Sobota, 25. máj 2024

Svojský hetrik Marcela Haščáka, smiešne zlý nájazd a ľad preplnený ako bratislavská MHD

TASR - Radovan Stoklasa

Môj dom, môj hrad. Vo štvrťfinále play-off postúpili ďalej všetky domáce tímy, takže podpora domácich tribún bola znova povestným šiestym, rozdielovým hráčom. Aj napriek tomu, že túto sezónu sú tribúny prázdne ako obchodné regály s toaletným papierom a cestovinami krátko po vypuknutí pandémie.

Fun fact: Keby po základnej časti postúpili prvé štyri tímy priamo do semifinále, vyzeralo by rovnako ako teraz.

Ako sa hovorí, ak chcete prekvapenie, kúpte si kinderko. To však neznamená, že vo štvrťfinále bola nuda. Poďme si pripomenúť to najzaujímavejšie, čo sa v ňom udialo.

Haščák vymyslel vlastný hetrik a kamzíci poskočili ďalej

Tatry sú vyššie ako Poľana a Poprad je v tabuľke vyššie ako Detva. To platilo po základnej časti a v play-off sa to potvrdilo. Po výsledkoch 6:3, 4:3, 2:1 a 3:1 Popradčania suverénne postúpili. Opäť sa mohli spoľahnúť na svoj smrteľný prvý útok a skvelé výkony brankára Vošvrdu, ktorého niektoré ekvilibristické zákroky dokážu prebudiť spomienky na Dominika Hašeka. Detvania však rozhodne prekonali očakávania a za túto sezónu si zaslúžia veľkú pochvalu.

Víťazný gól posledného zápasu série strelil Marcel Haščák a práve tento hráč mimoriadne zaujal v treťom zápase, keď urobil vlastný hetrik. Hetrik Gordieho Howea pozná každý hokejový fanúšik, no poznáte hetrik Marcela Haščáka? Pozostáva z troch vecí – rozbitie plexiskla, strelenie otváracieho gólu a zhodenie rukavíc. Niečo také, len ťažko niekto napodobní.

Už v prvom zápase série sa gólov presadil Filip Mešár a keďže mal v čase gólu 17 rokov, 2 mesiace a 28 dní, stal sa najmladším hráčom, ktorý skóroval za posledných 20 rokov vo vyraďovacej časti. Pre zaujímavosť, druhým najmladším je Radovan Bondra (18r, 1m, 11d) a tretím Tomáš Tatar (18r, 3m, 7d). Ešte viac teší fakt, že s Popradom podpísal zmluvu na budúcu sezónu.

Ďalší súper: Dukla Michalovce

Hráč Zvolena zabudol puk, no Nové Zámky zabudli vyhrať

Podobne ako Popradčania si viedol aj víťaz základnej časti. Zvolen svojmu súperovi tiež nedoprial ani jednu výhru, keď postúpil po výsledkoch 3:2, 4:1, 4:2 a 6:3. Najviac bodov nazbierali sedembodoví Zvolenčania, Peter Zuzin a Marek Viedenský. Nové Zámky tak po Košiciach nepridali do zbierky ďalší cenný skalp, ich húževnatý výkon na postup tentoraz nestačil, no sezónu môžu hodnotiť rozhodne pozitívne.

Séria priniesla kuriózny moment, o ktorý sa postaral útočník Mikko Nuutinen. Ten v základnej časti premenil až sedem samostatných nájazdov, čo z neho robí jednoznačne najlepšieho hráča ligy v tejto činnosti. O to väčší šok bola jeho realizácia trestného strieľania v treťom zápase, ktorá fanúšikom pripomenula legendárny kúsok Brada Marchanda. Nuutinen ho však ešte vylepšil, nakoľko po zabudnutí puku sa poň vrátil a prišiel až pred bránu, kde mu počas blafáku puk v rozhodujúcom okamihu ušiel.

Ďalší súper: HC Slovan Bratislava

Ľad pripomínal MHD, medzi Slovanom a Nitrou to vrelo

Najvyrovnanejšia séria sa čakala od duelu štvrtého tímu s piatym, avšak Slovan sa na play-off skvele pripravil a Nitru vyradil výsledkom 4:1 na zápasy. Hráčom série bol Rastislav Gašpar, ktorý s 9 bodmi vedie bodovanie play-off. Nitra po vypadnutí obsadila 5. miesto, čo je skvelé umiestnenie vzhľadom na rozpočet, s ktorým v klube pracujú.

Na ľade to často vrelo, rozhodcovia spolu udelili 276 trestných minút, z toho 112 trestných minút sa rozdalo počas štvrtého zápasu. Práve v tomto zápase sa strhla roztržka, počas ktorej bol ľad preplnený ako bratislavská MHD. Bolo na ňom viac hráčov ako na striedačkách a tribúnach dokopy.  

Krátko po postupe vzbudil Slovan kontroverziu statusom na sociálnych sieťach, v ktorom stálo: ,,Semifinále sa ešte ani nezačalo, ale veľkohubý Zuzin zo Zvolena nám už poslal štipľavý odkaz… Nuž uvidíme.

Pýtate sa, čo také veľkohubé a štipľavé Zuzin povedal? Len to, že jeho tím má šancu aj proti nim, lebo nech si Slovan oslavuje aj 300 rokov od založenia klubu, sú taký istý klub ako Zvolen, pretože na názve a reputácii nezáleží. Ide o to, čo mužstvo predvádza na ľade.

Názor si spravte sami, v každom prípade je konflikt prísľubom, že semifinále bude mať silný náboj.  

Ďalší súper: HKM Zvolen

Dukla postúpila, napriek prehre Dukly

Michalovce síce otočili prvý zápas série z 0:4 na 5:4, ale Trenčín otočil sériu z 1:3 na 4:3. Len si na chvíľu predstavte tie memečka, keby sa to stalo. Východniari však otočku na vlastný účet nepripustili a v predĺžení šiesteho zápasu rozhodol o ich postupe do semifinále Marek Bartánus, ktorý bol nepochybne najužitočnejším hráčom série.

Veľký rozruch spôsobil v druhom súboji Mark Louis, ktorý opakovane udrel Tomáša Bokroša, aj keď ten ležal na ľade a nemal záujem o bitku. Konflikt sa následne z ľadu preniesol na striedačky, kde sa po výmene názorov medzi trénermi takmer do bitky pustili hráč s masérom.  

V sérii sme nevideli ani jeden debakel, až štyri zápasy skončili rozdielom gólu a zvyšné dva rozdielom dvoch gólov. Trenčín ukázal veľké emócie a zápal pre hru, jeho fanúšikovia môžu byť napriek vypadnutiu spokojní. Séria bola vyrovnaná, no v rozhodujúcich chvíľach sa prejavili skúsenosti z play-off, ktoré boli na strane Michaloviec. Tým sa predsezónna stávka na ,,bystrickú kartu“ zatiaľ vypláca a privedenie trénera Tomeka Valtonena bol ďalší skvelý ťah.

Súboj Dukiel tak vyhrali Michalovce, pre ktoré je to vôbec prvá účasť v play-off, nakoľko minulá sezóna bola zrušená. Do ligy tak vstúpili v podobne veľkom štýle ako nedávno vleteli Vegas Golden Knights do NHL, keď sa vo svojej prvej sezóne zastavili až vo finále. Uvidíme, do akej miery sa história bude opakovať.

Ďalší súper: HK Poprad

Kto bude majster?

K odpovedi na túto otázku sme zas o krok bližšie. Už dnes štartuje semifinále play-off zápasom Slovana Bratislava proti HKM Zvolen. O deň neskôr si zmerajú sily HK Poprad a Dukla Michalovce. V komentároch sa môžete podeliť s vašimi tipmi na víťazov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera