Piatok, 24. máj 2024

Stĺpček Telovýchovného vedúceho: Kým sa športovci nepriučia spoločenskej zodpovednosti, fóriky nech radšej nechajú za dverami šatní

FOTO TASR – František Iván

Debata o tom, či športovci majú iba športovať, alebo majú a môžu zapájať silu svojich osobností do celospoločenských diskusií, je stará ako vrcholový šport sám. Tie totiž nie sú pre každého.

Politické prejavy majú dlhú tradíciu a rôzne prejavy. Od štyroch zlatých Jesseho Owensa na olympiáde v Berlíne, cez zdvihnuté päste Tommieho Smitha a Johna Carlosa na olympiáde v Mexico City napríklad až po zápas americkej futbalistky Megan Rapinoe za rovnaké odmeny pre ženy.

Celý športový svet posledný rok rieši Black Lives Matter a niektorým stále nedochádza, prečo. U nás sme pri takých silných témach stále v plienkach.

Na Slovensku po slovensky

Aj na Slovensku sa športovci ale občas zapoja. Svojsky, lebo veď na Slovensku po slovensky. Na každý kultivovaný, civilný prejav Michala Handzuša máme desať nepochopiteľných zapojení sa do kampane politikov, pri ktorých zostáva rozum stáť. Martin Škrtel si išiel svoje, viaceré legendárne mená dokonca po športovej kariére naštartovali politickú. Ani Vinco Lukáč ich neodradil. Naposledy sa podobnou epizódou blysol hviezdny Marcel Haščák.

Jeho sezóna v rodnom HK Poprad bola ozdobou, 83 bodov a najmä 45 gólov parádnym predstavením. Viac dali v histórii súťaže v sezóne len nedostihnuteľný Žigmund Pálffy so 62 zásahmi a Martin Bartek so 46 gólmi. Haščák vystrieľal svojmu klubu finále a hoci sa historického titulu nedočkal, individuálne si za výkony na ľade zaslúži obrovský rešpekt. Máloktorý hráč si v 34 rokoch vybojuje zo slovenskej extraligy kontrakt od podobne ambiciózneho tímu ako je Kometa Brno.

Veselá kopa, ktorej vtipy by mali zostať v šatni

Ako sme mali možnosť vidieť na majstrovstvách sveta, či pri výpovediach spoluhráčov na každej jeho zastávke v kariére, Marcel Haščák je veselá kopa. Vtipkár, dobrý chlapec do kabíny, ako sa hovorí. Škoda, že niektoré vtipy nezostávajú v šatni. Prešľapov mimo ľadu bolo len za posledný rok dosť.

Začalo to zrušením vlaňajšieho ročníka pre pandémiu, kde tak trošku spochybňoval covid a neskôr „vtipkoval“, že si dá na imunitu marťankov. Istá frustrácia je a bola iste pochopiteľná, pred rokom ale šli všetky žarty na hodnú chvíľu nabok. Horšie bolo, keď extraligové kluby protestovali pred Úradom vlády. Viacero portálov stretnutie hokejistov prenášalo naživo na sociálne siete. Popradský útočník videl kameru a vôbec mu nevadilo kričať, že Matovič je …, no veď viete čo. Názor môže zdieľať deväť voličov z desiatich, no hokejista, reprezentant a vzor mládeže by sa mal vedieť na verejnosti ovládať. Niektorí ho dokonca počuli kričať, že na Úrad vlády treba hodiť molotovov kokteil. Až sa čudujem, že z toho nebola väčšia kauza.

Svojský zmysel pre humor nezaprel ani po incidente v semifinále proti Michalovciam, kde unikol bez trestu po tom, čo sa hokejkou zahnal po hlave hráča Michaloviec Luisa. Boris Valábik dokázal v televíznom štúdiu v spomalenom zábere úmysel, Haščák namiesto ospravedlnenia poslal expertovi podpísaný dres a video odkaz. Ako keby mu nedochádzalo, že keby bola situácia otočená, Kanaďana v drese súpera by v Poprade hnali pred súd a vyháňali z krajiny.

Nie je Danko ako Danko

Na záver ešte jedna úsmevná vec. Po štvrtom finálovom zápase, v ktorom hral Haščák výborne, strelil dva góly a na jeden prihral, urobil PR Andrejovi Dankovi. Dal mu dres a poďakoval mu, že mu predpovedal dva góly.

Je jeho vecou, komu v politike drží prsty. Popradský primátor Anton Danko (bývalý hokejový rozhodca) kandidoval za SNS v posledných parlamentných voľbách a cez mesto je s popradským hokejom dlhodobo spojený. Jeho menovec Andrej Danko je stále predsedom strany “národniarov”, prinajmenšom kontroverzným. Bolo jasné, že sa chytí slamky a pokúsi sa prihriať si svoju chladnúcu politickú polievočku a politik nesklamal.

Nielen naši športovci sa ešte majú čomu učiť, čo sa spoločenskej zodpovednosti týka. Kým sa tak nestane, asi by sa mali ešte chvíľu držať skôr hokejok a fóriky si nechať za zatvorené dvere šatní. Na viaceré z nich nie sme zvedaví.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera