Streda, 27. marec 2024

Stĺpček Telovýchovného vedúceho: Na olympiádu postúpilo Slovensko, ktoré do Pekingu spomedzi bratislavskej zostavy patrilo najviac

FOTO TASR - Martin Baumann

Slovensko porazilo v Bratislave všetých troch kvalifikačných súperov a vo februári budúceho roku sa predstaví na zimnej olympiáde v Pekingu. Úloha postúpiť cez Rakúsko, Poľsko a Bielorusko nebola úplne jednoduchá, no zverenci Craiga Ramsayho ju zvládli.

Pred víkendom splnili slovenskí hokejisti domácu úlohu a po výhrach nad Rakúskom a Poľskom sa mohli pripraviť na posledného súpera. Bielorusi mali byť papierovo najrelevantnejším súperom našich a boli aj na ľade. Nič na tom nezmenila ani ich úvodná prehra s Poliakmi a spackaná prvá tretina proti Rakúšanom. Po nej mal asi cez prestávku v kabíne príhovor Lukašenko cez Zoom a vysvetlil hráčom, o čo v Bratislave hrajú. Rakúšanov upratali piatimi gólmi a proti Slovákom im stačilo vyhrať.

Krásny zápas o všetko

Zápasy o všetko sa nehrajú často a už vôbec nie na domácom ľade. Bratislavčania na tretí pokus zaplnili Zimný štadión najlepšieho krasokorčuliara a hokejistom počas celého zápasu pomáhali, ako za starých časov. Prvá tretina sa začala ako z rozprávky, jedno vylúčenie Bielorusov striedalo druhé, jedna šanca našich volala viac po góle, ako druhá. Ujal sa len Cehlárikov puk v päťminútovej presilovke po škaredom faule mladého na Slafkovského.

Potom ale namiesto pokračovania a pridávania gólov ako na posledných MS v Rige (v 11. minúte bolo 3:0 a po zápase), začali Slováci okupovať namiesto bránkoviska Taylora trestnú lavicu. Tvrdý štýl Bielorusov opätovali, v šarvátkach si nenechali brnkať po nose, no dopriali súperov príliš veľa minút v početnej prevahe.

Momentum sa preklopilo na stranu Bielorusov na začiatku druhej tretiny. V jednej skrumáži vyrovnali a až do konca zápasu z toho bola dráma. Naši boli evidentne technickejší, rýchlejší, no nedokázali sa presadiť na bránkovisko, či v presilovke. Súper veril, že ešte jeden puk za Konráda dostanú a na slovenský úkor si nechajú vystaviť letenky do Pekingu.

Minúty a sekundy najprv leteli, aby sa v posledných minútach vliekli. Každý útok Bielorusov zvyšoval tep fanúšikom, aj keď ktovieaké šance nemalo jedno ani druhé mužstvo. Rozhodol risk trénera hostí. Taylora odvolal priskoro, Hudáček si našiel puk pri mantineli, vyviezol ho a z polovice ihriska upokojil všetkých.

Konečné skóre 2:1 bolo zaslúženým vyjadrením kvality. Postup Slovenska logickým vyústením diania na ľade v Bratislave.

Hviezdy a pochvaly

Libor Hudáček strelil gól v každom zápase a potvrdil, že v reprezentačnom drese dokáže pretaviť ofenzívny talent na góly. Peter Cehlárik strelil dva dôležité góly, iný Peter, Čerešnák, zapísal na turnaji päť (!) gólových prihrávok.

Branislav Konrád odchytal všetky zápasy aj minúty, dostal v každom zápase len jeden gól a bol oporou. Craig Ramsay znova potvrdil, že jeho systém platí na súperov, ktorí nemajú takú hráčsku kvalitu, ako Slovensko. Poctivé výkony, dôvera a pozitívne myslenie prinášajú výsledky a priniesli Slovensko aj na ďalšiu olympiádu.

Na kvalifikačnom turnaji boli viditeľní aj hráči, ktorí robia náročnú a nevďačnú robotu. Marka Daňa chválili viacerí, aj keď sa gólovo nepresadil. Vyhrával nepríjemné súboje a veľa a dobre korčuľoval. Vo štvrtom útoku bol skvelý Kelemen v prvom zápase, Slafkovský znova ukázal, že je vyspelým hokejistom vysoko nad svoj mladučký vek. Marinčin s Jarošom si zastali úlohu v prvej obrane, Adam Ružička na centri.

Slovensko využilo výhodu domáceho prostredia, vyhralo tri zápasy a dalo trikrát viac gólov, ako dostalo. Najsilnejším súperom našich bol počas kvalifikačného víkendu tlak a úloha favorita. Tú nakoniec na ľade potvrdili.

Na ZOH 2022 postúpila reprezentácia, ktorá tam spomedzi bratislavskej zostavy najviac patrila.