Piatok, 19. apríl 2024

Švajčiarske déjà vu. Helvétov pred dvoma rokmi od semifinále delilo pol sekundy, teraz 44

SITA/AP Photo/Roman Koksarov

V semifinále hokejových majstrovstiev sveta na seba narazia štyri tímy zo základnej B skupiny. Tím USA vyškolil Slovákov, Nemci fantasticky zdolali Švajčiarov na nájazdy, Fíni herne dominovali nad Čechmi a Kanada senzačne vyradila Rusko.

Semifinálové dvojice tvoria USA – Kanada a Fínsko – Nemecko.

Najlepší výsledok na MS

Medzi najlepších štyroch sa Nemci dostali prvýkrát od roku 2010. Na domácich majstrovstvách pred jedenástimi rokmi zdolali vo štvrťfinále opäť Švajčiarsko 1:0. V semifinále nestačili domáci na Rusov a v súboji o tretie miesto podľahli Švédom.

Súboje Švajčiarska s Nemeckom patria medzi najstaršie pretrvávajúce derby v hokeji. Ich prvé stretnutie sa uskutočnilo v roku 1910. Posledný víťazný zápas na majstrovstvách sveta zaznamenali nemeckí hokejisti vo štvrťfinále v roku 2010. V “bitke o Mannheim“ sa rozdalo až 121 trestných minút.

Dôležitá výhra prišla aj na olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Nemci v play off o štvrťfinále zdolali Švajčiarov 2:1 po predĺžení a naštartovali svoju spanilú jazdu za ziskom strieborných medailí.

Skvelý rozbeh Nemcov

Krajina helvétskeho kríža obsadila na tohtoročnom šampionáte druhé miesto v skupine A, zaznamenala dve prehry s Ruskom a Švédskom. Nemci mali skvelý rozbeh. Vyhrali úvodné tri zápasy, medzi porazenými bola aj Kanada. Nasledovali tri prehry s Kazachstanom, Fínskom a USA. Účasť vo štvrťfinále si zaistili v poslednom zápase, kedy zdolali domáce Lotyšsko 2:1 a umiestnili sa na tretej priečke.

Zaujímavosťou je, že ak by tento zápas skončil deľbou bodov, Kanada by medzi najlepšiu osmičku nedostala prvýkrát v histórii. Doposiaľ najhorší výsledok uhrala krajina javorového listu na majstrovstvách sveta v roku 1992, ktoré hostilo Československo s dejiskami v Prahe a Bratislave. Tím s hviezdami Ray Ferraro, Rod Brind’Amour či Ron Hextall obsadil iba ôsme miesto.

Postup medzi najlepšiu štvorku

Švajčiarom vo včerajšom štvrťfinálovom stretnutí nestačilo ani dvojgólové vedenie. Posledné dve tretiny Nemci jasne dominovali a prestrieľali súpera pomerom 40:22. Stratu zmazali útočník Tom Kühnhackl a v hre bez brankára obranca Leon Gawanke, ktorý trafil 44 sekúnd pred koncom tretej tretiny. V predĺžení gól nepadol, šanca na víťazný gól bola na oboch stranách. V piatej sérii nájazdov dovŕšil obrat Nemecka Marcel Noebels slávnou kľučkou po vzore Petra Forsberga.

Ten gól mohol dať ktokoľvek z nášho tímu. Som v prvom rade šťastný, že ideme ďalej. Vrátili sme sa do zápasu napriek stavu 0:2, to bolo pre nás veľmi povzbudzujúce,” uviedol pre IIHF strelec víťazného gólu.

„Prehrať posledným nájazdom v rozstrele bolí. V tretej tretine sme sa už nedržali nášho systému, neboli sme už takí silní v defenzíve. Nemci nemali až tak veľa gólových šancí, skôr striel z väčšej vzdialenosti. Ale v správnom okamihu dali dôležitý gól. V skupinovej fáze sme hrali veľmi dobre, predviedli sme priam neskutočnú snahu. Ukázali sme, že dokážeme hrať s najlepšími tímami. Momentálne však ťažko hľadám slová, je koniec,” neskrýval sklamanie švajčiarskeho tímu obranca Raphael Diaz.

Helvétska smola

Švajčiarom od postupu medzi najlepšiu štvorku chýbalo 44 sekúnd. Pred dvoma rokmi na Slovensku ich od semifinále delila jedna sekunda. V oboch prípadoch súper vyrovnal pri hre bez brankára a postup spečatil v predĺžení, resp. v nájazdoch.

Pred dvoma rokmi Kanaďania prehrávali v zápase 0:1 aj 1:2. Počas záverečného tlaku v hre bez brankára vyrovnali strelou Damona Seversona, ktorá prešla za bránkovú čiaru 0,4 sekundy pred koncom riadneho hracieho času. V predĺžení v hre 3 na 3 rozhodol o kanadskom víťazstve Mark Stone.