Sobota, 29. jún 2024

Nečakaní lídri belasých. Jedného našiel Slovan v Disneylande, druhého vykúpil za desaťtisíce z Detvy

Štefan Cebro Štefan Cebro 10.04.2021
TASR - Martin Baumann

Hokejisti Slovana Bratislava napravili otrasný dojem z konca základnej časti, keď to miestami vyzeralo, že döminancia na puku, ktorou sa chcel prezentovať nový tréner Róber Döme, nefunguje. 

Presvedčili v playoff

Niekdajší urastený útočník síce nevysvetlil médiám, čo chce vlastne hrať, ale proti s Nitre s tímom presvedčil. Počas štvrťfinále a najmä po ňom sa už dokonca ani vo fanúšikovských diskusiách neobjavoval obľúbený hešteg #BazanyDomeVon. Zrejme tréneri nateraz presvedčili.

Napriek debaklu 2:8 vo štvrtom stretnutí sa dá citovať Karola Duchoňa – Slovan je (bol) lepší, znie už prázdnymi tribúnami. V domácich zápasoch číslo 1,2 a 5 fakt bratislavský tím dominoval na puku a nepustil zverencov nitránskeho Tondu Stavjaňu veľmi do hry. Síce Andrej Šťastný a spol sa snažili na Slovanistov poľovať, tí si ustrážili aj brankára a Nitra ide prvýkrát od 2012 pod Zobor bez medaily.

Ponevieral sa v horských ligách

Hráčom, na ktorom si Corgoni vylámali kosti, bol Tyler Parks, brankár Slovana Bratislava. S výnimkou spomínaného štvrtého stretnutia bol tým, čím bol už v základnej časti – najlepším brankárom v extralige. Pre Belasých bol Tyler Parks steal, ako hovoria radi Američania. Inými slovami úplný opak lenivého Andreja Makarova. Za toho sa síce GM Krajči bil do pŕs, aký to bude skvelý brankár, len aby ho potom po prehre v Liptovskom Mikuláši vyhodil.

Na obranu niekdajšieho poradcu Andreja Danka však treba povedať, že v Parksovi ukázal dobrý čuch. Takmer dvojmetrového obra vytiahol doslova z Disneylandu a ten sa mu odvďačil parádnymi výkonmi. Pritom v kariére toho do 28 rokov veľa nedokázal, v sezónach 2016 – 2018 vystriedal sedem tímov horských amerických líg a v kariére odchytal len päť zápasov v AHL.

Nevieme, čo bolo problémom na lepšiu zámorskú kariéru, možno neexistujúca rozohrávka čo je pre severoamerických brankárov skôr výnimka. Inak chytá výborne. Veď sa len pozrite na jeho čísla – v 24 zápasoch základnej časti mal priemer 1,71 gólov na zápas pri 94% úspešnosti, v play-off k tomu pridáva 1,84 gólu na zápas a 94,38% úspešnosť zákrokov.

Pritom na začiatku roka chcel zo Slovana odísť, veľký záujem bol údajne vo Švédsku, ale vedenie Američana udržalo zubami nechtami a ten teraz môže byť tromfom cestou play-off.

Nechcený v Banskej Bystrici, chytený v Detve

Podobný príbeh môže byť aj Rastislav Gašpar. Má v Bratislave dlhodobú zmluvu, asi aj preto, že za neho majitelia neváhali vytiahnuť pekný balík peňazí. Hovorí sa, že Róbert Ľupták (v tej chvíli zrejme triezvy!) si vypýtal za svoj skvost sumu v rozmedzí 30 až 42 tisíc euro. Aby sme si povedali ako to je, ide zrejme o rekordnú sumu za prestup v slovenskej extralige.

Dvadsaťšesťročný Banskobystričan bol v rodnom klube nechcený a kvôli tomu bol mimo radar najväčšej pozornosti médií. V tomto treba priznať kredit kontroverznému majiteľovi Detvy, že mu dal šancu. Pod Poľanou sa šikovný útočník chytil najprv v druhej lige a postupne rástol až do extraligy. V predchádzajúcich dvoch ročníkoch mal 25, respektíve solídnych 32 bodov.

Fantasticky to rozbalil v úvode sezóny. Belasý orol okolo neho krúžil dlhšiu dobu, ale definitívne si získal jeho srdce 11. októbra, keď Detva šokovala Slovan v Aréne Ondreja Nepelu. Prestrelkovú výhru režíroval Gašpar. Dvoma gólmi a troma asistenciami sa podpísal pod šokujúcou výhrou 7:6. Po nej však už lomil rukami Ernest Bokroš, že stratil svojho najkreatívnejšieho útočníka.

Až reprezentačná forma

Prísť z „diery“ na najlepší štadión v republike a dostať sa pod najväčší tlak nie je ľahké. Povahou flegmatický útočník, ktorý môže hrať na centri či krídle, to ale zvládol excelentne. Hneď si skvele porozumel s Brandonom O’Donnellom a v základnej časti to mal rozbehnuté na top5 produktivity. Prišla však nešťastná zlomenina ruky a pauza na dlhé týždne. Gašparovo číslo sa zastavilo na 31 zápasoch a 35 bodoch.

V play-off však vytiahol kreatívny forward parádne ručičky a zrejme až reprezentačnú formu. Zhltol sám celý prvý nitriansky útok. Tam síce mal Marek Slovák nakoniec päť bodov, ale dokopy s Hrnkom a Tvrodňom ich spravili 12.

Gašpar sám ich mal deväť, pričom jeho genialita sa ukázala naplno v rozhodujúcom dueli, kde bol jasným lídrom Slovana. Dvoma krásnymi prihrávkami sa prezentoval pri úvodných góloch Brodzinskeho a Harrisa a štvrtý sám dal.

Slovan je ešte ďaleko od svojho cieľa a už v semifinále nebude favoritom, ale spomínaní dvaja lídri ho môžu dostať ďaleko.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera