Štvrtok, 23. máj 2024

Svetu sme ukázali viac, ako len skvelého tínedžera. Ktorí Slováci mohli na olympiáde zaujať kluby NHL?

FOTO TASR - Martin Baumann

Tímový úspech ide ruka v ruke s individuálnym, najlepším dôkazom je Juraj Slafkovský, ktorému počas olympiády stúpol na Instagrame počet followerov z približne 20-tisíc na vyše 100-tisíc.

Pred štyrmi rokmi pod piatymi kruhmi zažiaril v nemeckom mužstve Dominik Kahun, odmenou mu bola zmluva s Chicago Blackhawks. Pozreli sme sa na to, kto z našich hráčov mohol v Pekingu vzbudiť záujem medzi klubmi NHL.

Návrat k Pjongčangu

V roku 2018 sa na olympiáde v Pjongčangu postarali o veľké prekvapenie nemeckí hokejisti. Ich jazda skončila až vo finále, po ktorom si na krk zavesili strieborné medaily.

Z tohto výberu sa zmluvy s klubom NHL dočkali po sezóne traja hráči. Najmladší člen výberu, vtedy 22-ročný Dominik Kahun podpísal s jastrabmi z Chicaga. Na turnaji zaujal piatimi bodmi, za dva góly a tri asistencie, čo ho radilo na druhé miesto v tímovom bodovaní. Následne odohral v NHL spolu 186 zápasov, po ktorých zamieril späť do Európy, aktuálne pôsobí vo švajčiarskom Berne.

Tretí najproduktívnejší hráč Nemecka na turnaji, vtedy 25-ročný Brooks Macek podpísal zmluvu s Vegas GoldenKnights, no do NHL sa neprepracoval. Zmluvy sa dočkal aj 25-ročný útočník Yasin Ehliz, podpísal s Calgary Flames, avšak jeho pobyt v zámorí skončil už po štyroch zápasoch na farme.

Českí hokejisti na spomínanom turnaji obsadili štvrté miesto, napriek tomu mali v kádri tiež trio hráčov, ktorí sa po sezóne dočkali kontraktu v NHL. Brankár Pavel Francouz v Colorado Avalanche, útočník Lukáš Radil v klube San Jose Sharks a Jan Kovář v New York Islanders. V NHL sa udržal len Francouz, Radil v nej odohral 50 zápasov a následne šiel do KHL, s Kovářom ostrovania rozviazali zmluvu už po troch mesiacoch.

V každom prípade, títo hráči potvrdzujú, že na zimnej olympiáde je možné zaujať kluby z najprestížnejšej ligy sveta. 

Tí, o ktorých záujem už bol

Juraj Slafkovský a Šimon Nemec sa pred turnajom nemohli sťažovať na nezáujem zo strany klubov NHL. Ten je enormný, akurát vzhľadom na vek si ešte musia počkať na draft. Obranca Samuel Kňažko už zmluvu s klubom NHL má, keď si ho rok po drafte upísal až do ročníka 2023/24 Columbus Blue Jackets.

Skvelý vstup do sezóny mal po prestupe do Čiech 22-ročný krídelník Miloš Kelemen a postupne sa začalo šepkať o záujme klubov NHL. Nejaké šumy sa vynárali aj okolo Petra Čerešňáka, ktorý je momentálne najproduktívnejším obrancom českej extraligy a nedávno mu stroskotal prestup do KHL. Uvidíme, či sa niečo z toho potvrdí. 

Patrik Rybár

Keď nerátame dorastencov Nemca so Slafkovským, najväčší záujem z NHL by mohol byť o brankára Patrika Rybára. Turnaj mu vyšiel viac ako fantasticky, keby namiesto neho postavili do brány stenu, nebolo by vidieť žiadny rozdiel. Jeho výkony dosahovali najvyššiu svetovú úroveň, veď vo vyraďovacej fáze turnaja dostal v štyroch zápasoch iba tri góly. Po poslednom zápase sa mohol pochváliť impozantnou úspešnosťou zásahov 96,6% a podľa očakávaní bol zaradený do All-Stars výberu turnaja.

Šťastie v zámorí už skúšal v sezóne 2018/19, keď podpísal s Detroit Red Wings, ale z farmy ho do prvého tímu nevytiahli. Hoci Rybár v novembri oslávil 28 rokov, pre brankára to nie je až tak veľa a stále môže byť pre niektorí klub NHL výhodnou voľbou s priaznivým pomerom cena/výkon. Bolo by trocha prekvapením, keby sa nenašiel ani jeden tím, ktorý by sa chopil šance získať ,,nového Francouza“.

Peter Cehlárik

Hoci minulú sezónu zažiaril vo švédskej lige a následne bol na MS vyhlásený najlepším útočníkom turnaja, návratu do NHL sa nedočkal. Situáciu mu komplikoval fakt, že na neho až do konca súčasnej sezóny vlastní práva Boston Bruins, čiže prípadný záujemca by ho musel získať v rámci výmeny. V strieľaní gólov pokračoval aj po prestupe do KHL a teraz svojimi výkonmi v Pekingu opäť zaklopal na bránu najlepšej ligy sveta. Ak zo zámoria nepríde dobrá ponuka po tejto sezóne, tak už nikdy. 

Pavol Regenda

Síce magazín The Hockey News jeho meno v súvislosti s NHL skloňoval už pred olympiádou, samotný hráč zatiaľ neregistruje záujem zámorských klubov. To sa však môže čoskoro zmeniť, na turnaji bol veľmi platným power forwardom. Jeho výkon vygradoval v ostro sledovanom súboji o bronz, odmenou mu v ňom bol gól, no ešte viac zaujala asistencia na gól Samuela Takáča, pred ktorou potvrdil svoju dominanciu v osobných súbojoch a pri mantineli obohral dvoch Švédov.

Aktuálny držiteľ Krištáľového puku, za najkrajší extraligový gól mesiaca, ukázal na olympiáde sľubný potenciál a preto existuje šanca, že kluby nasadia do akcie skautov a ak potvrdí dobré výkony, dostane dvojcestnú zmluvu.

Odpoveď chce čas

Podpíše do NHL Rybár, Cehlárik, Regenda alebo niekto iný? Odpoveď sa dozvieme až za pár mesiacov, keď hráčom vypršia kontrakty v ich súčasných kluboch.

Čiernym koňom by mohol byť aj Kristián Pospíšil, ktorého zdobí famózne korčuľovanie a buldočia povaha. Presne taká, akú majú v zámorí radi. Pozornosť si postupne pýta aj Miloš Roman, musí však ešte zlepšiť vhadzovania a efektivitu v útočnom pásme.

Samozrejme, dosť bude závisieť aj od výkonov spomínaných hráčov vo zvyšnej časti sezóny, keďže kluby si ich pred prípadným podpisom ešte odsledujú.

Môžeme očakávať, že väčšina hráčov z nášho olympijského výberu sa po sezóne presunie do silnejších líg. Veríme však, že slovenský úspech v Pekingu nezostane bez povšimnutia ani v zámorí a niektorí hráči dostanú šancu zabojovať o miesto v NHL.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera