Štvrtok, 27. jún 2024

Stĺpček Telovýchovného vedúceho: Nie je gól ako gól. Slafkovského prvý v Montreale sme oslavovali ako dávno nie

FOTO TASR/AP

Juraj Slafkovský si rok 2022 určite zapamätá do konca života. V zime sa stal MVP a najlepším strelcom olympiády, v lete vyhral draft NHL a na jeseň strelil svoj prvý gól v Najlepšej Hokejovej Lige sveta.

Stále iba 18-ročný forward stojí stále iba na prahu verme skvelej kariéry. Jeho popularita už dnes dosahuje parametre, ktoré boli v rámci Hokejovej republiky dopriate len najviac výnimočným. Jeho prvý gól v drese Montrealu sme oslavovali tak, ako už dávno žiaden puk v sieti.

Oslava, aká dávno nebola

Snažil som sa spomenúť si, kedy sme naposledy oslavovali gól slovenského hokejistu v NHL podobne, ako premiérový mladého Košičana v Montreale.

V kanadsko-americkej lige to v posledných rokoch nebola žiadna sláva. Pripomínali sme si skôr míľniky legiend. V roku 2016 strelil svoj päťstý gól Marian Hossa. O desať rokov pred ním na rovnakú métu dosiahol Peter Bondra. Tešili sme sa, keď Marián Gáborík strelil dva vo finálovej sérii Stanley cupu v drese LA Kings proti NY Rangers v roku 2014. Najmä gól, ktorým poslal piaty zápas do predĺženia, v ktorom Kings rozhodli o titule, si viacerí pamätáme aj dnes. Rovnako heroického Zdena Cháru, ako so zlomenou čeľusťou strelil gól cez celé ihrisko do bránky St. Louis v šiestom zápase finále ročníka 2019.

Veľké momenty sme ale možno nevedeli oceniť tak, ako dnes v úvodzovkách obyčajný gól na začiatku novej sezóny. Prečo?

Nová doba

Podľa mňa sú dôvody dva. Prvým, zjavným a logickým je doba, v ktorej práve žijeme.

Kým pred desiatimi, či dvadsiatimi rokmi sme sa o góloch a bodoch našich favoritov dozvedali z televízneho teletextu, okamžitý prísun informácií v HD kvalite dnes nie je problémom. Každý zápas je dostupný v priamom prenose, jediné, čo technológia nerozlúskla je časový posun medzi Európou a Severnou Amerikou. Fakt, že góly padajú v noci je asi jediným, čo majú dnešné zásahy spoločné s tými pred rokmi.

Dnes keď sa fanúšik zobudí, nemusí zapínať televízor a hľadať stránku s výsledkami. Dávno má plný telefón všetkého. Obsahu je viac, ako bežný smrteľník dokáže skonzumovať – zostrihy, gifká, fotografie, zápasové reporty, analýzy sú dostupné okamžite. Novinári nespia, sledovať Montreal je v tejto sezóne v každej serióznej redakcii podmienkou. Tak to má byť, tak to je správne.

Stará sláva

Druhý dôvod je odvodený od odvykacej kúry, ktorou sme si v poslednom desaťročí prešli. Potrubie, ktorým sme dodávali severnej Amerike kvalitných hokejistov, na dlho vyschlo. Občas sa niekto do NHL dostal, po zlatej generácii ale nová, ktorú by sme ktovieako velebili, neprišla. Hokej ale neprestal byť na Slovensku športom číslo jeden. Tí, čo boli deťmi v časoch najväčšej slávy, chcú opojné pocity zažívať znova. Možno sa znova cítiť ako keď boli malí a hokejový ošiaľ bol po medailách a úspechoch všadeprítomný.

Pred príchodom Craiga Ramsayho na reprezentačnú lavičku (a Miroslava Šatana na tú prezidentskú) sme o nových hviezdach NHL ani nesnívali. Fanúšikov trápili prozaickejšie problémy – či sa vôbec reprezentačné Áčko udrží medzi najlepšími na svete. V NHL sme absolvovali spomínané oslavy a konce kariér jedného zlatého chlapca za druhým. Na jednotku a dvojku na drafte nikto ani vo sne nepomyslel. Radosti sme mali málo, tak sa to v nás hromadilo.

Juraj Slafkovský dnes preto pripomína korkovú zátka na fľaši od šampusu. Vyletel z natlakovanej fľaše ako raketa, za ním vyštartovali bublinky rozjarených fanúšikov. Užívajme si a držme palce, aby sme tak skoro nevyšumeli. Azda nás nebude bolieť brucho.

Päť najoslavovanejších gólov

Na záver pre poriadok, päť naoslavovanejších slovenských hokejových gólov. Aspoň podľa mňa. Pamätáte si na iné?

Peter Bondra Rusom, MS 2002

Najslávnejší je len jeden. Zlatý gól z Goeteborgu.

Pavol Demitra Čechom, MS 2003

Bronz mal vtedy cenu zlata, aj preto, že náš Nemesis bral domov zemiakovú medailu.

Pavol Demitra Rusom, ZOH 2010

Asi najkrajší gól, aký kedy Slovák strelil. Ale môžeme o tom debatovať.

Miroslav Šatan Čechom, MS 2012

Klasika majstra žánru, dnešný zväzová prezident priviedol po rokoch krajinu do finále majstrovstiev sveta.

Juraj Slafkovský, NHL 2022

Juraj si takto otvoril účet v NHL a slovenské internety vtedy vybuchli.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera