Štvrtok, 23. máj 2024

Tak ideme do finále. Zostane Colorado neporazené, alebo získa Marian Hossa nasledovníkov v drese Tampy?

Jakub Halák Jakub Halák 15.06.2022
Foto: SITA/AP Photo/David Zalubowski

Nachádzame sa v časti roka, ktorá znamená vyvrcholenie celosezónneho snaženia. Finále Stanley Cupu prináša veľa príbehov, veľa porovnaní. Pripravil som si vlastný príbeh.

Stretávka prvýkrát

V hlave mi išiel jeden film a vnútorný hlas mi vravel: „Som anjel smrti! Čas zúčtovania sa blíži.“ „Finále bude rovnaké, aké už bolo“. Tým som myslel Colorado – Florida alebo Tampa – Calgary. Nakoniec som sa rozhodol pre prvý variant. Jedného finalistu som v súťažnom pavúku trafil, pri tom druhom aspoň americký štát.

Oba tímy si ale sériu o Stanley Cup zaslúžia.

Kým Colorado vstupuje do finále ako tím so 100 % úspešnosťou z finále, Tampa už raz jedno finále prehrala. Pre mňa takéto finále predstavuje prienik dvoch období. Keď Colorado vyhralo Stanley Cup prvýkrát v roku 1996, začínal som hokej sledovať/registrovať, zbierať kartičky, nálepky a iné lesklé predmety s logom NHL.

Tampa je jednoznačne najsilnejšou dynastiou od zavedenia platového stropu a dokonca by som povedal, že od čias Oilers z 80-tych rokov. Veď ani od 80. rokov minulého storočia nikto pohár lorda Stanleyho nevyhral trikrát po sebe.

Hviezdy, hviezdy, hviezdičky

Každý tím nech je dobrý ako chce, potrebuje niekoho, kto potiahne individuálne. Keby v tíme taký hráč nebol, neboli by vo finále.

Colorado ťahajú overené mená. MacKinnon, Landeskog a Rantanen. Pridal sa Kadri, ktorý má fakt dobrú sezónu. Do finále však (asi) nezasiahne, lebo Evander je Kane. No a nad takým základom stojí Cale Makar. Momentálne najlepší ofenzívny obranca na svete, pričom sa vedú debaty, či sa nejedná o vôbec najlepšieho hráča na planéte.

Zaujímavý je aj Lehkonen, ktorý dáva góly v pravej chvíli (dal tri víťazné). Napríklad taký Andrew Cogliano dal v playoff iba dva góly, oba boli víťazné.

Na druhej strane sa Tampa spolieha na overené mená vyryté na pohári. Kucherov, Stamkos, Hedman, alebo Palát. Jednoducho vedia ako vyhrať v podstate nad hocikým. Palát stihol dať už dva víťazné góly a s jedenástimi v playoff v kariére je tretí najlepší z aktívnych hráčov (Malkin, Pavelski). Pre finále by mohol (mal) byť k dispozícii aj Point, čo je vždy výhodou.

Zaujímavým úkazom je Pat Maroon, ktorý už vyhral 15 sérií playoff v rade. Mohol by získať svoj štvrtý pohár v rade.   

Faktor brankár

Pavel Francouz, Darcy Kuemper vs. Andrei Vasilevskiy. To bude otázka za milión lajkov.

Francouz ako zástupca pomyselnej jednotky poslal do večných lovíšť celý Edmonton. Mal tam zopár veľmi dobrých a dôležitých zásahov. V aktuálnom playoff ešte neprehral. Keumper je dôstojný brankár, ktorý odvedie svoju prácu správne. V Colorade má svoj drive a tiež nemá zlú fazónu.

Na opačnej strane klziska však stojí Vasilevskiy a to je extra trieda. Do bránky Lightning nepustil tento rok nikoho. Jediný brankár v playoff, ktorý vyhral viac ako desať zápasov. Má samozrejme lepšiu úspešnosť zákrokov a je jedným (ak nie hlavným) X-faktorom Tampy. Otázkou je, čo sa stane, keď nebude môcť nastúpiť. Elliot je zatiaľ štatistom.

Môj názor

Srdce: Srdce hovorí, že Colorado. Lebo MacKinnon, Makar, Landeskog si to naozaj zaslúžia. Lebo Joe Sakic poskladal neuveriteľne dobré družstvo. Lebo Colorado neprehráva finále. Lebo je čas zastaviť Tampu. Lebo Colorado je útočne lepšie.

Rozum: Rozum hovorí Tampa. Lebo neprehrali už 11 sérii playoff po sebe (tretia najdlhšia séria v histórií). Lebo táto dynastia ešte nekončí. Lebo ich podrží brankár. Lebo prešli cez ťažších súperov. Lebo majú skúsenosti, ktoré nemá momentálne žiaden iný tím. Lebo Černák môže byť ako Hossa. Lebo Perry môže byť ako Hossa.

Neviem sa rozhodnúť. V brackete mám Colorado. Vy viete?

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera