suomi predvádzali v prvom zápase, pripomínalo bežiace zajace z reklamy na tužkové baterky. Víťazstvo 3:1 proti (síce nie až tak hviezdnemu) výberu Kanady bolo na svete.

Našim zostalo na spánok a regeneráciu po zápase s USA približne 19 hodín. Nie je to veľa, ale toto sú MS a nie hodový turnaj v Margecanoch. Zmena v zostave bola len jediná, Paťo pustil do brány Mareka.

Našli sme strelca?

Začalo sa veľmi opatrne, ba priam vysoko takticky. Prvé vážnejšie pozdravy pre brankárov prišli až v štvrtej minúte z hokejok Tatara a Ojamakiho. Otvárací klaksón sme si opäť zobrali na starosti my. V desiatej minúte sme nachytali Fínov pri striedaní. Expres menom Černák to vzal okolo Čiliakovej bránky a vydal sa na dobrodružnú jazdu klziskom. Vysledkom nasledujúcich udalostí bola opäť bomba nášho Draga. Žeby sme našli toľko hľadaného kanoniera?

Že s Fínmi neradno hrať v oslabení, sme sa presvedčili onedlho. Čajkovský si to mohol vychutnať z trestnej lavice. Pár nevinných prihrávok, skrumáž pred Čiliakom a kde sa vzal, tu sa vzal, nekrytý Lindbohm doklepol do prázdnej. O dve minúty neskôr prehraté buly, nacvičený signál a Kakko od modrej trafil presne. Mohlo sa ísť do kabín.

Druhá tretina tak akosi ubehla, až kým sme neudreli v posledných sekundách. Jarošova delovka od modrej, Studeničove nasadenie pred bránkou a zatúlaný Marinčin dokonal dielo. Ten gól bol asi fakt pekný, keď si ho rozhodcovia toľkokrát prezerali. Po využití pravidla trikrát a dosť sme šli do kabín za nerozhodného stavu.

Už sme premýšlali o aspoň štyroch bodoch po dvoch zápasoch, keď to tam aktívny Kakko zasunul druhýkrát. Sporný moment, keď sa mohol pískať faul na Lantošiho ale nestalo sa. Kakko získal puk a z blízka to pretlačil za Čiliakov chrbát. Náš posledný nápor prišiel už neskoro a tak dostal Kakko opäť šancu zahviezdiť. Tentokrát si to zobral okolo Jaroša a zavŕšil hetrik gólom do prázdnej bránky.

No nič… v pondelok Kanada. Vyhráme? Takurčitee

Putovná valaška

Tenktokrát putovná nebude. Síce hetrik dal aj Fiala zo Švajčiarska, ale proti Talianom. To sa neráta. Na druhej strane krajiny si svoju valašku z rúk nepúšťa Kaapo Kakko. Dva zápasy na MS a päť gólov na konte. A to ho ešte čakajú zápasy proti slabším súperom.

Smoliar dňa

Nerád to píšem, ale je to Marek Ďaloga. Priamy zásah pukom do lícnej kosti, prevoz do nemocnice a podozrenie na otras mozgu. Verme, že si srdciar Marek v Košiciach ešte zahrá. Horšie je, že po včerajšku zriadili v Steel aréne poľnú nemocnicu. Jej služby využili aj Erik Černák, keď letmo pobozkal letiaci puk, a takisto Adam Liška, ktorému klepli trošku po prstoch.

Hláška dňa

“Kapitán Fínov bol včera veľkým prínosom v zápase s Kanadou. Jeho štýl by sme mohli nazvať takou progresívnou agresiou” Marcel Merčiak.