Piatok, 24. máj 2024

Stĺpček Braňa Rapáča: Dlho som nevidel tím, kde je vidieť trénersky rukopis tak, ako pri Ramsayho Slovensku

Braňo Rapáč Braňo Rapáč 25.05.2021
TASR - Jaroslav Novák

Som príjemne prekvapený, čo predvádzajú slovenskí hokejisti na majstrovstvách sveta. Výborne korčuľujú, forčekujú, sú výborní na puku. Vyzdvihol by som, že aj v ťažkých situáciách sa nezbavujú puku a riešia veci hokejovo, čo je veľké plus. Keď sa pozrieme na vyspelý svet a NHL, takto sa tam hrá.

Myslím si, že to je skvelé pre budúcnosť slovenského hokeja. Máme dominantnú prvú lajnu. Jednu z najlepších za posledné roky. Obrovský progres je vidieť na Robovi Lantošim, ktorého výkony sa posunuli o dva levely dopredu. Niekedy bola jeho hra založená na korčuľovaní, bol brejkový hráč. Teraz sa stal z neho takmer komplexný hokejista. Vymýšľa, tvorí, má skvelú prihrávku. Super sa na jeho hru pozerá.

Jediná škoda je, že je zranený Libor Hudáček a Adam Ružička nemohol prísť. Chýba nám ešte jeden kreatívnejší center. Viac by využil potenciál krídiel. Keby mal Studenič kreatívnejšieho centra, vynikli by ešte viac jeho rýchle nohy.

Milo som prekvapený, ako s prehľadom zvláda tento level Šimon Nemec. Od čias Mariána Gáboríka to je náš najväčší talent. Situáciu rieši ako skúsený dospelý hráč, nezbavuje sa pukov, na modrej čiare si dovolí veci, srší z neho sebavedomia. Išiel hore aj fyzicky, dohnal to oproti začiatkom v extralige, keď silovo strácal. Je to obrovský talent. Podobne má potenciál Juraj Slafkovský, aj keď pri ňom je cítiť, že možno to je o rok priskoro. Som rád, že tam je. Zaslúžil si šancu, aj keď je vidno, že nehral už za mužov ako Šimon. Môže to byť cesta pre niektorých chalanov. Vidia, že zo slovenskej extraligy sa podobne môžu dostať až na šampionát. Je to možno niekedy viac ako hrať juniorku v zahraničí.

Pred zápasom s Rusmi sme sa bavili s chalanmi v Spišskej Novej Vsi a mysleli sme si, že sa budeme musieť v prvom rade brániť, Rusi budú dominantní na puku a budeme si musieť počkať na brejky. Na moje prekvapenie tak vôbec nebolo. Bol to vyrovnaný duel, kde sme ukázali, že dokážeme s podobným súperom korčuľovať. To bolo po minulé roky tabu, okrem šampionátu v Košiciach, kde bol tím takmer v plnej sile. Najväčší prísľub je, že sa korčuliarsky dokážeme vyrovnať hokejovo vyspelým krajinám. Keď s nimi dokážete korčuľovať, hráči sú aj kombinačne zdatní a môžete hrať s pukom. Klobúk dole ako to naši ujazdili. Bolo vidieť, že majú sebavedomie a hlava im funguje.

Rád by som pochválil Jula Hudáčka, ktorý chytal výborne. Dal tímu potrebný pokoj, ktorý mladá zostava potrebuje. Nesmieme zabudnúť vyzdvihnúť, ako je vidno rukopis Craiga Ramsayho. Dlho som nič podobné nevidel. Je super, že sa od neho môžu naši mladí tréneri učiť.

Vyzerá to tak, že Švajčiari budú možno najťažším súperom v skupine. Aj Libor Hudáček mi hovoril, že podľa neho je ich liga ťažšia ako KHL. Pozeral som si ich zostavu, ich reprezentanti dominujú v NL, majú v nej štyridsať, päťdesiat bodov. Kvalitu majú obrovskú. Nepotrebujú odchádzať inam do zahraničia, okrem NHL. Ekomonicky sú tak silní.

Švajčiari budú proti nám favoritom, ale keď im dokážeme korčuliarsky stíhať a budeme silní na puku, nevidím problém, aby sme odohrali ďalší vyrovnaný zápas.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera