Sobota, 20. apríl 2024

Ani skvelé presilovky Slovanu nestačia. Rytieri zo Zvolena majú v semifinále navrch v niečom inom

TASR - Michal Svítok

Víťaz základnej časti vyhráva po štyroch zápasoch semifinále Tipos extraligy 3:1 na zápasy, na tom by nebolo nič mimoriadne prekvapujúce. Fakt, že po prvých dvoch zápasoch, keď si vo Zvolene výhry podelili, získajú dva body Rytieri v Bratislave, sa už čakal menej.

Zápasové skóre ale celkom spravodlivo odzrkadľuje videné na ľade. Možno súhlasiť s trénerom bratislavského klubu, že svoj najlepší zápas odohrali v nedeľu a aj tak ho prehrali, to ale nič na spravodlivosti nemení. Svoju výhru Slovanisti vo Zvolene v druhom zápase doslova ukradli.

Zaujímavé je, že v tejto sérii playoff neplatí stará hokejová poučka. Tá, podľa ktorej o úspechu v boji o titul rozhodujú presilovky.

Zvolen dominuje v hre 5 proti 5

Slovan ich má totiž parádne. Z deviatich gólov v štyroch zápasoch ich strelil vo výhode až päť. Brendan Randford stihol od návratu po zranení hneď tri, kombinácie Kanaďanov v presilovkových vzorcoch sú pre hráčov súpera ťažko riešiteľným rébusom.

V ich presilovke sa tak trápime. Oni to hrajú .. čo mám na to povedať?,” len ťažko hľadal slová pred novinármi po nedeli skúsený Zvolenčan Juraj Mikúš, “Keď som sa postavil proti Petrohradu, Spartaku alebo Dinamu, tiež sme pozerali, kam to všade letí. Oni majú veľmi veľa možností. Sú tam výborní hráči a verím, že ďalší zápas budeme menej vylučovaní, lebo stojí to sily,” zhodnotil po ďalšom zápase – už druhom v semifinále – kedy sa Slovan presadil iba v početnej výhode.

Pri hre piatich proti piatim dominujú hráči Zvolena. Sú sebavedomí a majú dobre poskladané tri útoky, z ktorých ide strach pri každom striedaní. Mikúš s Kelemenom dali v Bratislave po dva, zvyšných päť gólov si podelili piati strelci. Hrajú aktívne po celom ihrisku, vo vlastnej tretine zverenci trénerského trojlístka Oremus, Podkonický, Kmeč nepúšťajú hráčov Slovana do ktovieakých gólových šancí. Nenechajú sa otĺkať, Slovan nad nimi nemá fyzikú prevahu, akou zaskočil vo štvrťfinále Corgoňov z Nitry.

O frustrácii belasých vypovedal najviac obrázok na Martina Štajnocha pred koncom štvrtého zápasu. Hneď ako zachránil skokom gól do prázdnej bránky pri power play rozmlátil hokejku o konštrukciu bránky a vynadal cestou na striedačku spoluhráčovi.

Jeden Rahm je istejší, ako dvaja belasí

Zvolenčania sa môžu v semifinále spoľahnúť aj na svojho švédskeho brankára. Robin Rahm chytal minulé dve sezóny v Poľsku, po 40 zápasoch základnej časti je jasnou jednotkou pre playoff. “Drží nás celú sezónu, je pokojný, taký typický švédsky človek. Všetko berie s pokorou,” chválil oporu za chrbtom Juraj Mikúš. “Nie je typický brankár zahľadený iba sám do seba. Snaží sa nám radiť aj v oslabeniach,” dodal novinárom v nedeľu.

Tréneri Slovana prekvapili vo Zvolene, keď po prvom zápase – ktorý prehrali až na nájazdy – postavili na bránkovisko namiesto Parksa Lotyša Gudlevskisa. Tomu nevyšla jediná dovtedajšia tretina v playoff, v Nitre dostal tri góly po tom, čo nahradil tímovú jednotku na konci zápasu. Skúsený profesionál ale druhý zápas belasým vychytal, víťazný bod získali aj jeho zásluhou. O zákroku v predĺžení už písali všetci.

Možno trochu nečakane dostal na prvý domáci zápas dôveru znova Parks. Nie, žeby púšťal lacné góly, to sa nedá povedať. Nepredviedol ale ani oslnivý výkon a s úspešnosťou nižšou ako 90% zostal v nedeľu sedieť znova na striedačke. Gudlevskis chytal vo štvrtom zápase dobre, aj Slovan ho odohral lepšie, ako tri predtým. Na sebavedomý Zvolen to ale nestačilo.

Prekvapujúce sebavedomie

Práve zdravé hokejové sebavedomie Stredoslovákov je asi najväčším prekvapením semifinále Kaufland playoff Tipos extraligy.

Do série o postup do hry o titul nastúpili ako tím, ktorý vie, že nevyhral základnú časť náhodou. Ako tím, ktorý zo súpera má rešpekt, ale nie strach, ktorý paralyzoval Nitru o kolo skôr.

A ako taký tím, ktorý presne vie, čo musí urobiť, aby sériu zvládol. Rytierom chýba už len jeden zápas.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera