Sobota, 20. apríl 2024

Nemal ani hrať, na jednej nohe zachránil Slovan

TASR - Pavel Neubauer

Starším fanúšikom, ktorí si pamätajú hokejovú ligu aj predtým, ako ju Slovan na čas opustil pre bohatú ruskú frajerku, bol druhý zápas semifinále playoff HKM Zvolen – Slovan Bratislava povedomý.

Najprv domáci tesne nestihli streliť prvý gól na konci prvej tretiny o pár desatín sekundy. Belasí si potom vynútili predĺženie gólom v poslednej minúte pri power play v presilovke a v extra perióde ich najprv zázračne zachránil brankár aby nakoniec oni strelili víťazný gól. Štyri sekundy pred koncom predĺženia.

Hrdinom utorkovej noci bol Brendan Ranford. Po zranení do zápasu nemal ani nastúpiť, nakoniec takpovediac na jednej nohe zachránil svoj klub.

Hrdina, ktorý ešte nemal hrať

Pred začiatkom semifinálovej série sme s trénermi nastavili môj návrat po zranení na tretí zápas. Po prehratom prvom sme si povedali, že to skúsim. Fungovalo to, nemohlo sa to skončiť lepšie, povedal 28-ročná Kanaďan pre Denník Šport a dodal. “Bolo to dobré rozhodnutie.”

Krídelníka druhého útoku Slovana bolo na ľade vidieť celý zápas. “Urobil som chybu pred prvým gólom, darovali sme im vlastne obidva,” priznal sa po zápase k chybe, po ktorej šli domáci Zvolenčania do vedenia v druhej tretine. Vymazal ju na začiatku tretej.

V presilovke po perfektnom nabití od krajana Harrisa strelil kontaktný gól. “Presilovky sa nám celkom nedarili, teraz to vyšlo,” zhrnul hernú situáciu, ktorá vrátila belasých do série.

Prehrávať 0:2 s vyrovnaným súperom a musieť vyhrať štyri z piatich zostávajúcich zápasov by bola náročná úloha aj pre nabitý Slovan.

Podržal aj brankár

Vymenili sme na tento duel oproti predchádzajúcemu brankára, dôležitý bol zákrok v predĺžení počas presilovky súpera. Vtedy som si povedal, že nám to dnes asi vyjde a vyšlo to,” povedal pre TASR po zápase tréner Slovana, Robert Döme. Keď naposledy striedal Lotyš Gudlevskis Američana Parksa, dostal v Nitre tri góly v poslednej tretine štvrtého zápasu štvrťfinále a nevyzeralo to s jeho sebavedomím vôbec dobre.

O to prekvapujúcejší bol výkon skúseného brankára na zvolenskom ľade. Špeciálny zákrok ocenil aj trojbodový kolega. “Bol to jeden z najlepších zákrokov aké som kedy videl v predĺžení. Môžem len povedať Wow,” uznanlivo hovoril novinárom synovec víťaza Stanley cupu s Edmontom Oilers brankára Billa Ranforda.

Veru, Zvolenčania už chceli zdvíhať ruky nad hlavy.

Vyrovnaná séria

Obidva semifinálové zápasy sa skončili 2:2 a rozhodnúť sa muselo až na samom konci predĺženia. Ranford ešte spomenul, že nájazdy na konci zápasu vo vyraďovacej časti súťaže zažil po prvýkrát v živote. “Škoda, že nemáme predĺženie bez nájazdov, toto som ešte nevidel.”

Séria smeruje do hlavného mesta, obaja majú po jednej výhre. Aj počas základnej časti boli ich vzájomné zápasy vyrovnané. “Bude to dlhá séria,” predikuje Kanaďan.

Perlička na záver

Na záver ako perlička, skutočný príbeh rodiča.

V utorok večer som sa pobral uspávať dieťa asi desať minút pred koncom tretej tretiny zápasu, o ktorom píšem vyššie. Keď dieťa zaspalo, pustil som si potichúčky na smartfóne záver zápasu, slúchadlá do uší, pekne v tme detskej izby, nech ho neruším pohybom. Nehovorte, že ste to nikdy neurobili. Stihol som posledné dve minúty tretej tretiny. Akurát včas na vylúčenie Zvolena a vyrovnávajúci gól.

Prečkal som na mobile prestávku aj prakticky celé predĺženie. Tesne pred jeho koncom sa ale internetový prenos zastavil, lebo bol na webe vysielateľa nastavený iný program, ktorý sa mal začať po pozápasovom štúdiu. Pobral som sa teda späť do obývačky, reku, nájazdy si pozriem na skutočnom televízore. Kým som tam prišiel a rozsvietila sa obrazovka, slovanisti sa tešili a skackali po víťaznom góle.

Och, povedal som si. Horšie by to bolo už len keby som bol fanúšikom Zvolena.