Nedeľa, 26. máj 2024

Švédi, Kanada, alebo Česi? Kto bol na MS najúspešnejší za posledných 25 rokov?

SITA/AP Phoeo

Dlho očakávaný turnaj najlepších reprezentačných výberov v ľadovom hokeji je za dverami. Po ôsmich rokoch prichádzajú hokejisti z celého sveta na Slovensko, MS 2019 sa nevieme dočkať rovnako, ako vy.

Pri tejto príležitosti – a pri príležitosti seriálu 25Majstrovstiev, ktorý sme vyrobili pre RTVS a beží na obrazovkých každý deň až do konca MS – sme pripravili aj inú sériu. Sériu článkov založených na skúmaní tabuľky umiestnení všetkých tímov, ktoré sa majstrovstiev sveta od roku 1994 zúčastňovali.

Kolega Tomečer dal dohromady excel, za ktorý by ho aj Richard Sulík pochválil. Sú v ňom všetky reprezentácie, ktoré sa mihli v Áčku a ich umiestnenia, aj keď z top skupiny vypadli. Ja som z jeho gólovej prihrávky načerpal dáta, ktoré sa pokúsim deň po dni prehľadne podať, ako na podnose.

Začíname takto: spočítali sme priemer umiestnení na MS za posledných 25 rokov a zoradili reprezentácie od Najslabšej po najlepšiu. Ktorý hokejový národ má najnižšie skóre? Česi? Kanada? Švédi, ktorým sa darí v posledných rokoch? Čítajte ďalej.

Najslabší

KOR22,33
HUN20,20
GBR19,96
POL19,28
JAP18,42

Verte, či nie, do tabuľky posledného štvrťstoročia sa nám zmestilo takmer 25 národných tímov, ktoré sa aspoň raz zúčastnili A-kategórie. Chýbal len jeden. Medzi najslabších sme zaradili päticu, trom z nich sa zadarilo v najlepšej spoločnosti v posledných rokoch. Maďarov si památéme z dramatického zápasu pred troma rokmi, Kórea hrala na MS vlani, Británia sa pokúsi Brexitu z MS A zabrániť v Košiciach teraz.

Inak sa títo nemajú čím chváliť. Vysoké čísla znamenajú, že sa pohybujú v druhej a občas aj tretej svetovej lige. Angličania tak vyzerali aj v sobotu v Poprade.

Priemerní

SLO18,08
UKR17,96
KAZ17,44
ITA14,28
AUT14,28
DEN14,08
FRA12,32
NOR12,24
BLR12,00

V druhej výkonnostnej skupine sú výbery, ktoré sme kedysi považovali za menejcenné. Síce nás vedeli prekvapiť v najnevhodnejšej chvíli (Kazachstan v Nagane, Rakúšania na prvých MS v 1996, a tak ďalej, a tak podobne), v skutočnosti sme s nimi väčšinou zbierali povinné body. Postup medzi osem najlepších sa podarí maximálne jednému z nich raz za uhorský rok. No dobre, raz za dva – tri.

V poslednom desaťročí sa dá skupina priemerných rozdeliť na tri podskupiny – traja horší zaostávajú ešte výraznejšie, ako hovorí dlhodobý priemer a traja lepší nie sú ďaleko od top 10. Bielorusi sa o rok do Áčka vrátia, kto z účastníkov MS2019 má šancu na dobrý výsledok už v Košiciach a Bratislave? Verme, že nie Dáni, ani Francúzi. Tých máme v skupine my.

Špička

LAT10,64
GER10,60
SUI8,48
SVK8,32
USA5,96
RUS4,16
CZE3,88
FIN3,64
CAN3,20
SWE3,12

Tak vyzerá najlepšia svetová desiatka podľa umiestnenia na MS od roku 1994. Aj ona sa dá rozdeliť na dve, hoci nerovnaké grupy. Lotyši, Nemci, Švajčiari a Slováci predsa len zaostávajú za najlepšou hokejovou šestkou.

Najmä v našom prípade to tak nebolo po celý čas – hoci sme začínali z úplného dna. O tom ale potom. Podrobnejšie sa špičkovej skupine budeme venovať v ďalších dňoch. Detailnejší pohľad totiž stojí za to.

Koho radiť medzi favoritov turnaja, ktorý sa začína v piatok? Z historického hľadiska je jasné, že kohokoľvek spomedzi šestice tradičných favoritov. Ale pozor! Minulý hokejový rok bol v znamení trendu tímov z druhej vlny najlepšej desiatky. Nemci na olympiáde a Švajčiari na MS v Dánsku hrali finále.

Vidíme sa zajtra pri ďalšom pohľade do historickej tabuľky úspešnosti na majstrovstvách sveta.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera