Piatok, 24. máj 2024

Stĺpček Telovýchovného vedúceho: Konečne hokejový turnaj, ktorý môže Slovensko sebavedomo vyhrať

TASR/SZĽH - Andrej Galica

Slovensko sa v Bratislave na Zimnom štadióne najlepšieho krasokorčuliara od dnes na turnaji hokejovej kvalifikácie na zimnú olympiádu 2022 postupne stretne s Rakúskom, Poľskom a Bieloruskom. Konečne prichádza turnaj, ktorý môžeme – bez podceňovania súperov – sebavedomo vyhrať.

Aj bez najväčších hviezd

Situácia s hráčmi z NHL bola pri prvej kvalifikácii na ZOH po dlhých rokoch trochu prekérna. Najprv vraj nemohli, potom by vraj aj mohli a nakoniec nikto zo stabilných hráčov prvých zostáv v Bratislave aj tak hrať nebude. Celkom určite by sa Erik Černák, či Tomáš Tatar – ktorí ťahali národný tím počas domácich majstrovstiev sveta pred dvoma rokmi – Craigovi Ramsaymu zišli. Na poslednú chvíľu vypadol pre zranenie aj Martin Feherváry, sledovať jeho výkonnostný progres na vlastné oči chceli určite viacerí fanúšikovia talentovaného mladíka.

Aj bez nich bude mať ale Slovensko v porovnaní so súpermi najlepších hráčov. Mix skúsených a mladých, ktorí v hokejovom svete už niečo dokázali. Napríklad postúpiť po dlhých rokoch na nedávnych majstrovstvách sveta do playoff.

Navyše, práca, ktorú realizačný tím a tréner Craig Ramsay za tri roky odviedli, je poctivým základom. Herný pokrok sme videli už na MS v Dánsku, domáci turnaj bol až na dve nešťastné koncovky zápasov krásny a naposledy v Rige sa dostavili aj výsledky. Povedané zrozumiteľne, ideme hore a nie je to náhoda.

Pekne postupne

Potvrdiť to národný výber môže v troch zápasoch, ktoré postupne v Bratislave odohrá. Najprv dnes večer proti Rakúšanom. Tí našich dokázali v minulosti potrápiť, ich tak trochu horský herný štýl nemusí technicky zdatným súperom vyhovovať. Hoci sa juhozápadní susedia celkom určite posunuli a ich tohtoročné výsledky nie sú zlé, hráčska kvalita bude jednoznačne na strane Slovenska. Ak sa podarí ísť do vedenia, prípadne využiť pár presiloviek, nepríjemný súper nebude mať ako držať krok. V príprave pred MS sme s nimi vyhrali dvakrát a za 120 minút dostali len jeden gól.

Poliaci v piatok sa pred turnajom javia ako najslabší zo štvorice. Určite urobili pokrok, no na úroveň najlepšej svetovej kategórie ešte nemajú. Na májovom turnaji reprezentácií druhej ligy vyhrali len jeden zápas, prehrali napríklad aj s Rumunmi.

Ak pôjde v prvých dňoch všetko podľa papierových predpokladov, o postupujúcom do Pekingu rozhodne nedeľňajšie finále proti Bielorusku. Víťaz zoberie všetky letenky na turnaj, kam pravdepodobne budú môcť prísť najlepší z najlepších, lebo NHL si naň vyhradila v kalendári dvojtýždňovú prestávku. Odkedy je Craig Ramsay trénerom národného tímu, zo štyroch vzájomných zápasov sme vyhrali štyri. Naposledy na posledných MS, výhra 5:2 bola pekná, ešte sme nezabudli.

Tlak je OK

Nie je preto dôvod nemať primerané sebavedomie. Minulosť, keď Slovensko dvakrát v kvalifikácii zlyhalo (ZOH 1998, 2002), je dávno za nami. Dnes reálne patrí znova slovenský hokej na reprezentačnej úrovni na vyššiu úroveň, ako ktorýkoľvek zo súperov v boji o februárovú olympiádu.

Hráči v národnom drese vedia, čo majú hrať. Naučili sa porážať slabších a z času na čas prekvapiť silnejších od seba. Tlak na postup a očakávania hokejovej republiky sú samozrejmé. Skúsenosti, ktoré za posledné roky reprezentácia získala, musia práve v takej situácii výrazne pomôcť.

Na prvý ostrý turnaj novej sezóny sa tešme. Ak sa dá, choďte chlapov na štadión povzbudiť. Lístky sú ešte k dispozícii.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera