Štvrtok, 23. máj 2024

10 najmladších strelcov extraligy: Malý veľký pomaranč, hokejový tenor európskych rozmerov a hladko oholený rekord

Filip Strela Filip Strela 06.02.2021
Ivan Majerský/TASR

Upozorňovali sme na to dlhšie, v utorok sa to stalo skutočnosťou. Marián Gáborík prišiel o titul najmladšieho strelca extraligy. Obral ho o neho 15-ročný Dalibor Dvorský z Banskej Bystrice.

Pozreli sme sa na desať najmladších strelcov histórie našej najvyššej súťaže a ich premiérové zásahy. 

10. MARIÁN STUDENIČ

Vek: 16 rokov, 10 mesiacov, 23 dní

Klub: HK 36 Skalica

Sezóna: 2015/16

Post: útočník

Svoj gól zrejme oslavoval najmenej. Záhorák Studenič bol jediný svetlý bod prehry Skalice so Zvolenom 1:9. Znižoval na menej hrozivých 1:4, ale potom padlo do domácej siete ďalších päť zásahov. Studenič aspoň môže o sebe ríkat, že je desiaty najmladší strelec slovenskej extraligy.

9. MARKO DAŇO

Vek: 16 rokov, 9 mesiacov, 19 dní

Klub: Dukla Trenčín

Sezóna: 2011/12

Post: útočník

Ďalší debakel, tentokrát šťastnejší pre mladého strelca. Trenčín rozobral martinský Mountfield ako zájazd záhradkárov, ktorí nutne zháňajú hlinu, rýle a fúriky. K výprasku 7:0 pomohol aj Marko Daňo, ktorý strelil šiesty gól domácich. Tí sa však uspokojili so sedemgólovým vedením po dvoch tretinách a tretiu už iba dohrávali.

8. FILIP MEŠÁR

Vek: 16 rokov, 8 mesiacov, 30 dní

Klub: HK Poprad

Sezóna: 2020/21

Post: útočník

Prvý hráč v zozname, ktorý skóroval pri svojom debute. Filip Mešár prekonal v Tipos extralige oveľa väčšieho chlapa. Evana Cowleyho z Nitry pokoril bombou z náprahu. Mladý útočník odštartoval výborný ročník, počas ktorého si vybojoval miesto v nabitom tíme Popradu aj menej nabitej slovenskej dvadsiatke.

7. ŠIMON NEMEC

Vek: 16 rokov, 8 mesiacov, 26 dní

Klub: HK Nitra

Sezóna: 2020/21

Post: obranca

Šimon Nemec, známy aj ako „Nový Višňovský“ alebo „Je lepší ako potenciálna jednotka draftu“, tiež premiérovo skóroval v tomto ročníku. Opäť to bola rana ako z kanóna. Nemec poslal fľašu Tomáša Tomeka na výlet za bránku a zvýšil vedenie Nitry proti Michalovciam.

6. SAMUEL BUČEK

Vek: 16 rokov, 8 mesiacov, 25 dní

Klub: HK Nitra

Sezóna: 2015/16

Post: útočník

Súboj Buček vs. Studenič, jeden z hlavných marketingových tromfov Richarda Lintnera (po dva roky padajúcej aplikácii, „opäť skvelom“ americkom úsmeve a farebných ponožkách), vyhral aj počas sezóny nitriansky hráč. Samuel Buček skóroval už v druhom kole extraligovej sezóny. Rovnako ako Studenič, proti Zvolenu a pri prehre, ale o niečo miernejšej (3:6).

5. RICHARD STEHLÍK

Vek: 16 rokov, 7 mesiacov, 29 dní

Klub: HK 36 Skalica

Sezóna: 2000/01

Post: obranca

Hokejisti Skalice dnes môžu prekonávať rekordy maximálne proti Trnave, Bertuzziam Leviciam alebo Humennému, ale v historickej extraligovej tabuľke majú dvoch hráčov. Richard Stehlík, druhý najmladší obranca v zozname, strelil prvý (a jediný) gól v sezóne proti Martinu. Opäť to bol pre martinský klub debakel (5:0), Skalica sa tentokrát teší, že je na opačnej strane.

4. ĽUBOMÍR VAIC

Vek: 16 rokov, 7 mesiacov, 6 dní

Klub: HK Poprad

Sezóna: 1993/94

Post: útočník

Najnevypátrateľnejší záznam. Prezradíme vám, že Ľubomír Vaic skóroval na začiatku prvej samostatnej sezóny za Poprad. Vaic už žiaľ nevieme.

3. ERIK ČERNÁK

Vek: 16 rokov, 3 mesiacov, 13 dní

Klub: HK Orange 20

Sezóna: 2013/14

Post: obranca

Zástupcu má aj kritizovaný projekt. Černák bol už od pätnástich v reprezentačnej dvadsiatke. V sezóne 2013/14 začali mladé pomaranče hrať extraligu a ich prvý gól dal najmladší hráč. Urastený Erik Černák prestrelil od modrej čiary trenčiansku defenzívu a stal sa najmladším obrancom, ktorý kedy v najvyššej súťaži skóroval.

2. MARIÁN GÁBORÍK

Vek: 16 rokov, 27 dní

Klub: HK Dukla Trenčín

Sezóna: 1997/98

Post: útočník

Ďalší hráč, ktorý dal prvý gól pri svojom extraligovom debute. Mladučký Gáborík gólmi šikanoval súperov v juniorke, ale presadil sa aj v najvyššej kategórii. Spoluhráčovi s bielou klietkou prihrával Miloš Melicherčík.

Gáborík na dlhých dvadsaťtri rokov stanovil rekord. Pre niekoho „bradatý“, ako sa objavilo v článkoch niektorých webov, ale znie to maximálne smiešne. Videli ste už s bradou Austona Matthewsa, Mitchella Marnera alebo Kirilla Kaprizova, všetko 23-ročné hviezdy?

1. DALIBOR DVORSKÝ

Vek: 15 rokov, 7 mesiacov, 18 dní

Klub: HC ´05 Banská Bystrica

Sezóna: 2020/21

Post: útočník

Nový rekord bol len otázkou času. Pôvodne bol hlavný favorit Ondrej Molnár z Nitry, ale po príchode Dalibora Dvorského do Tipos extraligy sa experti na mladých hráčov presmerovali na neho. Dvorský trafil niekoľko žrdiek, ale v 10. zápase sezóny konečne zamieril medzi ne.

Vo veku 15 rokov, 7 mesiacov a 18 dní sa stal slovenským a podľa Denníka Šport aj európskym rekordérom.

Absolútne zaslúžene. Hoci sa našiel niekto, kto ho síce ešte nevidel hrať, ale za to vie, že by v extralige so svojimi fyzickými parametrami (nevadí, že Dvorský meria 183 cm a váži 84 kg) a vekom pôsobiť nemal.

Zdá sa, že Dvorskému to naďalej šľape. V piatok dal dokonca aj druhý gól. Bodaj by mal naozaj tak úspešnú kariéru ako hráč, ktorého rekord prekonal, a operné priezvisko preslávi v hokeji.

Zdroj údajov: Tipos Extraliga

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera