Štvrtok, 23. máj 2024

Strata šance prekonať Gretzkeho, aj výrazný výpadok víťazných gólov. Čo keby z NHL zmizli všetci Rusi?

Jakub Halák Jakub Halák 26.07.2022
Foto: SITA/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP

Odkedy bola rozpútaná vojna na Ukrajine, Ruská Federácia stratila možnosť posielať svojich reprezentantov na rôzne podujatia. IIHF sa k tejto iniciatíve pridala a ruskí hokejisti nemajú možnosť zúčastňovať sa majstrovstiev sveta v hokeji. Ani v kategórii U20. V poslednom čase prenikajú na svetlo sveta aj správy o hokejistoch, ktorým nebolo umožnené odísť do NHL, pre povinnosti voči armáde.

Čo by sa stalo, keby NHL zakázali všetkým ruským hokejistom?

Súčasný stav

Tých 46 korčuliarov a 11 brankárov, čo hralo NHL poslednú sezónu, by chýbalo. Pokles kvality na ľadovej ploche by bol badateľný a tom nie je pochýb. Sú však kluby, ktoré by túto zmenu nepocítili vôbec? Sú: Anaheim, Boston, Seattle. A Buffalo, aj keď to je klub, čo nepociťuje žiadne zmeny.  

Našiel by sa tím, ktorý by dokonca z takéhoto stavu profitoval? Minulý rok možno Vegas. Dadonov je však už v Montreale, takže asi nie.

Existujú kluby, ktoré by trpeli výrazne? Áno, existujú.

New York Islanders

LL a LL (Lou Lamoriello a Lane Lambert) by sa zobudili do veľmi nepríjemného rána. New York Islanders by zo dňa na deň nemali ani jedného brankára. Čo je pre tím naladený na vychádzanie zo zabezpečenej obrany nie strata, ale katastrofa. Semyon Varlamov a Ilya Sorokin sú produktívna a zabehnutá dvojica. Na trhu je momentálne 18 brankárov a tí sú buď neskúsení alebo príliš skúsení. V takomto prípade sa pýtajú dve riešenia, veľký trejd alebo offer sheet. Offer sheet smerom na Oettingera a trejd zrejme na Seattle. Jones alebo Driedger sú lepší ako chalani z farmy.

St. Louis Blues

Až päť hráčov z Ruska má vo svojom kádri momentálne St. Louis. A prísť o toľko útočníkov počas jedného leta je veľký problém. Aj keď Klim Kostin ešte nie je podpísaný. Je to stále 96 gólov, ktoré tí borci dali, čo predstavuje 31 percent všetkých strelených v minulom ročníku. Nehovoriac o tom, že medzi nimi bolo pätnásť víťazných, čo predstavuje 30 bodov pre klub.

Strata Tarasenka, Buchnevicha a Barbasheva by predstavovala výrazné oslabenie. Na trhu by sa dali zohnať určité náhradné diely. Otázkou zostáva, či by boli rovnako kvalitné. Ja tam vidím maximálne Kadriho. Kessel je skôr na ústupe, zrejme by podpísali Paul Stastneho, lebo tam už hral.

Gretzky a Washington Capitals

V prípade Washingtonu by išlo o ďalší klinec do rakvy a koniec jednej éry. Koniec veľkého Alexandra. Potom, čo Backstrom musí absolvovať operáciu bedrového kĺbu a je mimo na minimálne polovicu sezóny (Kesler po rovnakej operácii už nehral nikdy hokej), by strata Ovechkina, Kuznetsova a Orlova spôsobila škody značného rozsahu.

Nehovoriac o tej najpodstatnejšej veci: Ovechkin by zrejme definitívne stratil možnosť prekonať Gretzkeho v historických tabuľkách v počte strelených gólov. Bude to tesné aj teraz. Na trhu voľných hráčov už teraz nie je strelec Ovechkinovho kalibru. Neviem, či v lige vôbec taký Strelec s veľkým S na začiatku hrá.

Minesotta Wild a Carolina Hurricanes

Strata Kulikova by zrejme bola nepríjemná, ale Kaprizov je pre Billa Guerina oveľa väčší problém. Práve Kaprizov by mal predstavovať kľúčového franchise playera pre novú a sebavedomú Minnesotu. V poslednej sezóne zaznamenal 108 bodov a pre tím má momentálne dve nálepky: nevymeniteľný a nenahraditeľný. Otázkou je, či bude hrávať ďalšiu sezónu. Vzhľadom na fakt, že doma existujú proti nemu obvinenia voči službe v armáde a už sa dvakrát neúspešne pokúšal dostať do štátov.

Carolina by prišla o Svechnikova, čo je jeden z dôležitých hráčov klubu. Zrejme by v takom prípade dostal väčšiu porciu na ľade Martin Nečas. Vzhľadom na posledné výmeny v družstve hurikánov, by ich to nemuselo markantne oslabiť.

New York Rangers a Tampa Bay Lignthing

Tieto dva tímy majú spoločné dve veci. Vpredu aj vzadu majú dve veľké opory z Ruska. Kým vpredu Panarin a Kucherov čarujú, vzadu hája bránkoviská Shestorkin a Vasilevskyi. Také straty by znamenali výrazný prepad výkonnosti oboch klubov. Navyše Tampa má ešte Sergacheva, ktorý je tiež jeden z dôvodov zisku dvoch Stanley Cupov za posledné tri sezóny. Na tých päť mien neexistujú záplaty.

Záver

Nie som fanúšikom ruských hráčov, ale to neznamená, že k ich umu nemám rešpekt. NHL bez hráčov z Ruska by bola smutnejším miestom. Je to najlepšia liga na svete a mali by ju hrať najlepší hráči. Nikto nemá právo brániť športovcovi ísť za svojim snom o kariére v NHL.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera