Štvrtok, 23. máj 2024

Stĺpček Telovýchovného vedúceho: Pred Ramsaym sme také zápasy prehrávali

FOTO TASR - Martin Baumann

Slovenská hokejová reprezentácia zvládla kľúčový zápas na MS 2023 v lotyšskej Rige. Vo vyrovnanom, napínavom zápase rozhodol gól kapitána Mareka Hrivíka desať minút pred koncom tretej tretiny. Trojbodová výhra je pre úspešné zvládnutie základnej skupiny mimoriadne dôležitá. Nemenej dôležitý je aj spôsob, akým ju Slováci dosiahli. Pred nástupom trénera Ramsayho sme také zápasy prehrávali. Pravidelne.

Kľúčový pre oboch

Pri účasti Kanady, Česka a Švajčiarska v skupine je pravdepodobné, že vzájomný súboj Lotyšov a našich môže rozhodnúť, kto favorizovanú trojicu odprevadí do playoff. Samozrejme, body sa dajú získať aj v zápasoch s nimi a postrácať s trojicou Slovinsko, Nórsko, Kazachstan. V prvý deň turnaja ale Lotyši aj Slováci svoje otváracie zápasy prehrali. Nula bodov po dvoch bol scenár, ktorý si pred turnajom ani jeden nechcel pripustiť. Tlak by sa zvýšil priam enormne.

Lotyši hrajú doma a vieme, ako to v takom prípade chodí. Pred štyrmi rokmi v Košiciach sme boli v ich koži. Plná hala, fanúšikovia nadržaní na úspech a hokejisti odhodlaní ozbíjať aj papierovo silnejšie kádre. Kanada Latviju ale na úvod vyškolila. Hoci Javory nepriniesli ktovieako nablýskanú súpisku, dali na začiatku dva góly, vypli publikum a dohrali sebavedomo až do konca.

Slováci hrali emotívny zápas proti Čechom. Nie zle, no vzájomný zápas proti bývalým bratrancom sa skončil, ako obyčajne. Prehrou a nulou v bodovej kolonke. Nezvládnuť zápas proti Lotyšom by položilo reprezentantom pomyselný nôž na krk. Najbližšie dva hrajú naši proti Kanade (v pondelok) a Švajčiarom (vo štvrtok). Predstava absolútnej povinnosti bodovať by bola nevábna.

Výborný hokej

Slováci začali proti Lotyšom ako tá Kanada. Gólom v prvej minúte a aktívnou hrou. Pred šampionátom hovorilo a písalo o možných problémoch v slovenskej defenzíve. Hokejisti ako keby si povedali, že keď budú hrať celý čas v súperovej tretine, trable pred vlastným brankárom nehrozia. Slovensko ale nie je Kanada. Po výbornej prvej tretine bolo iba jedna – nula.

V druhej sa dalo očakávať povstanie domácich. S pribúdajúcimi minútami rástlo ich zúfalstvo, veď na domácom turnaji nedali gól jeden a pol zápasu. Nakoniec predsa len vyrovnali, keď ich najlepší hráč premenil únik na Škorvánka. Pred poslednou tretinou tak bolo všetko otvorené. Obaja mali možnosť strhnúť duel na svoju stranu.

Aj v tretej tretine sa hral dobrý hokej. Slováci boli stále aktívni na forčekingu, mali šance a nepremieňali ich. Lotyši si zas lámali zuby na Škorvánkovi, ktorý po neistej prvej tretine proti Čechom našiel pokoj a istotu na bránkovisku. Víťazný gól strelil kapitán Hrivík, dorazil bombu Kocha. Bol tam, kde mal byť. Bol tam, odkiaľ dnes vo veľkom hokeji padajú dôležité góly.

Ubrániť výsledok nebolo ľahké, no podarilo sa. Výkon brankára a obrancov najmä počas dvojnásobnej presilovky Lotyšov bol priam heroický. Zdvihnutý prst si zaslúžia tri fauly vystretou nohou v útočnej tretine v prvých dvoch zápasoch na turnaji. Absolutórium na druhej strane nasadenie a obetavosť pri bránení.

Ramsayho rozdiel

Keď Slovensko splní cieľ a postúpi zo skupiny bude to aj – ale možno najmä preto, – že zvládlo rozhodujúci zápas o štvrté miesto proti domácej reprezentácii. Pred plným hľadiskom, v situácii, v ktorej obaja cítili tlak po nevydarenom vstupe do turnaja.

Pred nástupom skúseného kanadského trénera na lavičku výberu Hokejovej republiky sme podobné zápasy prehrávali skoro vždy. Ak preháňam, nie oveľa. Veď nad Lotyšskom sme na majstrovstvách sveta vyhrali prvýkrát až v sobotu. Slovenská hokejová mentalita bola iná, akou je päť rokov po jeho príchode. Dnes hráme aktívne, sebavedomo, do konca šesťdesiatej minúty. Namiesto katastrofy sme to my, kto vyrovnaný zápas pretlačí a vyhrá.

Do konca zápasov v základnej skupine zostáva ešte tristo hokejových minút. Päť zápasov, v ktorých sa dajú získať body nad plán, ale rovnako neplánovane aj zakopnúť. Prítomnosť trénera Ramsayho na lavičke Slovenska dáva fanúšikom oprávnenú vieru, že všetko dobre dopadne.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera